Nieuws uit het veld Innovatief lespakket Alle mensen Blijven sappelen op het platteland of met een 'oprotpremie' naar de stad verhuizen? Dat is de keus die leerlingen zelf maken in het innovatieve lespakket Naar de stad? van Erfgoed Leiden en Omstreken. In Naar de stad? verplaatsen leerlingen zich in een middeleeuws plattelands gezin. Per groepje doen zij onderzoek met behulp van authentieke bronnen en iPads. Daarna presenteert elke groepje zijn keus: blijven of naar de stad verhuizen. De filmpjes van deze presentaties worden later in de klas nabesproken. Met behulp van oude bronnen en moderne iPads verplaatsen leerlingen zich in hun middeleeuwse leeftijdgenoten Lijsje en Didde. Op vrijdag 28 juni is dit lesprogramma samen met het bordspel Magt in Leyden officieel gepresenteerd door de Leidse wethouder Jan-Jaap de Haan (Cultuur). Volgend schooljaar gaan leerlingen uit groep 7 van basisscholen uit Leiden en omgeving ermee van start. Zo leren zij spelenderwijs over de geschiedenis van hun woonplaats. Het lespakket Naar de stad? en het bordspel Magt in Leyden zijn ontwikkeld door Erfgoed Leiden en Omstreken. Erfgoededucatie is een speerpunt voor deze organisatie, waarmee een groot deel van de jeugd in de regio wordt bereikt. In 2012 werd dit bekroond met de MaS Ambassadeursprijs Erfgoed sector. Het lespakket Naar de stad? sluit aan bij de nieuwste onderwijskundige inzichten, zoals competentiegericht leren. Kern is de storyline-benadering, een methode voor actief leren die uitgaat van de interesses en creativiteit van de leerling. Door de vorm van een verhaallijn met gebeurtenissen of episodes kan de leerling zich goed met de personages en de setting identifi ceren. Testklassen reageerden dan ook enthousiast. Het lespakket is geschikt voor de bovenbouw van het primair onderwijs en sluit aan bij de herziene kerndoelen voor het basisonderwijs (SLO 2006). Magt in Leyden is onderdeel van Naar de stad? maar kan ook los worden gespeeld. Op een 1,5 meter groot speelbord proberen leerlingen zoveel mogelijk macht in middeleeuws Leiden te krijgen. Spelenderwijs leren zij de impact van honger, belastingen, pest, brand en oorlog kennen. Leidense leerlingen aan de slag met authentieke bronnen en iPads (foto Erfgoed Leiden en Omstreken). Op 9 juni 2013 is Geert de Kinkelder overleden. Hij was ruim 40 jaar werkzaam bij het Nationaal Archief. Aanvankelijk op de Tweede afdeling, daarna achtereenvolgens op de afdelingen Educatie, Onderzoek en Dienstverlening. Naast de militaire stamboeken was De Kinkelder ook uitstekend thuis in de ministerie archieven. Geert de Kinkelder werd 66 jaar oud. Geert de Kinkelder stond bekend als 'een factotum voor genealogen en gebruikers van militaire stamboeken' (foto part. coll.). Op 31 mei 2013 is Marty Dost overleden. Dost was opgeleid als leraar geschiedenis maar maakte de overstap naar de archiefwereld. Zijn carrière begon bij het onder zoeksbureau van Loek Nijholt van de Centrale Archief Selectiedienst. Daarna werkte hij tot het jaar 2000 bij de gemeente Tilburg, voordat hij de overstap maakte naar het plaatselijke gemeentearchief. Dost was een toegewijd vakman met veel interesse voor nieuwe ontwikkelingen. Hij werd slechts 59 jaar. nummer 6 201 3 9

Archievenblad | 2013 | | pagina 9