r r r 'We hebben de fysieke situatie - met al zijn eigenaardigheden - gekopieerd in de digitale omgeving.' 'Ik zie de archieffunctie hier ook niet geheel vervreemden van het Stadsarchief. Op andere vlakken is het echter een zeer relevante vraag.' 'Ik vind dat een heel actueel en nood zakelijk onderwerp. Niet alleen voor het publiek. Het idee van een gedeeld informatielandschap dat open bevraagd kan worden, is binnen de gemeente Amsterdam heel relevant. Het is nu vrijwel onmogelijk om over de eigen muren heen te zoeken en informatie te vinden. Het is eigenlijk gek dat we dat nog niet kunnen. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk om tussen de gemeentelijke diensten agenda's eenvoudig voor elkaar beschikbaar te maken, met als gevolg dat de verschillende secretariaten elkaar suf moeten mailen en bellen om afspraken te maken. We hebben de fysieke situatie - met al zijn eigenaardigheden - geko pieerd in de digitale omgeving. In Amsterdam wordt gewerkt aan een andere inrichting van de gemeentelijke informatiehuishouding. Dan moet je denken aan een nieuwe informatie architectuur en de rationalisatie van applicaties. Daar heeft het Stadsarchief een adviserende rol in. De behoefte om te werken aan een Digitale Collectie Nederland, of in dit geval Digitale Collectie Amsterdam, is heel logisch. Zowel voor archiefvormers als -gebruikers. 'Archief is uiteindelijk politiek en dat maakt onafhankelijkheid nog belangrijker.' 'De Archiefvisie geeft ons ruimte om prioriteiten te stellen. Ik denk dat de programmalijnen voor Digitale Duurzaam heid en het e-depot van enorm belang zijn. Ik zou bijvoorbeeld graag tot productie afspraken komen rondom het e-depot. We zouden samen gedeelde ontwikkel- afspraken moeten maken. De energie concentreren. Zo denk ik aan assemblage lijnen waarbij iedere e-depotpionier een bijdrage levert aan een eindproduct. Misschien is dat te simpel gedacht, dat zal moeten blijken. Een product dat door iedereen gebruikt mag worden en waar alle deelnemende instellingen iets aan hebben. 'Ik ben een voorstander van het laten samengaan van BRAIN en de KVAN.' de archivaris. Het punt dat Theo Thomassen daarover aandroeg tijdens de Algemene Ledenvergadering van de KVAN verdient zeker aandacht. Archief is uiteindelijk politiek en dat maakt onafhankelijkheid nog belangrijker. Maar het voorstel kan ook veel energie brengen. Iets wat ik tijdens de KVAN-dagen overal proefde. Een sector vol met creatieve en enthou siaste collega's.' Daarnaast verwacht ik veel van het aanjaagteam dat vanuit de VNG aan het werk gaat. Zij hebben de unieke positie en kans om het gesprek dat binnen de grotere gemeentes al gevoerd wordt, op gang te brengen binnen de kleinere gemeentes. In het bijzonder binnen gemeentes zonder archiefdienst. Het aanjaagteam vervult dan de netwerk- rol die het Stadsarchief vervult binnen de gemeente Amsterdam.' zien wij wel een enorme groei aan online bezoekers ten opzichte van fysieke bezoekers. We laten ook niet voor niets onze klant grotendeels bepalen welke collecties worden gedigitaliseerd.' Voor de publieksfunctie zal het Stads archief blijven bestaan, maar geldt dit ook voor het informatiebeheer gezien de steeds verdere samenwerking met de archiefvormer? Op welke vlakken? Denk je bijvoorbeeld dat er ooit sprake zal zijn van een Digitale Collectie Nederland? Ik zie wel een valkuil: een te grote ambitie. Probeer niet alles in één keer op te lossen. Koester daarnaast oude waarden en ideeën en gebruik ze indien van toepassing. Dat is iets anders dan de huidige situatie kopiëren. Er zijn veel methoden en technieken die ook in een digitale omgeving kunnen worden toe gepast om informatie- en archief processen in te richten. De specialistische kennis van de archivaris is hier onont beerlijk.' Hoe kijk je dan als Stadsarchief naar de Archiefvisie, Innovatieagenda en het programma Archief2020 waarin dit soort doelen zijn opgenomen? Dat brengt mij tot de laatste vraag. Je bent voorzitter van de branchevere niging voor archiefinstellingen BRAIN. Ook daar ligt een voorstel om de energie te concentreren. Waar leidt die beweging toe? 'Ik ben een voorstander van het laten samengaan van BRAIN en de KVAN. In eerste instantie vanwege de grootte van de sector. Ik denk dat het efficiënter is om de energie die beschikbaar is samen te pakken. Daarnaast is het belangrijk om één gezicht te hebben richting onze stakeholders. Dat wil overigens niet zeggen dat ik lichtvaardig denk over de professionele onafhankelijkheid van Ruud Yap redacteur Archievenblad en contractmanager bij het Nationaal Archief. nummer 7 2013 21

Archievenblad | 2013 | | pagina 21