'Je moet zorgen dat je erbij bent wanneer processen ontworpen worden' e visie van Marens Engelhard a Tijdens de KVAN-dagen 2013 sprak Marens Engelhard het archivarissencorps meerdere malen toe. Niet alleen als directeur van het Stadsarchief Amsterdam en gastheer, maar ook als gediplomeerd archivaris en voorzitter van BRAIN. Dat alles na drie jaar dienst in het archiefwezen. Een interview in het Archievenblad kon natuurlijk niet uitblijven. is daarvan bewijs, maar het helpt ook dat ik geschiedenis heb gestudeerd. Het is een van de redenen geweest om naar het Stadsarchief te gaan. Misschien dat ik juist daarom langer blijf. Gemiddeld heb ik tot nu toe om de drie jaar van opdracht of baan gewisseld. Nu ben ik voor vijf jaar benoemd en als ik de gelegenheid krijg, blijf ik graag wat langer. Dit is een prachtbaan die absoluut een speciale motivatie geeft.' Ruud Yap I Marens Engelhard: 'Die spanning tussen erfgoed en actuele archivering ervaar ik helemaal niet' (foto Sjoerd Knibbeler). In je curriculum vitae lees ik dat je eerste studie Moderne Aziatische Geschiedenis was. Voelde het directeur schap van het Stadsarchief na een loopbaan in de 'administratie' als thuiskomen? 'Ik heb verschillende posities bekleed. Ik ben begonnen als consultant in allerlei ontwikkelingsprojecten, heb een tijd voor het ministerie van Economische Zaken gewerkt en heb veel interim-manage ment binnen de stad Amsterdam gedaan, gericht op verandering en het inrichten van processen. Dat waren uitdagende opdrachten, maar ik was veelal niet inhoudelijk bezig. Vaak kon dat niet en het werd ook niet gevraagd. Het Stads archief geeft mij daarentegen wél een kans om ervaring en inhoud te combi neren. Het volgen van de archiefopleiding Als volgende vraag had ik je willen vragen waarom je de overstap hebt gemaakt van administratie naar archief, maar die vraag is eigenlijk al beantwoord. 'Het is een uitdagende management taak en daar waag ik mij al jaren aan. Het voornaamste verschil dat ik zie, is dat ik meer dan normaal een inhoudelijke interesse heb in het vakgebied. Een over stap zou ik het dus niet willen noemen.' Ik vraag het als archivaris. We hebben het vaak over de Januskop binnen het archiefwezen: twee verschillende werelden. 'Die spanning tussen erfgoed en actuele archivering ervaar ik helemaal niet. Het zijn twee billen op één stoel. De Janus kop is wat het is. Daar zit geen spanning die je goed moet uitleggen. Het een komt uit het ander voort: zonder de administratie is er geen (archief)erfgoed. Het rekening houden met meerdere aspecten en contexten is een noodzake lijkheid die niet altijd wordt gevoeld. Dat moet je uitleggen.' nummer 7 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19