'Werken als archief inspecteur beschouw ik nog altijd als een uitdaging' In gesprek met Ria van den Heuvel Ze is positief ingesteld, gedreven en volhardend. Provinciaal archiefinspecteur Ria van den Heuvel weet wat ze wil en pakt de kansen die ze krijgt. 'Waar een wil is, is een weg.' Fransien Smeets Burgerlijke Stand Ria van den Heuvel: 'Het archiefwezen ontwikkelt en verandert continu. 'Klopt. Ik ben geboren en getogen in Boekel, een plattelandsgemeente in Brabant.' Werd je door hen gestimuleerd je te ontwikkelen? EJ Je bent provinciaal archiefinspecteur in Noord-Brabant. Liggen daar ook je wortels? Thibodraad in Beek en Donk. Daarnaast was hij reservist bij de toenmalige rijkspolitie.' Uit wat voor gezin kom je? Hoe was de gezinssamenstelling? 'Ik kom uit een groot gezin met negen kinderen: vader, moeder, acht meisjes en één jongen. Ik ben de vierde in de rij na drie zussen, dan komt mijn broer en dan volgen nog vier zussen. Mijn ouders zijn inmiddels overleden. Mijn moeder heeft helaas maar 56 jaar mogen worden.' Wat deden je ouders voor de kost? 'Mijn moeder was vooral moeder en daarnaast huisvrouw. Mijn vader was bedrijfsleider bij het voormalig bedrijf 'Ja, tot op zekere hoogte. Mijn moeder vond het vooral belangrijk dat ik een goede "huisvrouw" zou worden. Mijn vader zag lerares of verpleegster wel zitten, tenminste tot ik zou trouwen. In die tijd waren, over het algemeen genomen, vrouwen in mijn omgeving met name voorbestemd om te trouwen, kinderen te baren en je leven voorname lijk te wijden aan huis, echtgenoot en kinderen.' Bespeur ik hier enig cynisme? 'Nee dat niet, meer een constatering van een feit. Voor een meisje, zeker die uit grote gezinnen, was het min of meer vanzelfsprekend dat je na de basisschool Kinderfoto, 1954. Ria staat vooraan links (foto's part. coll.). de huishoudschool bezocht. Dat ik met 3 of 4 klasgenootjes uit een klas van 36 meisjes naar de MULO mocht, was dus een uitzondering op de regel. Het kostte enige inspanning om dat patroon te doorbreken, maar ik ben nogal vol hardend. Waar een wil is, is een weg.' Je ging dus naar de MULO, maar dat was pas het begin. Welk onderwijs heb je nog meer gevolgd? 'Ik startte op de MULO en eindigde met geschiedenis aan de Universiteit van Utrecht. Ik ben afgestudeerd op politieke 38 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 38