Nieuws uit het veld Wijzigingen Europese richtlijn open data Archief 2020 Alle mensen digitalisering) en toegankelijkheid via internet. Gemeentearchief Schiedam organiseert de bijeenkomst in samenwer king met het Nationaal Archief (in het kader van het Archieven Portaal Europa), de Archiefschool en het Erfgoedhuis Zuid-Holland. Bron: www.schiedam.nl/gemeentearchief Na een uitgebreide consultatie van de individuele lidstaten, heeft het Euro pees Parlement op 13 juni 2013 de 'wijziging van Richtlijn 2003/98/EG inzake het hergebruik van overheids informatie' aangenomen. De bedoeling van deze wijziging is het stimuleren van open data. De wijziging was nodig vanwege snelle technologische ontwikkelingen en de enorme toename van (digitale) gegevens. Voor burgers en ontwikkelaars van digitale diensten is dat materiaal erg interessant. De nieuwe richtlijn verplicht daarom de lidstaten om alle (openbare) overheids-informatie voor hergebruik beschikbaar te stellen. Een uitzondering wordt gemaakt voor informatie waarop wettelijke beperkingen rusten of rechten van derden (zoals privacy of auteursrecht). Een belangrijk nieuw element in de richtlijn is dat ze ook van toepassing wordt op bibliotheken, musea en archieven. Grofweg beoogt de wijziging van de Richtlijn 2003/98/EG het volgende: Om hergebruik te faciliteren moet de informatie waar mogelijk in machine leesbaar formaat, op het beste niveau van nauwkeurigheid, beschikbaar worden gesteld. Ook metadata mogen niet ontbreken; Er mogen slechts marginale kosten gerekend worden (hoofdregel). Maar voor bibliotheken, musea en archieven is een uitzondering gemaakt: zij mogen bovenop de kostprijs eventueel een redelijk rendement rekenen; Licenties zijn toegestaan, maar overheden mogen geen voorwaarden opleggen die de beschikbaarheid van openbare overheidsinformatie belemmert; Exclusiviteitsovereenkomsten moeten zoveel mogelijk vermeden worden, maar er komt een aparte regeling voor het digitaliseren van culturele hulp bronnen (exclusiviteit maximaal 10 jaar). De lidstaten moeten de richtlijn voor 18 juli 2015 implementeren in hun eigen wetgeving. In Nederland gebeurt dat waarschijnlijk via wijziging van de Wet openbaarheid van bestuur en de Archief wet. Bron: www.nationaalarchief.nl De samenleving en de overheid digitali seren zeer snel. Archiefinstellingen staan voor de uitdaging om het archief van de toekomst nu vorm te geven en in te richten. Archief 2020 is een innovatie programma dat speciaal is ingericht om te komen tot een archieffunctie die toekomstvast is. Hierin werkt het ministerie van OCW samen met gemeenten, waterschappen, provincies en hun archivarissen. Het programma heet Archief 2020, om duidelijk te laten zien dat de resultaten van alle activiteiten verder reiken dan de projectperiode die tot en met 2016 gepland staat. Het programmabureau van Archief 2020, gehuisvest bij het Nationaal Archief, heeft een verbindende en coördinerende rol terwijl de archiefsector zelf verantwoor delijk is voor de uitvoering van projecten. Bron: www.nationaalarchief.nl/ Archief2020 Evelien van der Meulen is toe getreden tot de redactie van het Archievenblad. Zij is verantwoor delijk voor de rubrieken Nieuws en Agenda. Daarnaast is zij als webmaster actief voor de KVAN. Voor tips is zij te bereiken via nieuws@archievenblad.nl. nummer 7 2013 11

Archievenblad | 2013 | | pagina 11