r r Archivarissen kunnen alleen loyale medewerkers zijn als zij zelf kunnen bepalen hoe ze de gevraagde diensten leveren. Samenwerking Vertrouwen De bestuurders van BRAIN zijn zonder uitzondering plezierige collega's, waar ieder ander KVAN-lid graag mee samen werkt. Maar een fusie van BRAIN met de De kwestie Caron is niet alleen een Canadese kwestie. loyaliteiten van de professionals, hun relaties met bazen en overheden en hun politieke, ideologische of godsdienstige opvattingen. Overheden kunnen zich daar in het algemeen moeilijk bij neerleggen. Algemeen rijksarchivaris Ribberink vond destijds dat hij in relatie met zijn archivarissen (die toen nog middelbare en hogere archiefambtenaren heetten!) alleen met het ambtenarenreglement te maken had en weigerde zich te storen aan de nieuwe beroepscode voor restauratoren. Tegenover restauratoren als beroepsgroep kon hij toch al moei lijker zijn gezag laten gelden: anders dan archivarissen waren zij niet alleen bij archiefdiensten maar ook bij musea werkzaam. De kwestie Caron maakt duidelijk dat een professional een andere kwaliteit is dan een employee, dat de tijd voorbij is waarin er een 1:1-relatie bestond tussen de beroepsgroep van archivarissen en het openbaar archiefwezen, en zeker de tijd waarin archivarissen archiefambtenaren waren. Archivarissen werken niet alleen meer bij archiefdiensten, maar ook bij historische documentatiecentra, bij adviesbureaus of als vrij gevestigd adviseur. Voor de kwaliteit van hun dienst verlening en het vertrouwen van hun cliënten en de samenleving als geheel, moeten ze het meer dan ooit hebben van samenwerking van alle beroeps beoefenaren. Ze krijgen steeds meer belang bij een onafhankelijke positie ten opzichte van de instellingen waar ze werken, zoals ook artsen en advocaten die hebben. Die instellingen hebben vaak andere belangen. Ze hebben ook andere professionals dan archivarissen in dienst en worden dikwijls door economen of andere niet-archivarissen geleid. Ze hebben vaak baat bij samen werking met andere erfgoedinstellingen of brede cultuurinstellingen. Aansluiting bij een beroepsvereniging van archivarissen (of van restauratoren, archeologen of bibliothecarissen) zou van zo'n beroeps vereniging een branchevereniging als de Nederlandse Museumvereniging maken. Nederland is gelukkig Canada niet. De fusie van het nationaal Archief met de KB is hier niet doorgegaan. De algemene rijksarchivaris is archivaris, geen econoom, en excessief declaratiegedrag is hem niet aan te zien. Toch staat de beroepsgroep van archivarissen hier aan dezelfde bedreigingen bloot: beïnvloeding van professionele keuzen door de politiek, het sectorbelang, het werkgeversbelang, het bedrijfsbelang of simpelweg gebrek aan inhoudelijke expertise. Daarom zouden de leden van de KVAN zich met kracht moeten verzetten tegen voor stellen van de in BRAIN georganiseerde instellingen, om als leden binnen onze vereniging zeggenschap te krijgen. Archiefgebruikers moeten vertrouwen hebben in instellingen die archief beheren. Die instellingen kunnen dat vertrouwen alleen verzekeren als ze de archivarissen die ze in dienst hebben hun vak in professionele autonomie laten uitoefenen. Omdat archiefgebruikers in de eerste plaats vertrouwen moeten hebben in archivarissen moeten die archivarissen onafhankelijk hun diensten kunnen leveren, ook als zij in dienst zijn van een archiefinstelling. Archivarissen kunnen alleen loyale medewerkers zijn als zij zelf kunnen bepalen hoe ze de gevraagde diensten leveren. beheerders. Ik ben een archiefprofessional en ben daarom lid van een organisatie van archiefprofessionals. Ik wil lid zijn van een vereniging waarvan alle leden de beroepscode onderschrijven, en niet van een vereniging die organisaties opneemt waartegen professionals zich met de code in de hand moeten kunnen verzetten. De kwestie Caron is niet alleen een Canadese kwestie. Theo Thomassen hoogleraar Archief wetenschap aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). KVAN zou het einde betekenen van de KVAN als vereniging van onafhankelijke professionals. Ik werk niet bij een archiefdienst maar voor archiefdiensten en wil dus niet door archiefdiensten worden vertegenwoordigd. Ik ben geen archiefbeheerder dus ik wil ook geen lid zijn van een organisatie van archief- 32 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 32