r r 'Alleen kennis over archief- en informatiebeheer is onvoldoende.' 'Je bent niet meer alleen operationeel bezig.' Valt er iets uit te leggen over de archivaris? 'Het is een moeilijk te beschrijven beroepsgroep. Wat mij opvalt, is dat ik zoveel actieve, betrokken en enthou siaste collega's tref. Met een enorme loyaliteit naar het vak en de plek waar ze werken. Velen zijn al tientallen jaren actief binnen het archief en behouden hetzelfde enthousiasme. De archivaris, voor zover je kunt generaliseren, is heel zelfbewust. Maar wat ik interessant vind, is dat ik ook Calimero-gedrag zie. Een beetje de underdog. Dat is een aparte combinatie.' Welke ervaring heb je meegenomen, die je nu helpt als directeur van het Stadsarchief? 'Wat ik naast managementervaring meeneem, is netwerk. Het stelt mij in staat om bruggen te bouwen. Ik probeer de blik van een outsider enigszins vast te houden, maar het helpt wanneer je er in de ogen van je gesprekspartners bij hoort.' Welke positie neem je daarbij als Stadsarchief in? 'De erfgoedkant van het archief is goed gepositioneerd binnen de stad. Amsterdam is trots op haar geschiedenis en het Stadsarchief heeft een goede reputatie. Dat merk je ook: ik ga binnen kort mee met een missie naar Brazilië om daar aan financiële kopstukken te vertellen over de geschiedenis van de stad Amsterdam als plek van financiële innovatie. Zo'n missie geeft je de kans om nieuwe samenwerkingsverbanden aan te gaan. Niet alleen op het gebied van erfgoed. Wij zetten ook sterk in op de rol van het archief binnen het informatiebeheer van het concern Amsterdam. Amsterdam heeft, op voorstel van onder andere het Stadsar chief, besloten om in 2015 alleen nog maar digitaal te archiveren. Dat geeft het Stadsarchief de positie om de context van zo'n besluit te schetsen binnen de diensten van het concern, en om een programma te starten om de diensten daarbij te ondersteunen. Op die manier kunnen we als instelling ontwikkelend optreden op het gebied van archief- en informatiemanagement. Digitalisering is zo'n springplank. Er is grote belangstelling vanuit de adminis tratie en we kunnen op die manier de kwaliteit van archivering in de stad versterken. We kijken naar de bedrijfs voering en kunnen helpen de efficiency te vergroten. We besteden zo niet alleen aandacht aan onze cultuurhistorische functie, maar ook aan het belang van de democratische verantwoording en de rechtstatelijke functie van het archief.' Is het archiefdiploma hiervoor nood zakelijk? Heb je daarom het archief diploma gehaald? 'Het abstractieniveau van de opleiding was soms hoog, maar er kwam veel interessants aan de orde. Er was alleen weinig ouderwets handwerk. Ik vind het een gemis dat ik geen inventaris heb hoeven maken om een archief toegan kelijk te maken. Terwijl ik juist vind dat de specialistische vakkennis je kan onderscheiden in het gesprek met de archiefvormer. De archivaris heeft hier meerwaarde omdat hij of zij beschikt over onderscheidende kennis over raadpleging, metagegevens, selectie en waardering, en ontsluiting van informatie. Waar je wel rekening mee moet houden, is dat het vakgebied onder druk van technologie razendsnel verandert. Hier moet je op anticiperen anders kom je te laat. We moeten zorgen dat we ook op dit punt gesprekspartner blijven. Alleen kennis over archief- en informatiebeheer is onvoldoende. Je bent de archiefschakel in een netwerk en hebt dus basale kennis over heel het netwerk nodig. Daarbij is er een gezonde spanning tussen de generalist en de specialist.' De Bazel, thuisbasis van Stadsarchief Amsterdam (foto Janericloebe, Wikimedia Commons). Zijn we hiertoe in staat? 'Wel als je partners zoekt en leert denken in processen en organisaties. Dat is wat we hier bij het Stadsarchief Amsterdam proberen te doen. Je moet zorgen dat je erbij bent wanneer processen ontworpen worden. Op dat moment kun je de archieffunctie borgen. Dan heb je ook een partner met een belang bij een goede en efficiënte inrichting van het proces. Je bent als archivaris dus op een ander moment betrokken. Je richt je op een ander aspect van archivering. Verwerven is dan niet alleen ontvangen, maar het inregelen en inrichten van een proces. Op die manier probeert het Stadsarchief ook invulling te geven aan zijn missie, waarmee wij ernaar streven 'huidige gebruikers en toekomstige generaties zo ruim mogelijke interpretatie mogelijkheden te bieden van hun heden en verleden'. Dat impliceert een actieve houding vooraan de informatieketen. Digitale dienstverlening aan archief vormers gaat over processturing waarbij je op een ander niveau acteert. Je bent niet meer alleen operationeel bezig.' Je schuift steeds verder op naar infor matiebeheer. Waarom bestaat het Stadsarchief over 100 jaar nog? 'Ik vind het lastig om te fantaseren over zo'n lange periode. Ik denk dat wat er ook gebeurt de publieksfunctie van het Stadsarchief Amsterdam altijd overeind zal blijven. Die is enorm belangrijk en zichtbaar. Ik denk dat dit voor alle archief instellingen geldt, maar voor Amsterdam is dit zeker het geval. Die publieksfunctie legitimeert op velerlei gebied je bestaan als instelling. Dat gezegd hebbende, 20 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 20