Steun Kwaliteit zaamheden onder de knie moeten hebben. De werkzaamheden zijn duidelijker gesplitst in productie (sorteren, scannen), regie (controle) en beheer. Voor het toepassen van deze werkwijze is toestemming verkregen om alle papieren bescheiden volgens bepaalde richtlijnen te vervangen door digitale bestanden. Dat was een proces op zich dat veel inspan ning heeft gekost. Er is veel denk- en ontwikkelwerk aan vooraf gegaan, bijvoorbeeld inzake controle op invoering van gegevens in de systemen, het af stemmen van systemen op elkaar, het terugbrengen van de doorlooptijden, het inrichten van de ICT, het sluiten van dienstverleningsovereenkomsten, het opleiden van mensen et cetera. Daarbij moest rekening gehouden worden met de wettelijke normen en 'Rodin' eisen. Daarnaast moest 'de winkel' gewoon open blijven. We hebben in dit proces gebruik gemaakt van de expertise van archiefinspecteur dhr. H. Huitsing (Regionaal Archief Rivierenland) en van dhr. Van Bussel (Van Bussel Document Services). Beiden hebben op de achter grond mee gekeken en gefungeerd als klankbord. In december 2012 hebben we succesvol de audit doorlopen waarmee de toestemming tot substitutie thans een feit is. Ook is - zoals gezegd - een pilot van een jaar gestart met Karmac, die alle nabewerkingen en registraties van de te digitaliseren archiefdocumenten verzorgt. p°stverwerkmg De kwaliteit van de registraties is vooruit gegaan. Het juist koppelen van docu menten aan (reeds bestaande) zaken gaat goed en er zijn dus minder mensen nodig voor de verwerking. De doorloop tijden zijn korter waardoor je minder kwetsbaar wordt bij de uitvoering van de werkzaamheden. Maar ook de kosten zijn nu inzichtelijker. Door benchmarking (vergelijking begin- en eindsituatie) hebben we de kosten van verwerking inzichtelijk gemaakt. Er zijn nu geen medewerkers DIV meer die alle werk- De steun vanuit het management wordt steeds groter om digitaal en zaaksgewijs te werken. De noodzaak ervan wordt voor hen steeds duidelijker. Op deze manier zijn we nu als het ware van de achterkant naar de voorkant van het primaire proces gegaan. We hopen op deze manier het 'zaaksgewijs archiveren' te transformeren naar 'zaaksgewijs werken'. Voor een aantal primaire processen gebeurt dit al. Onze manier van werken is niet onopge merkt gebleven. De gemeente Tiel is gevraagd om mee te werken aan een onderzoek van de Hogeschool van Amsterdam en vanuit andere gemeenten worden wij benaderd om uit te leggen hoe wij het doen. Gerda Stolk projectleider, gstolk@tiel.nl. Vieren van het behaalde resultaat. eigen manier blijven werken; DIV kan de collega-ambtenaren niet dwingen op een bepaalde voorgeschreven manier te werken. Dit kan alleen als het manage ment daarop stuurt, maar dit is (nog) niet het geval. Om volledig digitaal te archi veren is het essentieel dat er volledig digitaal gewerkt wordt. Bijvoorbeeld het feit dat er op dit moment nog niet digitaal ondertekend kan worden, is daarbij een lastig struikelblok. De transformatie is als volgt verlopen. Volgens strakke en vaste procedures zijn we het sorteer-, scan- en registratieproces gaan ordenen. Daarnaast zijn er meerdere controlemomenten ingebouwd, waardoor de kwaliteit van de registraties met sprongen vooruit is gegaan. Een deel van de gelijksoortige werkzaamheden hebben we uitbesteed aan een extern bedrijf. We voeren daar één-op-één controle op uit. De nabewerking (recht zetten, lege pagina's verwijderen, registreren) gebeurt in een beveiligde omgeving op een server die binnen onze organisatie is geplaatst. Het importeren in ons systeem gebeurt los van de registraties. Voor de import is Karmac verantwoordelijk (gedurende een pilot van een jaar). Zo hebben we bereikt dat de werkzaamheden beter inzichtelijk zijn geworden, waardoor ze ook beter te managen zijn. En dit heeft weer als voor deel dat het aanvragen van substitutie makkelijker wordt omdat er volgens vaste procedures en controles gewerkt wordt. Het 'loggen' van al deze werkzaamheden maakt de cirkel rond. Bij archivering wordt er ook volgens vaste procedures gewerkt. De hybride situatie (papier en digitaal) die ontstaan is tijdens de behandeling van een primair proces, wordt bij de gemeente Tiel omgezet naar een digitale situatie. De papieren docu menten worden gedigitaliseerd en samen gevoegd met de digitale documenten die bij de zaak horen. Hiervoor is programma tuur ontwikkeld die gegevens haalt uit ons postarchiefsysteem en na verwerking weer opslaat in het 'beheersysteem'. We kunnen daardoor veel informatie geauto matiseerd en gestandaardiseerd ver werken. De documenten worden aan reeds bestaande zaken gekoppeld. Bij het ontbreken van een zaak wordt door het systeem automatisch een nieuwe zaak aangemaakt, die vervolgens beperkt wordt geregistreerd. Na controle van de documenten worden de (digitale) reproducties opgeslagen en de papieren documenten worden volgens vaste procedures vernietigd. nummer 6 2013 25

Archievenblad | 2013 | | pagina 25