O 'Vrijwilligers begeleiden elkaar' |0y||BgtiEti[tiBy[tiEay3 komen. Anders krijg je het niet genoeg in de vingers.' De werkruimte voor de vrijwilligers is met opzet ruim, licht en aangenaam. Dat draagt bij aan het gevoel gewaar deerd te worden, evenals het jaarlijkse uitstapje, het kerstpakket en het kosteloze lidmaatschap van de Vriendenstichting. Voor de kennismaking met de nieuwe directeur was er een speciale kennis makingsochtend. De vrijwilligers horen er echt bij. Ze hebben een sterke onder linge band: vieren samen verjaardagen, maken schema's voor ziekenhuisbezoek en wisselen allerlei ervaringen uit.' Momenteel werken alle vrijwilligers nog in het archiefgebouw. HUA wil in de toekomst meer gaan inzetten op crowdsourcing. 'Maar dat zal nooit de fysieke vrijwilliger volledig kunnen vervangen', aldus Pennings. 'Crowdsour- cing leent zich alleen voor zeer een voudige bronnen, zoals de onlangs via Vele Handen succesvol ontsloten militie- registers. Zodra het ingewikkelder wordt, hebben mensen toch behoefte aan mondelinge terugkoppeling. Op de tijdsinspanning en efficiëntie van begeleiding op afstand moet je je ook niet verkijken. De toekomst zit in een combinatie van crowdsourcing en werken ter plekke, dus niet of-of maar en-en.' Het aangename met het nuttige verenigen tijdens een vrijwiHigersuitje Museum in Rotterdam (foto Wim Bik). naar het OorlogsVerzets- werken met 1 vrijwilliger (fysiek) en via de website VeleHanden.nl ook nog virtueel met vele 'onbekende' vrijwilligers. Het gaat om alfabetische indicering (nadere ontsluiting) van bevolkings bronnen, zoals burgerlijke stand en bevolkingsregister. Er is geen specifiek vrijwilligersbeleid. De ene vrijwilliger die bij ons over de vloer komt, kan naar behoefte binnenlopen voor ondersteu ning. En nee, we gaan niet stoppen.'1 Gemeente Heerenveen werkt volgens Dick Deuzeman eveneens met vrijwilli gers voor archieftaken. Vier of vijf van hen zijn aan het werk als de studiezaal van het gemeentearchief op donderdag geopend is. Op afstand wordt niet gewerkt, wel worden de op donderdag opgeslagen gegevens thuis verder uitgewerkt. Het betreft nadere ontslui ting van bevolkingsbronnen (alfabetische indicering) en van kadastrale gegevens. Enige tijd geleden is een vrijwilliger in dienst genomen als assistent van de archief- en studiezaalmedewerker. Deze in dienst genomen vrijwilliger (uitkerings gerechtigde) richt zich vooral op het ordenen van de archiefbibliotheek en het inventariseren en documenteren van het fotoarchief. Hoofdzakelijk begeleiden en ondersteunen de zeer ervaren vrijwilligers elkaar. De groep vrijwilligers die in de loop van de jaren ontzettend veel bevolkingsbronnen heeft ontsloten, is door leeftijd en overlijden de laatste tijd gekrompen. Allereerst streeft men ernaar om de groep uit te breiden met nieuwe vrijwilligers. Men hoopt dat mensen via het Historisch Informatie Punt in de bibliotheek de weg naar de studiezaal zullen vinden.' Het Utrechts Archief (HUA) heeft zestig vrijwilligers. Tien daarvan begeleiden als gastheer de bezoekers van de expositie in de binnenstad. Hun enthousiasme werkt zo aanstekelijk dat de bezoekers uren later pas weer naar buiten komen. Vijftig vrijwilligers helpen bij het nader ontsluiten van de notariële archieven en, sinds de ontsluiting van de burger lijke stand voltooid is, ook van de doop-, trouw-, en begraafboeken uit de hele provincie. Joyce Pennings is vakspecia list indicering en in die hoedanigheid ook coördinator van de vrijwilligers: 'Ontsluiting op microniveau draagt bij aan een grotere vraag naar de bron zelf. Zowel hier in Utrecht als bij het Stads archief Amsterdam merken we dat aan de bestellingen bij de Archiefbank. Het Utrechts Archief neemt het vrijwilligers werk dan ook serieus en is zeker niet van plan om er in de toekomst mee te stoppen. We hebben een wachtlijst en een tamelijk strenge selectie aan de poort, waarbij we de mensen duidelijk maken wat er van ze wordt verwacht. Instromers krijgen een cursusmap mee naar huis, met kopieën uit de DTB, transcripties en voorbeelduittreksels en moeten daar eerst thuis mee oefenen. Het komt weleens voor dat mensen na een paar weken de map weer inleveren en er toch vanaf zien. Verder verwachten we van kandidaten dat ze minimaal twee dagdelen in de week Bij Nieuw Land Erfgoedcentrum bestaat er een aparte nota voor het vrijwilligers- beleid. Voor een deel is dat noodzaak. De twee professionals zijn meer belast met coördinerende taken, waardoor er op de werkvloer handen tekort zijn. De vrijwilligers krijgen een contract, een reiskostenvergoeding, een ongevallen verzekering en komen op vaste dagdelen. Er zijn onlangs drie extra werkplekken ingericht. Het vinden van vrijwilligers bleek geen probleem. In de afgelopen twee maanden kwamen er vier bij. Een belangrijke nummer 7 2013 17

Archievenblad | 2013 | | pagina 17