Substitutie van papieren documenten door digitale documenten in de gemeente Tiel f Per 1 januari 2013 is in de gemeente Tiel toestemming verkregen voor de vervanging van papieren documenten door digitale documenten. Dit betekent dat de papieren documenten na digitalisering worden vernietigd. Wat betekent dat in de praktijk? Zaaksgewijs Gerda Stolk I De Archiefwet omschrijft vervanging als de bevoegdheid van de zorgdrager om archiefbescheiden te vervangen door repro ducties, waarna de vervangen bescheiden worden vernietigd. De verplichting voor gemeenten om bij de provincie een machtiging voor het vervangen van archiefbescheiden aan te vragen, is per 1 januari 2013 komen te vervallen. Gemeenten kunnen nu zelf een besluit ter vervanging nemen. Burgemeester en wethouders dragen er in Tiel zorg voor dat de vervaardiging en bewaring van de archiefbescheiden op zodanige wijze geschieden, dat het behoud van deze bescheiden voldoende is gewaarborgd. Uitgangspunt bij het verkrijgen van deze 'toestemming voor vervanging' in Tiel is dat er zaaksgewijs en volgens vaste procedures wordt gewerkt. Een zaak wordt in zijn geheel digitaal afgehandeld. In de praktijk blijkt dit evenwel niet zo eenvoudig. De software die dit proces ondersteunt is vaak 'post- en archiefsoft- ware' en voor de gebruiker van het werk proces niet zo gebruikersvriendelijk. Aan koppelingen met 'workflowsoftware' en 'archiefsoftware' (opslag) kleeft een behoorlijk kostenaspect. Vaak is dat een overweging om opslag buiten beschou wing te laten. Naast deze praktische bezwaren geldt dat het veranderen van werkwijze in een organisatie sowieso een moeizaam proces is. Nadat we boven staande werkwijze in 2008 vanuit de afdeling Documentenbeheer hebben Schema van post- en archiefverwerking volgens substitutienormen. geprobeerd in te voeren - en de mede werking van de organisatie lastig bleek - hebben we besloten onze ondersteuning op een andere manier te organiseren. Uitgangspunten zijn dat de organisatie digitaal documenten wil kunnen inzien, informatie digitaal wil kunnen verwerken en qua werkproces het liefst op de eigen manier wil blijven werken. Deze aspecten en het feitelijk mislukken van het invoeren van zaaksgewijs werken, hebben ons genoodzaakt naar een andere oplossing te zoeken. Een oplossing waarbij we aan de wensen van onze 'klanten', in dit geval de gemeentelijke organisatie, voldoen en tegelijkertijd ons archief digitaal kunnen beheren. Binnen de gemeente Tiel is voor de volgende werkwijze gekozen. De orga nisatie levert de documenten aan DIV aan (dit kan zowel digitaal als in papier). Wij maken vervolgens automatisch (met een eigen ontworpen systeem) de koppeling met reeds geregistreerde documenten en voegen dit toe aan een reeds bestaande zaak (of indien nodig maakt DIV een nieuwe zaak aan). Daarna worden de documenten gedigitaliseerd en als definitief en onmuteerbaar document opgeslagen in een gecontroleerde digitale omgeving. We zijn gestart met het transformeren van de DIV-eenheid naar een informatie verwerkingseenheid. Deze eenheid verzorgt het zaaksgewijs archiveren. We richten ons op het digitaliseren van de documenten aan de voor- en achterkant van de primaire processen. De start is op die plaats waar wij ons als DIV-medewer- kers het beste thuis voelen: het ontvangen, registreren en beschikbaar stellen van inkomende post, het organiseren van het archief en het archiveren van documenten. De gemeentelijke organisatie kan op haar 24 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 24