Den Haag, daar zit muziek in Kansen en bedreigingen in tijden van bezuinigingen 'Wat mij betreft zou in de komende jaren veel meer aandacht moeten worden gegeven aan vormen van experiment en innovatie.' samenleving voor producten en diensten die feitelijk stammen uit de 19e eeuw. Tijd om te kiezen is er niet. De vraag is veel meer: kan ik mee of blijf ik achter? Wat mij betreft zou in de komende jaren veel meer aandacht moeten worden gegeven aan vormen van experiment en innovatie. Aan de zoektocht naar vernieuwing. Er zijn mooie voorbeelden van, lang niet allemaal succesvol maar wel de moeite waard om te analyseren. Denk aan het project Waterwolf in Gouda. Daar is volop geëxperimenteerd met nieuwe vormen van betekenis geving rondom erfgoed en de rol van erfgoedinstellingen in de netwerk samenleving. Men heeft daar de moed gehad buiten de vertrouwde paden te treden en de inwoners van Gouda als uitgangspunt te nemen in plaats van de archieven en collecties. Of neem het project Geheugen van Oost van het Amsterdam Museum. Wat nog ontbreekt, is het delen van die kennis en ervaring. Het zou mooi zijn wanneer de Innovatieagenda zich daar ook meer op zou richten.' Als je een muziekstuk wilt spelen, ben je aangewezen op bladmuziek, althans zo was het lange tijd. Als je muziek wilt naspelen, biedt YouTube soms uitkomst. Bladmuziek is en blijft van waarde, bijvoorbeeld omdat er in de collecties stukken zitten die nooit zijn uitgevoerd. Een van de grootste bibliotheken van bladmuziek is die van het Muziekcentrum van de Omroep (MCO). De collectie (4000 meter) wordt in haar voortbestaan bedreigd door de bezuinigingen. De subsidie is gehalveerd, de bibliotheek opgeheven en voor de medewerkers dreigt ontslag. zijn. Directeur van het Haags Gemeente archief is Maarten Schenk; de Haagse Openbare Bibliotheek wordt geleid door oud-archivaris Charles Noordam. Historische kans Josine Meurs (1965), onderzoeker, auteur, docent, reisleider, adviseur, manager, politicus (D66), oprichter en algemeen periode doormaakt. Er is te lang vanuit gegaan dat men het met de eigen kennis en ervaring wel zou redden. Dat digitalisering van bronnen het antwoord was op de grote belangstelling voor geschiedenis en erfgoed. Te weinig heeft men nagedacht over een nieuwe rol voor archiefdiensten en archivarissen, over nieuwe vormen van betekenis geving, over de gevolgen van de netwerk- En je eigen toekomst? 'Ik probeer te leven van dag tot dag, van moment tot moment. De toekomst is veel te vaag en het loopt bovendien meestal toch anders dan je had gedacht. Niet te veel aandacht aan besteden dus, die toekomst. Voordat je het weet, is die trouwens alweer voorbij.' René Spork hoofdredacteur Archieven blad en projectleider bij het Stadsarchief Rotterdam. Redactie Archievenblad I Dit soort berichten verschenen de laatste tijd wel vaker in de media. Het Archieven blad besteedde in het juninummer nog aandacht aan de teloorgang van catego riale instellingen. Maar soms, tegen de stroom in, ontstaat er dan toch weer een prachtig initiatief. In dit geval een waar het Haags Gemeentearchief en de Openbare Bibliotheek nauw bij betrokken directeur van Publiek, (vereniging voor cultuur), schreef en lanceerde in april 2013 het plan voor een nationale muziekbibliotheek. Daarin voegen diverse Haagse muziekinstituten de collecties en diensten samen met die van de muziekbibliotheek tot een landelijke bladmuziekservice. Onder meer de Volkskrant (Persis Bekkering) 26 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 26