'Wanneer je vrijwilligers als een last gaat zien, heb je ze geen goede plek gegeven binnen je organisatie' Vrijwilligersbeleid in het Nederlandse archiefwezen Het Eindhovens Dagblad berichtte in het voorjaar over het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe), dat in het kader van bezuinigin gen alle vrijwilligers heeft 'ontslagen'. Het bericht leidde tot stevige discussies - onder meer op Archief 2.0 - en de redactie vroeg zich dan ook af of vrijwilligers ook elders onder vuur liggen. Tijd voor een rondje langs de archiefvelden. Maatschappelijke functie Spontaan aanmelden Vrijwilligers melden zich vaak spontaan aan na het gebruik van een archief dienst of het lezen van een persbericht. Ze werken binnen de muren van het archief op een afgesproken tijdstip in de week op een afdeling of in een aparte ruimte. Sommigen werken thuis of vanuit de lokale historische verenging (bijvoorbeeld met een 'token') binnen de internetomgeving van het archief. Belangrijk: vrijwilligerswerk is geen verdringing, want er is immers sprake van vrijwillige arbeid zonder reëel arbeidsloon. Bij sommige archiefinstel lingen gaan de vrijwilligers mee op personeelsuitjes; bij andere instellingen Redactie Archievenblad I Bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven werden de vrijwilligers 'ontslagen'. Een incident of een preview van wat komen gaat? Heeft de archiefvrijwilliger toekomst? (foto Sjoerd Knibbeler). Vrijwilligers worden traditioneel het meest ingezet voor nadere ontsluiting van archieven (indexering, maken van transcripties en uittreksels) gericht op het beschikbaar stellen (eerst fysiek, later digitaal) van meestal genealo gische bronnen. In Eindhoven ging het in totaal om zo'n 35 personen die registers van de burgerlijke stand en kerken nader ontsloten. Volgens het RHCe waren de projecten waaraan de vrijwilligers werkten nagenoeg afgerond, en zou een besparing worden bereikt door de werkruimte van de vrijwilligers beter te benutten. Vrijwilligers zijn niet alleen gepensio neerde hobbyisten; een gedeelte van hen doet vrijwilligerswerk om de positie op de arbeidsmarkt te versterken. Een ander gedeelte staat inderdaad aan het einde van het werkzame leven en wil nog een nuttige bijdrage aan de maat schappij leveren. Kortom: het hebben van vrijwilligers dient een maatschap pelijke functie. Het bieden van vrijwilligers werk is samen met het bieden van werkplekken aan stagiaires, re-integratie kandidaten en zij-instromers de manier waarop een archiefinstelling invulling geeft aan 'maatschappelijk verantwoord ondernemen'. Door digitalisering is daarnaast een ander soort 'vrijwilligers werk' ontstaan: het op afstand helpen ontsluiten, nader toegankelijk maken van bronnen en beeldmateriaal, niet per se door werkzoekenden of gepensio neerden, maar door een brede groep liefhebbers die over een zekere mate van deskundigheid beschikken (crowd- sourcingprojecten zoals 'Vele Handen'). 12 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 12