Zoetermeermijnstad: jong en oud Op 17 april 2013 stelde burgemeester Charlie Aptroot van Zoetermeer de website Zoetermeermijnstad.nl officieel in gebruik. Leerlingen van het plaatselijke Picasso Lyceum en het Erasmus College maakten spelenderwijs kennis met deze website en deden geanimeerd mee aan een geschiedenisquiz. Zoetermeer jong of oud? Jongeren en nieuwkomers Samenwerking Zoetermeer heeft het imago van een jonge stad. Dit komt omdat de stad als 'stad' nog niet zo lang bestaat. In 1962 kreeg Zoetermeer van regeringswege de opdracht om uit te groeien tot een stad van 100.000 inwoners. Die opdracht is voorbeeldig uitgevoerd en de stad telt inmiddels zo'n 123.000 inwoners. Ondanks het feit dat sinds 1966 vele nieuwbouwwijken letterlijk uit de grond gestampt zijn, beschikt Zoetermeer over een oude kern, de tegenwoordige wijk Dorp. Al vanaf de dertiende eeuw vond hier bewoning plaats en uit archeologi sche opgravingen is gebleken dat de vroegste bewoning van Zoetermeer rond het jaar 1000 is te traceren. Uit dit lange verleden is veel bewaard gebleven. Zo telt de plaats ruim honderd monumenten en reiken de oudste lokale archiefstukken terug tot in de vroege zestiende eeuw. We kunnen dus gerust zeggen dat Zoetermeer zowel jong als oud is. Omdat Zoetermeer als stad nog jong is, wonen er relatief veel 'nieuwkomers'. Van de op 1 januari 2013 hier woonach tige bevolking is 79% elders geboren; van de jongeren tot 35 jaar is dat 57%. Jongeren tot die leeftijd zijn gemiddeld vertegenwoordigd: 44% ten opzichte van een landelijk gemiddelde van 43%.1 De geschiedenis van de stad is onder deze jongeren en nieuwkomers waar schijnlijk minder bekend. Een niche in de historische markt? Maar waarom zou je willen dat die plaatselijke historie beter bekend raakt? Het antwoord op die vraag is voor archivarissen - maar ook voor beleidsmakers - voor de hand liggend: kennis van het lokale verleden verschaft je de mogelijkheid om beter te 'wortelen' in de samenleving. Je ontdekt de 'roots' van je woonomgeving en weet daarom je directe leefomgeving beter te waarderen. Je binding met de woonplaats wordt groter. In het college programma van burgemeester en wethouders - Samenwerken aan een toekomstgericht Zoetermeer - staat daarom expliciet verwoordt dat de binding van jongeren met de stad een beleidsspeerpunt vormt. Hier zien de cultuurhistorische instellingen in Zoetermeer - waaronder het gemeente archief - een taak voor zich weggelegd. Het gemeentearchief Zoetermeer heeft al jarenlang een samenwerkingsrelatie met zowel de Openbare Bibliotheek Zoetermeer als met het Historisch Genootschap Oud Soetermeer. In de bibliotheek hield het gemeentearchief tot voor kort kleinschalige tentoon stellingen. Met het Historisch Genoot schap ontsluit en publiceert het gemeente archief al vele jaren allerlei archivalische bronnen via het internet. De fysieke tentoonstellingen en de websites van het Historisch Genootschap en het gemeentearchief zijn echter niet speciaal gericht op jongeren en daarmee ook minder op de (middelbare) schooljeugd. Gezien de omvang van het aantal (school)jongeren en nieuwkomers in de stad hebben het gemeentearchief, de Bibliotheek en het Historisch Genoot schap het plan opgevat om speciaal voor deze doelgroep iets te gaan doen. Erfgoed van de gemeente - waaronder monumentenbeleid - sloot zich hierbij tussentijds volmondig aan. Jongeren en nieuwkomers als doelgroep vereisen een aparte benadering. In 2012 startten het Historisch Genootschap, de Bibliotheek en het gemeentearchief met enkele brainstormsessies over hoe de jeugd met wat te benaderen. Vrij snel werd duidelijk dat we niet moesten denken aan een fysieke voorziening. Jongeren staan immers met internet op en gaan ermee naar bed. Uiteindelijk werd gedacht aan een digitaal historisch informatiepunt; dit haast in tegenstel ling tot fysieke historische informatie punten zoals die in den lande vorm hebben gekregen. Het historisch infor matiepunt moest de vorm krijgen van een speciaal op jongeren en nieuwkomers gerichte website. Gezien de beoogde vergroting van de binding met de stad werd deze website Zoetermeermijnstad gedoopt. 28 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 28