'Crowdsourcing leent zich alleen voor zeer eenvoudige bronnen' (Het Utrechts Archief). m 'w-aarde* 'We denken niet aan stoppe Noten drijfveer is de interesse in regionale geschiedenis. Daarvoor komen ze uit de hele provincie naar Lelystad. Vrijwilligers tippen elkaar via mond-tot-mond-reclame. Willy van der Most, plaatsvervangend directeur: 'Onlangs verwierven we een fotoverzameling met veel afbeeldingen uit de Noordoostpolder. De vaste mede werkers komen daar zelf niet vandaan. Het kwam dus bijzonder goed uit dat zich min of meer spontaan drie vrijwilligers uit de streek meldden, die de foto's veel sneller konden thuisbrengen dan de professionals het hadden gekund. Nieuw Land Erfgoedcentrum heeft nu, naast zeven vrijwilligers voor publieks begeleiding in het museumgedeelte, vijftien vrijwilligers voor archieven en collecties. De werkzaamheden bestaan uit het inventariseren van particuliere archieven, materiële verzorging, het inschrijven van boeken in de bibliotheek (door een gepensioneerde bibliothecaris van de openbare bibliotheek Lelystad), en zoals gezegd het toegankelijk maken van fotoverzamelingen. Ook in het kader van het programma Metamorfoze worden vrijwilligers ingezet. Eén vrijwilliger werkt op afstand. Dat is een landschapsarchitect die zijn eigen collectie heeft geschonken en die nu via internet toegankelijk maakt.' Sjoukje Hussels van het Drents Archief: 'Zo'n 60 vrijwilligers zijn actief bij het Drents Archief (DA). Zij verrichten werkzaamheden als indiceren en scannen. Tevens fungeren vrijwilligers als hulp bij de 'front office'. Dit laatste houdt in dat zij in de Digilounge groepen ontvangen en hand- en spandiensten verlenen op het gebied van educatie. Zij ondersteunen de medewerkers van het DA. In 2012 heeft het DA nog een wervingsronde uitgezet om vrijwilligers binnen te halen. Doel hiervan was om nieuwe doelgroepen in huis te halen en om de vrijwilligers in te zetten bij het nieuw te openen DA. Het DA koestert de vrijwilligers. Zo'n 15 jaar geleden is een vrijwilligersbeleid opgesteld. Het uit gangspunt: vrijwillig maar niet vrijblijvend. Dit betekent ook dat vrijwilligers reis kosten vergoed krijgen en ondersteu ning mogen verwachten. Vrijwilligers worden meegenomen als het gaat om de uitstapjes van het DA en de jaarlijkse barbecue. Het DA vindt dat vrijwilligers een absolute meerwaarde hebben: dynamiek in de organisatie, kennis, ervaring en kunde.' Tot slot een rondje Limburg. 'Bij het Gemeentearchief Weert verzorgen zo'n 15 vrijwilligers werkzaamheden op het gebied van ontsluiting en educatie', aldus Theo Schers. 'Vier medewerkers voorzien de diverse vrijwilligers van eenvoudige adviezen, bijvoorbeeld met betrekking tot ompakken.' Bij het Gemeentearchief Venlo zijn, aldus Frans Hermans, niet minder dan 35 vrijwilligers actief, waarvan een enkeling op afstand werkt. 'Het gaat om ontsluiting van genealogische bronnen, de beeldbank en zelfs om het beschrijven van particuliere archieven. Er is geen beleid op papier maar er zijn een aantal inhoudelijke begeleiders die ieder een aantal vrijwilligers onder hun hoede hebben. Er is één coördinator voor praktische zaken, zoals het maken van een rooster. We organiseren 2 a 3 keer per jaar een etentje of uitstapje. Stoppen doen we niet, want Vrijwilligers voegen iets toe.' Dat geldt volgens Marc Lemmens ook voor het Gemeentearchief Roermond: 'We hebben circa 20 vrijwilligers. Een aantal werkt virtueel, de meesten fysiek. Het betreft werkzaamheden als toegankelijk maken (ompakken, ont sluiten notariële archieven, verdere en betere ontsluiting bibliotheek, scannen briefhoofden), en op afstand de ont sluiting van de militieregisters (Vele Handen). Er is een vrijwilligersreglement en iedere vaste medewerker begeleidt - op zijn vakgebied - vrijwilligers. We denken niet aan stoppen.' Bij Rijckheyt in Heerlen is de situatie vergelijkbaar. Marlies Nieuwlaat: 'Beheer, behoud en toegankelijk maken geschiedt aanvullend door circa 20 vrijwilligers. Een aantal wordt ingezet voor publieksbereik. Ze zijn fysiek aanwezig en sommigen werken op afstand (inloggen op netwerk, scannen bidprentjes). Dat is meer uit ruimte gebrek en omdat sommige vrijwilligers graag vanuit thuis willen werken. Er is een coördinator archieven en collega's bieden ondersteuning. Uit ruimtegebrek is er wel een stop op het aantal vrijwil ligers, maar we stoppen niet met vrijwilligerswerk.' Meer informatie: www.movisie.nl www.vrijwilligerswerk.nl www.arboportaal.nl 1 De gemeente Boarnsterhim wordt op 01-01-2014 opgeheven. Een gedeelte komt bij de gemeente Heerenveen, maar het grootste deel gaat naar Leeuwarden (inclusief archivaris, archieven en archief depot). Redactie Archievenblad 18 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 18