De kwestie Caron en de verhouding tussen BRAIN en KVAN dl Veel Canadese archivarissen slaakten een zucht van verlichting toen ze het nieuws hoorden: Daniel Caron is op 15 mei jongstleden afgetreden. In dezelfde maand waarin BRAIN bekendmaakte te willen fuseren met onze beroepsvereniging, legde hij zijn functie neer als directeur van Library and Archives of Canada (LAC) en daarmee ook zijn functies als National Librarian en National Archivist. Digitaliseringsstrategie Caron declareerde twee keer zoveel als zijn eigen minister. Caron stelde al zijn keuzes en koers wijzigingen in het teken van zijn digita liseringsstrategie. Door een te grote aandacht voor analoog materiaal had LAC volgens hem de aansluiting met het grote publiek verloren. Digitalisering moest de activiteiten van LAC weer beter laten aansluiten bij zijn omgeving. Maar wat die digitaliseringsstrategie nu precies inhield, kon Caron niet duidelijk maken. Een digitale infrastructuur die zijn ideeën over digitale preservering zou moeten Vervreemden Het personeelsbeleid van Caron, die geen archivaris of bibliothecaris was maar econoom, werd gekenmerkt door systematische deprofessionalisering. In de drie jaar waarin hij over LAC het bewind voerde, slaagde hij erin zich volledig te vervreemden van zijn professionals. Met veel dedain behan delde hij de archivarissen, bibliothe carissen en techneuten die zijn ideeën handen en voeten moesten geven. Volgens Groover liet hij zich adviseren Theo Thomassen I Carons positie was onhoudbaar geworden door zijn hoge declaraties. Hij bleek in 2012 op kosten van de belastingbetaler voor 15.000 Canadese dollars een driejarige privécursus Spaans te hebben besteld. Voor zakendiners en voor reis- en verblijfkosten had hij, zowel in 2010 als in 2011, $87,000 gedeclareerd, twee keer zoveel als wat zijn eigen minister declareerde. Maar zijn excessieve declaratiegedrag was niet meer dan een aanleiding. De eigenlijke reden van zijn vertrek was de alsmaar aanzwellende kritiek op zijn beleid en een algemeen gebrek aan vertrouwen onder zijn eigen medewerkers, het brede archief- en bibliotheekveld en de historische wereld. Caron had bij zijn benoeming in 2009 een bezuinigingstaakstelling van $10 miljoen meegekregen. Door de manier waarop hij die taakstelling probeerde te realiseren, joeg hij al gauw niet alleen zijn eigen archivarissen en bibliothe carissen, maar ook alle andere Canadese cultuurinstellingen tegen zich in het harnas. Hij ontsloeg een belangrijk deel van zijn personeel, verminderde de subsidies aan kleinere archieven in Canada, verlaagde het budget voor de acquisitie van historische documenten van $385,461 in 2008-09 tot 0 in 2011-12 en $12,000 dit jaar. Ook maakte hij een eind aan het interbibliothecair ruilverkeer dat de rijke collecties van het LAC voor alle Canadezen toegankelijk moest maken. En tot verbijstering van alle Canadese archivarissen draaide hij op 30 april 2012 ook het National Archival Development Program de nek om. In dit programma verdeelde de Canadese Archiefraad namens het LAC $1.7 miljoen dollar over de archiefraden in de tien provincies en twee territoria van Canada, zodat deze de plaatselijke gemeenschappen konden ondersteunen bij het veiligstellen van hun documen taire erfgoed. Het programma was door enthousiaste archivarissen ontwikkeld op basis van het door Terry Cook ontwikkelde concept total archives, en had in zijn vijfentwintigjarig bestaan in de rest van de wereld veel bewondering geoogst. Daniel Caron (foto Chris Mikula, 'Ottawa Citizen'). ondersteunen, kwam niet van de grond. Myron Groover, archivaris en specialist in digitale preservering, sprak in de Ottowa Citizen van 3 mei 2013 nog van een vage, retorische vertragingstactiek, die in schril contrast stond met de realiteit: de barre werkelijkheid was dat Caron veel van het digitale werk bij het LAC door bezuiniging en inkrimping tot stilstand had gebracht. 30 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 30