L Wat betreft de wijze van uitvoering van het archieftoezicht betekent het in feite dat je proactieve rol veranderd is in een meer reactieve rol. Maar het werken in een groter bureau heeft ook zijn voor delen op het vlak van kennisdeling en kennisuitwisseling. Zo mogelijk werken we integraal met de andere toezichtsectoren.' Aan de hand van wettelijke toetsings criteria op het terrein van de Archiefwet en -regelgeving maken Gedeputeerde Staten in het aanvullend beleidskader archieftoezicht duidelijk hoe zij het toezicht op het archief en informatie beheer gaan uitoefenen.' Het werken als archiefinspecteur beschouw ik nog altijd als een uitdaging. Het archiefwezen ontwikkelt en verandert continu. In de praktijk betekent dit dat je voortdurend bezig moet zijn met het op peil houden van de benodigde vakkennis, maar in feite geldt dit voor veel meer beroepen. De veranderingen als gevolg van de Wet RGT doen daar niets aan af. De eerste verandering waar ik en natuurlijk ook mijn directe collega's mee gecon fronteerd werden, was de overgang van het bureau Archiefinspectie naar een centraal bureau Interbestuurlijke betrek kingen en toezicht (IBT). Hierin zijn ook andere toezichtsectoren opgenomen, zoals onder meer financieel toezicht, toezicht huisvesting statushouders en toezicht omgevingsrecht. Voortaan zijn we het cluster Archiefinspectie binnen het bureau IBT. Die verandering is in feite een logisch gevolg van de verande ring van het interbestuurlijk toezicht van specifiek naar generiek, maar betekent voor de positie van de archiefinspectie in zekere zin verlies van zelfstandigheid en uniciteit. Er wordt in dit kader ook gesproken over 'nieuwe schoenen'. Kun je die term uitleggen? 'De overgang van specifiek naar generiek toezicht had voor de Archiefwet een bijzondere dimensie. In het kabinets standpunt van april 2008 op het advies van de commissie-Oosting werd aanvankelijk een uitzonderingspositie bedongen voor de Archiefwet. Het kabinet was van mening dat het niet gewenst was "om direct de oude schoenen weg te doen, terwijl de nieuwe nog niet zijn aangemeten" en stelde dat "het nu opheffen van de huidige provinciale toezichtfunctie een substantieel gat zou slaan in het systeem van checks and balances van de Archiefwet". Daarom moest eerst worden onderzocht hoe de randvoorwaarden voor goede archief- zorg op alternatieve wijze geborgd konden worden. De achtergrond werd gevormd door de voortdurende zorgen over de kwaliteit van de archivering en informatiehuishouding van de overheid, nog verergerd door de overgang van papier naar digitaal. Een van de alter natieven voor specifiek toezicht die het kabinet noemde, was een sectorspecifiek beleidskader. Dat beleidskader is er inmiddels gekomen in de vorm van een "Aanvullend beleidskader voor het interbestuurlijk archieftoezicht: nieuwe schoenen" dat door diverse provincies is vastgesteld en gehanteerd zal worden. Samen met Inge Schoups tijdens de Brabantse Archivarissendag 2010. Tijdens een sportieve bergwandeling. Een andere aansprekende term die de overheid introduceerde is 'de demente rende overheid'. Hiermee wordt gedoeld op de ontwikkeling van e-depots om de kwaliteit van overheidsorganisaties duurzaam te borgen. Kun je schetsen wat jouw specifieke rol in deze ontwikkeling is of wordt? 'Omdat de toenemende digitalisering bij gemeenten, waterschappen en gemeen schappelijke regelingen een risico kan opleveren voor de betrouwbaarheid van de informatievoorziening en archivering, heeft het toezicht naar de stand van zaken van digitale duurzaamheid bij lokale over heden de komende jaren prioriteit bij het toezicht op informatie- en archiefbeheer. Zeker omdat duurzame toegankelijkheid van archiefbescheiden bij het ontstaan geregeld moet worden. In dat verband komt het e-depot ook aan de orde.' Fransien Smeets redacteur Archieven blad en collectiebeheerder Gemeente-

Archievenblad | 2013 | | pagina 41