Overeenkomsten Sommige instellingen hanteren een vrijwilligersovereenkomst waarin rechten en plichten zijn vastgesteld. Deze overeenkomst is enkele gevallen zelfs in de personeelsgids opgenomen. De vrijwilligers moeten een verklaring omtrent het gedrag overleggen en een integriteitsverklaring ondertekenen. De vrijwilligers zijn soms verzekerd via een collectieve vrijwilligersverzekering van de gemeente waarvoor ze werken. Vrijwilligers moeten voorlichting krijgen over werken onder goede omstandig heden, zodat het werk ergonomisch verantwoord kan worden uitgevoerd. Als vrijwilligerswerk online gebeurt, is er geen sprake meer van vrijwilligers- overeenkomsten en -verzekeringen. Dan krijg je meer te maken met beveiliging 'Met het oog op de bezui nigingen wordt er in de toekomst wellicht juist meer gebruikgemaakt van vrijwilligers' (Noord Hollands Archief). Vrijwilligers van het Stadsarchief Rotterdam tijdens een uitstapje naar de Kunsthal, 2007 foto Wim Bik). zijn er aparte evenementen voor vrijwilligers. Waardering speelt een niet te onder schatten rol. Om vrijwilligers te motiveren, moet je weten wat hun belang is en tot welk type vrijwilliger ze horen. Aan de hand daarvan kun je hun inzet waarderen in de vorm van aandacht, belonen, erkennen, ontwikkeling of persoonlijke groei. Belonen wordt bijvoorbeeld gedaan door een reiskostenvergoeding en de al genoemde vrijwilligersactiviteiten. Om vrijwilligers betrokken te houden, is het belangrijk om regelmatig met de vrijwilligers te communiceren over hun werkzaamheden op individueel en collectief niveau, over de collecties en over ontwikkelingen bij het archief. Communiceren is tweerichtingsverkeer, dus er moet ook ruimte zijn voor hun adviezen aan de organisatie. De omvang van de instelling bepaalt nut en nood zaak. nummer 7 2013 13

Archievenblad | 2013 | | pagina 13