ieen actieve wervin De stand van zaken Regionaal Archief Tilburg heeft een mede werker in dienst die 16 uur besteed aan het begeleiden van de groep vrijwilligers. Daarnaast zijn er nog enkele projectleiders die inhoudelijk vrijwilligers aansturen binnen deelprojecten, zoals de Charter- bank en het materieel beheer. Dat kost inderdaad allemaal tijd en dus geld. Maar veel van deze werkzaamheden zouden we niet of slechts beperkt kunnen uitvoeren zonder de hulp van deze vrijwilligers. Het zijn allemaal werkzaamheden die gericht zijn op het beter toegankelijk maken van archieven. Daarnaast zijn er ook nog andere overwegingen om met vrijwilligers te (blijven) werken. Je kunt er specifieke kennis mee binnenhalen. Dat kan helpen bij het beschrijven van foto's, kaarten of andere informatie. Lokale kennis haal je binnen, altijd belangrijk als je een om vangrijk werkgebied hebt zoals in Tilburg. Je geeft mensen de kans om ondanks hun pensionering toch nog een bijdrage te leveren aan de samenleving. Ze onderhouden zo contacten en in andere gevallen biedt je mensen die werkloos zijn geworden een begin van structuur om de draad weer op te pakken. Zo zijn er nog meer motieven te bedenken die de inzet van vrijwilligers meerwaarde geven voor je eigen organisatie en voor de vrijwilligers zelf.' Het Stadsarchief Rotterdam maakt al meer dan 25 jaar gebruik van de diensten van vrijwilligers die helpen bij het nader ontsluiten van de collectie. Ronald Grootveld en Corinne Boeijinga- Hubers over de rol van de vrijwilliger: 'Door kerntakendiscussies en verschui vingen binnen het concern denkt het Stadsarchief na over zijn werkzaam heden en de eventuele uitbesteding daarvan. Door allerlei digitale ontwikke lingen, zoals de website www.vele- handen.nl, zijn er nieuwe mogelijkheden om werkzaamheden en taken anders te organiseren. Het Stadsarchief Rotterdam heeft op dit moment ongeveer 60 vrijwilligers, waarvan ongeveer 40 intern werkzaamheden verrichten en 20 op afstand. Een gedeelte van hen doet vrijwilligerswerk om de positie op de arbeidsmarkt te versterken. Een ander gedeelte is gepensioneerd. De vrijwilligers leveren een bijdrage aan de additionele ontsluiting en helpen met het beschik baar stellen van informatie en nemen er zelf kennis van. Op dit moment heeft het Stadsarchief alleen een informatie blad met een omschrijving van de werk zaamheden en de eisen die aan de vrijwilligers gesteld worden. Een wer vingsplan of een competentieprofiel voor de vrijwilliger is er niet. Alle interne vrijwilligers hebben een vrijwilligers- overeenkomst met het Stadsarchief Rotterdam, waarin hun rechten en Het sociale aspect speelt bij vrijwilligers een grote rol (foto Wim Bik). (firewalls) en bereikbaarheid. Vrijwilligers verrichten kosteloos werk zaamheden, maar zijn niet gratis voor de organisatie. Denk daarbij aan kosten van begeleiding, werkplekkosten, reiskosten, deskundigheidsbevordering en vrijwilligersactiviteiten. Als vrijwil ligers online gaan werken, heb je nog steeds te maken met uitgaven. Denk aan kosten voor het gebruiksklaar maken van het materiaal, verbindingen en digitale opslag. Aan de hand van de volgende 4 vragen maakte de redactie een rondje langs de instellingen: 1. In hoeverre wordt er met vrijwilligers gewerkt, fysiek dan wel virtueel (op afstand)? 2. Wat is de aard van de werkzaam heden? Nadere ontsluiting of anders? 3. Is er een vrijwilligersbeleid en welke ondersteuning wordt geboden? 4. Zijn er plannen om met vrijwilligers te stoppen? Zo ja, wat is daarvan de reden? Luud de Brouwer van het Regionaal Archief Tilburg gaf zijn reactie al eerder op het forum Archief 2.0: 'Wat mij betreft is aan de waardevolle hulp (van vrijwilligers) nog geen eind gekomen. Sterker nog, ik denk dat we er in toe nemende mate gebruik van moeten en kunnen maken. Ik heb daar al eens eerder een column aan gewijd. 14 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 14