Content Welke informatie moest de website bevatten? Als kern is gekozen voor een 'tijdlijn'. De geschiedenis van Zoetermeer is verwoordt in ruim vijftig thematische verhalen, variërend van de Slag om Zoetermeer in 1574 tot de aanwijzing tot groeistad in 1962. De verhalen vormen de ijkpunten van de geschiedenis van de stad, een soort canon. Alle zijn zij voorzien van foto's, literatuurverwijzing en verwijzingen naar andere websites, dit voor de diepgravers onder ons. Met het oog op de doelgroep zijn de verhalen op het niveau van jongeren geschreven. Verder komen op de website alle monu menten uit Zoetermeer aan bod met een beschrijving en foto's. Via op de monumentale gebouwen aangebrachte QR-codes kunnen de jongeren met hun mobiele telefoon de beschrijvingen van de monumenten oproepen. Bijzondere historische onderwerpen passeren eveneens de revue. Zoals bij voorbeeld een overzicht van alle burge meesters van Zoetermeer en Zegwaart (voor 1 mei 1935 een aparte gemeente). Natuurlijk ontbreken ook de nodige lesbrieven voor docenten niet. Ten slotte treffen we op de website ook uitgaan stips aan, zoals architectuurwandelingen. Het totaal vormt een levendig palet, waarmee met name scholieren hun kennis kunnen vergroten en eigen producten zoals werkstukken en presentaties kunnen maken. Het ontwerp van de website is in nauwe samenspraak met het onderwijsveld tot stand gebracht: volop 'hapklare brokken' en doorver wijzingen naar andere sites. Ook nieuw komers vinden hier veel van hun Convenanten Uitvoering en evaluatie Verspreiding Noot 1 Gegevens uit Gemeentelijke Basisadministratie, bewerkt door J. Lupgens-Vellekoop van de eenheid Onderzoek en Statistiek, gemeente Zoetermeer. 29 w Prijsuitreiking van de geschiedenisquiz door burgemeester Charlie Aptroot (foto Jan van Es, stadsfotograaf van Zoetermeer). gading, al was het maar omdat alle woonwijken een historische en architec tonische beschrijving in de tijdlijn hebben gekregen. Via social media kunnen gebruikers reageren en vragen stellen. In 2010 sloten het gemeentearchief en het Historisch Genootschap al een convenant om de jarenlange samen werking te bestendigen. De voorberei ding van het digitaal historisch informatie punt vroeg om uitbreiding van de samenwerkingsconstructie. Daartoe is in februari 2013 een convenant gesloten tussen het Historisch Genootschap, de Bibliotheek Zoetermeer, het gemeente archief Zoetermeer en Erfgoed. Het convenant is afgesloten voor een periode van 4 jaar. Nu de website in eerste aanleg gereed is, wordt nagedacht over verdere invulling. Daarbij is besloten om in ieder geval het aantal historische onderwerpen te gaan uitbreiden. Daarnaast zullen de docenten van scholen worden uitgeno digd om hun lokaalhistorische lesbrieven op de website te plaatsen. Verder wordt onderzocht in hoeverre het auteursrech telijk mogelijk is om krantenartikelen op Zoetermeermijnstad te zetten. Bij aanvang van het project zijn een stuurgroep en een werkgroep ingesteld. De stuurgroep - vertegenwoordigd door alle partners - houdt zich bezig met de (definiëring van de) opzet en de geldelijke kant van het project. Zowel de gemeente als ProBiblio waren daarbij in beeld, omdat beide partijen het project hebben gefinancierd. De projectgroep is ingericht voor de uitvoering. Ook daarin zijn alle partijen vertegenwoordigd. De samen stelling van de stuurgroep en de projectgroep overlapten elkaar gedeel telijk. Zo maakten de gemeentearchi varis en een vertegenwoordiger van het Historisch Genootschap deel uit van de stuurgroep, maar schreven zij tevens mee aan de historische verhalen uit de tijdlijn. Ook de projectleider maakte deel uit van de stuurgroep. Deze overlappende samenstelling resul teerde in een tamelijk hoge werkdruk. Het feit dat er sprake was van maar liefst vier partners zorgde ervoor dat de communicatie niet altijd even soepel verliep, mede vanwege de personele wisselingen in zowel de project- als de stuurgroep. Ook de aard van de deel nemende partners speelde hierbij een rol, omdat vrijwilligers en professionals soms verschillend opereren, voor archi varissen geen onbekend verschijnsel. Om de website te promoten, zijn alle middelbare scholen in Zoetermeer met posters en bedrukte balpennen benaderd. Ook de websites van de gemeente (gemeentearchief en Erfgoed), het Historisch Genootschap en de Bibliotheek verwijzen naar de nieuwe site. Ook wordt de site onder de aandacht gebracht in het welkomstpakket van de gemeente dat elke nieuwe bewoner krijgt. Op al deze manieren vindt de plaatselijke geschiedenis haar weg en doet Zoeter- meermijnstad haar naam alle eer aan. Cees Heeren gemeentearchivaris van Zoetermeer. nummer 6 2013

Archievenblad | 2013 | | pagina 29