De collecties zouden gehuisvest moeten worden op drie locaties aan het Spui: het Haags Gemeentearchief (HGA) in het stadhuis, de Openbare Bibliotheek en het nog te bouwen Spuiforum. De Openbare Bibliotheek en het Haagse stadhuis met Opzet met enkele aanvullende componenten: muzikaal erfgoed, literatuur en geluids dragers; 2. Verschillende organisaties zullen de dienstverlening gezamenlijk organiseren vanuit het perspectief van de gebruikers; 3. Digitale collectievorming, ontsluiting en dienstverlening zullen waar mogelijk de norm zijn. De Openbare Bibliotheek wordt de meest voor de hand liggende plek geacht om de uitleenafdeling in te richten. Muziek- schatten.nl (de website van het MCO die een selectie van gedigitaliseerde muziek werken beschikbaar stelt) moet zo snel mogelijk worden uitgebreid om gebruikers in staat te stellen werk via de website te downloaden. Studiezalen zijn er vooral ten behoeve van het NMI en het archief. Wie iets nodig heeft, vraagt het op en kan dat in de studiezaal raadplegen. Er wordt een scan straat ingericht zoals het HGA die al heeft voor digitaliseren op verzoek. Als iemand iets nodig heeft, is het binnen een week digitaal beschikbaar. Dit vergroot ook het aantal digitaal doorzoekbare bronnen. De nationale muziekbibliotheek zal aan de weg timmeren en concerten organi seren (in samenwerking met het KC en anderen), lezingen en presentaties geven, tentoonstellingen (helpen) organiseren, de functie van nationale vraagbaak vervullen, artikelen publiceren, informatie duiden, onderzoek verrichten en het zou zelfs kunnen zijn dat de Haagse collectie muziekinstrumenten deels of tijdelijk weer een plek krijgt. Politieke goodwill De Haagse wethouder van cultuur, Marjolein de Jong (D66), toont zich enthousiast over het plan: 'Een en ander moet nog uitgewerkt worden, maar de collectie van het MCO is zeker welkom in de stad. Het conservatorium heeft een grote collectie, het NMI is nu al opgenomen in het gemeentearchief. De omroep- bibliotheek is een logische derde poot; dan heb je de top of the bill bij elkaar', aldus De Jong in de Volkskrant (23 april j.l.). Dat enthousiasme wil niet zeggen dat er ook geld beschikbaar wordt gesteld. De gemeenteraad van Den Haag moet nog een beslissing nemen over het te bouwen Spuiforum (180 miljoen euro, met onder meer het Nederlands Dans Theater en het Residentie Orkest), maar het lijkt erop dat men het lot van het omstreden Spuiforum (kosten, omvang), niet wil laten afhangen van de gemeente raadsverkiezingen van begin volgend jaar. De gemeente heeft nu al overeen komsten gesloten met een groot aantal bureaus die gaan adviseren op het gebied van constructie, installaties, theatertechniek en brandveiligheid. De wethouders Marjolein de Jong en Marnix Norder (Stadsontwikkeling, PvdA) zijn van plan haast te maken met de berekening van de bouwkosten en grondexploitatie, de overeenkomsten met de instellingen die erin worden ondergebracht en het businessplan voor de exploitatie. Half juli volgde er bericht dat de gemeenteraad het plan nog even afhoudt, maar dat betekent niet perse afstel. Timing Voor de werknemers van het MCO lossen de plannen sowieso niets op: die nieuwe Nationale Muziekbibliotheek kan pas vanaf 2018 zijn deuren openen. Maar de Muziekbibliotheek van de Omroep is nu al zijn subsidie kwijt. Voor hen zou er een overgangsbudget moeten komen. Niet zonder gevoel voor timing berichtte het MCO op 18 juni over een 'vondst'. De muziekbladen van een onbekende musical van Toon Hermans waren gevonden in de bibliotheek van het Muziekcentrum van de Omroep. Dat meldde onder meer de AVRO. Hermans schreef de musical in 1952 en een jaar later werd het muziekstuk op de radio uitgezonden. Tijdens een reis in de Verenigde Staten zou Hermans in vier dagen de achttien liedjes voor de musical hebben geschreven. In Nederland werd de musical uitgevoerd door het orkest De Zaaiers van Jos Clebér en uitgezonden door de AVRO. Opnames van de musical zijn er niet. Ook de tekst van de liedjes is verdwenen. Samen met Radio 5 Nostalgia onderzoekt de AVRO of een reconstructie van de radio-uitzending kan worden gemaakt. Het Metropole Orkest verleent zijn medewerking aan het project en ook de stichting Toon Hermans heeft interesse getoond. Zie je nu wel dat het Muziekcentrum van de Omroep belangrijk is! Toon Hermans: 'Een ballon, een ballon, een ballon netje...' besteedde er aandacht aan. Door de bouw van het culturele Spuiforum in Den Haag en een aantal andere ontwikkelingen, doet zich de historische kans voor om door slim te selecteren en te bundelen, in het hart van Den Haag een nationale muziekbibliotheek op te richten. Het Koninklijk Conservatorium (KC), het Nederlands Muziek Instituut (NMI) de Openbare Bibliotheek in Den Haag en het Haags Gemeentearchief (HGA) zijn de samenwerkende partners. De collecties van het MCO nemen hierin een prominente plaats in. De crisis wordt bestreden met grote bouwwerken, zoals de artist impression van het nieuwe Spuiforum in Den Haag laat zien. Een ware cuituurtempei met een concertzaal (1500 stoelen), opera, danszaal (1.000 stoeien) en een ensembie- zaai van 500 stoeien (bron www.igg.ni). het archief vormen een heel geschikte, betrekkelijk laagdrempelige plek voor de gebruiker. Voor de ontwikkeling van de in 2018 te openen nationale muziekbibliotheek zijn drie richtingwijzers: 1. De bibliotheek is er voor bladmuziek Redactie Archievenbiad nummer 7 2013 27

Archievenblad | 2013 | | pagina 27