'Geen plannen om te stoppen' 'Stoppen doen we niet, want vrijwilligers voegen iets toe' (Gemeentearchief Venlo). lke vrijwilliger een begeleider 'Geen duidelijk omschreven bel leid' plichten zijn vastgesteld. De vrijwilligers zijn verzekerd via een collectieve vrij- willigersverzekering van de gemeente Rotterdam. Een medewerker besteedt ongeveer 200 uur per jaar aan de coördinatie van het vrijwilligerswerk. Intern begeleiden medewerkers van de betreffende afdeling vrijwilligers inhoudelijk. Als het vrijwilligerswerk meer digitaal vormgegeven gaat worden, zal de begeleiding er ook anders uit gaan zien. Het werken met communities zou hierin kunnen voorzien. Sinds een jaar of vijf worden ook exitgesprekken gehouden. Dit is belangrijk omdat hier adviezen aan de organisatie uit kunnen voortvloeien. De afgelopen jaren is dit goed bijgehouden. Inmiddels heeft het Stadsarchief veel ervaring met vrij willigers en de benadering ervan. Voor de toekomst zie ik vooralsnog twee bewegingen. Nieuwe projecten kunnen beter online gedaan worden, maar toch zal er voorlopig nog steeds vrijwilligers werk zijn, bijvoorbeeld voor stagiaires en mensen in diverse regelingen. Het Stadsarchief is binnen de gemeente Rotterdam de organisatie met de meeste vrijwilligers. De werving van nieuwe vrijwilligers wordt niet meer actief gedaan. Oorzaak is vooral het gebrek aan begeleidingstijd vanwege andere prioriteiten, inderdaad door bezuini gingen ingegeven.' 'Ook het Nationaal Archief werkt met vrijwilligers, zowel binnenshuis als op afstand', aldus Ruud Yap. 'Vrijwilligers ondersteunen het Nationaal Archief bij de ontsluiting van archieven en er zijn vrijwilligers die assisteren in ons bezoekers centrum. De hulp van vrijwilligers wordt gevraagd voor taken die niet onder betaald werk vallen of kunnen vallen (anders zou het een soort brood roof zijn). Om dat mogelijk te maken voorziet het Nationaal Archief in de nood zakelijke instrumenten: er wordt voor gezorgd dat de vrijwilligers in staat zijn om binnen de muren van het Nationaal Archief hun bijdragen te leveren of er wordt gezorgd voor middelen om dat op afstand te kunnen doen. Er zijn geen plannen om met vrijwilligers te stoppen. Verre van dat: er worden nu (zomer 2013) nieuwe gastvrouwen en -heren geworven in verband met de aanstaande heropening van het nieuwe publieks- centrum medio oktober.' I Kees de Ridder namens het Zeeuws Archief: 'We werken met ongeveer 50 vrijwilligers die verdeeld zijn over een aantal vrijwilligersgroepen. Het voormalige rijksarchief in Zeeland is in de jaren negentig begonnen met het invoeren van gegevens uit de akten van de burgerlijke stand. Later is een start gemaakt met andere bronnen en dit werk, de nadere ontsluiting van bronnen, vindt nog steeds plaats. Daarnaast zijn er vrijwilligers actief in groepen die zich bezighouden met onder meer eenvoudige behoudswerkzaamheden, het beschrijven en scannen van beeldmateriaal en educatieve activiteiten. Wat dit laatste betreft: sinds ongeveer een jaar hebben we vier vrijwilligers (allen afkomstig uit het onderwijs) die in het kader van het Cultuurmenu Walcheren archieflessen verzorgen voor basisschoolleerlingen. Een archiefles bestaat uit een studiezaal introductie en een bezoek aan onze depots. Het vrijwilligersbeleid is momen teel in ontwikkeling. Een aantal jaren geleden zijn we begonnen om vrijwilligers op één manier binnen te halen. Dit gebeurt door middel van een startgesprek waarbij ik zelf altijd aanwezig ben, zodat ik weet wat de (mogelijke) kwaliteiten van de betreffende vrijwilliger zijn en waar zijn of haar interesses liggen. Voorafgaand aan dit gesprek heeft hij of zij al een formulier opgestuurd zodat we reeds het nodige weten. Op basis hiervan kijken we in welke groep hij of zij het beste past. De potentiële begeleider zit ook bij dit gesprek. Vrijwilligers worden aangenomen voor de duur van een project. Tijdens dit project wordt er gekeken naar zijn of haar kwaliteiten. Na afloop kijken we of er mogelijkheden zijn voor een vervolgproject, hetzij in de huidige hetzij in een andere vrijwilligers- groep. Ook de wensen van de vrijwilliger spelen hierbij een rol. Op deze wijze proberen we kwalitatief goede mensen aan ons te binden. Elke vrijwilliger heeft een vaste dagelijkse begeleider die hem inwerkt en waar hij terecht kan voor vragen. Verder proberen we vrijwilligers nog meer aan ons te binden door hen zoveel mogelijk bij de organisatie te betrekken. Ook de verdere ontwikkeling en professionalisering van het vrijwilligers- beleid heeft op dit moment de nodige aandacht. Er zijn geen plannen om te stoppen met onze vrijwilligers. Wel kan het voorkomen dat we door bijvoorbeeld drukte of ziekte van begeleiders tijdelijk geen nieuwe vrijwilligers aannemen.' Nico Vriend vertelt ons over de stand van zaken bij het Noord-Hollands Archief: 'Het Noord-Hollands Archief heeft zo'n 120 vrijwilligers. Hiervan ongeveer 100 virtueel, de overige 20 inpandig (fysiek). Virtueel gaat het vooral om nadere ontsluiting op genealogisch gebied (WieWasWie). Fysiek ook veel op dit gebied, maar daarnaast zijn zo'n zes vrijwilligers bezig met een notarieel project en zijn vrijwilligers bezig met beeldmateriaal (het invoeren van gegevens vanaf fotokaarten). Grofweg gaat het in alle gevallen om data-entry. Er is overigens geen duidelijk omschreven beleid. Mogelijk wordt dit in de komende periode uitgewerkt in het meerjaren- beleidsplan 2013-2016: wat laten we de vrijwilligers doen, is er geen sprake van een 'verdringend werk' et cetera. Op dit moment ondertekenen de fysiek aan wezige vrijwilligers wel al een contract. Daarin wordt duidelijk gemaakt dat het niet gaat om een arbeidscontract. Er staan afspraken in over de werkzaam heden, wie de begeleiding doet en wat de globale tijdsbesteding is. De vrijwilligers worden ieder jaar uitgenodigd voor een (drukbezocht) vrijwilligersuitje, en zij ontvangen een kerstattentie (kerstpak ketje). Er zijn geen plannen om met vrijwilligers te stoppen. Met het oog op de bezuinigingen wordt er in de toekomst wellicht juist meer gebruikgemaakt van vrijwilligers. Er zijn namelijk genoeg werkzaamheden. Wel krijgt het mogelijk een andere vorm: (nog) meer virtueel en minder fysiek. Ook qua organisatie zou dit anders kunnen gaan lopen, kijk naar constructies als Vele Handen. Dat roept wel vragen op: wiens vrijwilligers zijn het dan? Hoe houd je contact met je community nummer 7 2013 15

Archievenblad | 2013 | | pagina 15