'Hoe zorg je ervoor dat het e-archief aansluiting vindt bij het toekomstig e-depot?' 'Sinds 1988 heb ik als directeur gewerkt bij verschillende archiefdiensten en later DIVA, Erfgoed Actueel en Erfgoed Nederland. Met heel veel plezier en 'Archiefdiensten zijn steeds minder erkende expertisecentra op het gebied van informatie beheer en informatie dienstverlening.' 'Nou nee hoor, ook informatie is minstens net zo boeiend. Ook daar zijn grote veranderingen gaande. Er is de politiek veel aan gelegen de burger zo snel en effectief mogelijk te voorzien van rele vante informatie. En het web biedt die mogelijkheid. De burgerservicepunten zijn daar het laatste voorbeeld van. Archiefdiensten zijn steeds minder erkende expertisecentra op het gebied van informatiebeheer en informatie dienstverlening. En de pogingen om daar verandering in aan te brengen zijn volgens mij niet erg succesvol. Maar wat doe je dan wel? En waarom? Hoe zorg je ervoor dat het e-archief aansluiting vindt bij het toekomstig e-depot? En hoe zorg je voor voldoende competente mede werkers die met het oplossen van die vraagstukken aan de slag moeten? Ik ben benieuwd naar de eerste resultaten van de projectgroep Innovatieagenda. Een belangrijke agenda vind ik. Als het goed gaat zetten we een stevige stap vooruit. Het risico zit natuurlijk weer in de vrijblijvendheid, stroperigheid en verwatering.' 'Ik ben geen ziener en waag me dan ook niet aan voorspellingen. Maar ik zie wel dat het archiefwezen een moeilijke Heb je een advies voor collega's die hetzelfde overkomt? René Spork (links) in gesprek met Richard Hermans (foto part. coll.). Hermans: 'Probeer het waardevolle van wat je hebt gedaan goed voor ogen te houden, accepteer dat het vaak anders gaat dan je had gedacht of gehoopt, en bedenk dat het beste nog moet komen. hele linie is het landschap nu drastisch veranderd. De meeste sectorinstituten bestaan niet meer en de fondsen zijn deels gefuseerd, hebben financieel flink moeten inleveren en ook hun taken zijn aangescherpt. Ik kijk in het geheel niet terug met rancune, verdriet of teleur stelling. Het gaat zoals het gaat. En als je daar niet tegen kunt, dan maak je het jezelf onnodig moeilijk. De blik vooruit en verder maar weer.' Eenmaal bekomen van de klap ga je je bezinnen. Wordt het tuinieren of opnieuw beginnen? Heb je gesollici teerd of dacht je meteen aan een eigen bureau? inzet. Na ruim 24 jaar vond ik het goed zo. Time for a change zoals dat heet. Maar ik had wel het idee iets te gaan doen met de kennis en ervaring die ik in die jaren heb opgebouwd. En ik heb nog steeds wat te melden, vind ik zelf. Een aantal maanden na mijn vertrek bij Erfgoed Nederland heb ik de knoop doorgehakt: ik begin voor mezelf en ga aan de slag. Geen grootse plannenmakerij of aanlokkelijke vergezichten. Handen uit de mouwen en aan het werk. De tijd is natuurlijk niet gunstig met al die bezuinigingen en ontslagen. Toch biedt dat nu juist ook weer perspectief. Onze sector zit in een fase van transitie. Instellingen experimenteren met nieuwe manieren van betekenisgeving van erfgoed. De relatie met de samenleving verandert, nieuwe netwerken ontstaan. De vraag is hoe je als erfgoedinstelling aansluiting vindt bij de ontwikkelingen. Veel ervaring is er nog niet en voor de meeste medewerkers is het onbekend terrein. In mijn werk ondersteun ik instellingen bij die zoektocht en probeer samen met directies een balans te vinden tussen experiment en meer traditionele vormen van dienstverlening. Ook zullen deze ontwikkelingen gevolgen moeten hebben voor de scholing van erfgoedprofessionals. Met een aantal mensen ben ik daar concreet mee bezig.' In het archiefwezen woedt vanouds de discussie 'erfgoed' of 'informatie', de beide zijden van onze Januskop. Zet jij al je kaarten op erfgoed en zo ja, Hoe zie jij de toekomst van het archiefwezen? 'Probeer het waardevolle van wat je hebt gedaan goed voor ogen te houden, accepteer dat het vaak anders gaat dan je had gedacht of gehoopt, en bedenk dat het beste nog moet komen. Als het even niet mee zit, gewoon doorfietsen, de berg op, laagste versnelling, stevig ritme. Eenvoudiger wordt het niet.'

Archievenblad | 2013 | | pagina 25