r In het project draait alles om samenwer king. Het idee achter een gemeenschap pelijk e-depot is tweeledig. Door bun deling van kennis en ervaring kan de kwaliteit van de dienst voor alle deel nemers op peil worden gehouden, en dat uiteraard tegen veel lagere kosten dan voor 10 of zelfs 25 afzonderlijke e-depots per gemeente of waterschap. De manier waarop die gemeenschappe lijkheid vorm krijgt en welke gevolgen aan welke keuze verbonden zijn, is een van de punten die in het project moeten worden uitgezocht. Er wordt niet op voorhand voor een bepaalde vorm gekozen. Is er straks één Overijssels e-depot - al of niet als tenant van het Nationaal Archief - of komt er een netwerk van onderling verbonden e-depots? Het is immers geen 'Wet van Meden en Perzen' dat fysiek, intellec tueel en logistiek beheer op één en dezelfde locatie moeten plaatsvinden. Positief is dat diverse gemeenten al Voor de meeste gemeenten is dit onderwerp niet sexy. Niet sexy? de lange termijn, zijn meestal uitzonder lijke omstandigheden als reorganisaties, verhuizingen, fusies en samenwerking tussen instellingen. Soms is er sprake van een persoonlijke drive van mede werkers of een enkele bestuurder. Om die reden is gekozen voor een pragmatische aanpak waarbij van onder op wordt gestart met opzet en uitvoering van een paar pilots, met instemming van een enkele betrokken bestuurder. Via concrete stappen en gerichte communi catie daarover en over de resultaten, hopen we de medewerking en betrokkenheid te verbreden en (bestuurlijk) draagvlak voor een gemeenschappelijke e-depotvoorziening te vergroten. Hoopvolle ontwikkeling hebben aangegeven het initiatief op prijs te stellen en het HCO als dé aan gewezen instelling te zien voor het beheer van een gemeenschappelijke e-depotvoorziening. We zijn er dan ook van overtuigd dat goede resultaten ertoe zullen leiden dat gemeenten zich bij ons netwerk zullen aansluiten. Een gemeen schappelijke e-depotvoorziening zal ook financieel door alle partners worden gefinancierd. Uiteraard beperken we de samenwerking niet tot de provincie Overijssel. Inmiddels is binnen de 'doorgestarte' WVI afgesproken dat het Noord-Hollands Archief, Het Utrechts Archief en het HCO een werkverband gaan vormen. Ook in Haarlem en Utrecht zijn namelijk interes sante pilots met lokale en regionale overheden gestart. Wat ligt meer voor de hand dan deze pilots onderling af te stemmen en elkaars ervaringen te delen en ervan te leren? Uiteraard zijn ook andere provincies welkom! We gaan sowieso ook praten met natuurlijke bondgenoten als de VNG. Andersom zullen we de ervaringen in Overijssel 'Het systeem moet zo eenvoudig, doelmatig en efficiënt mogelijk zijn' (foto part. coll.). actief delen met anderen, bijvoorbeeld via een website en seminars. Waarom vindt het HCO het zo belangrijk om een actieve rol te spelen bij de ontwikkeling van een provinciale e-depot- voorziening? In de eerste plaats is het van groot belang dat dit initiatief gedragen wordt door een brede laag van overheidsorganisaties. Als archief bewaarplaats van zowel Rijk, provincie als een aantal gemeenten en water schappen, kan een regionaal historisch centrum een spilfunctie vervullen. Als (toekomstig) beheerder van digitale archieven is het belangrijk om nu al een initiërende rol te spelen. Anders wordt het HCO straks wellicht geconfronteerd met aanbod van digitale bestanden die niet aan de eisen van duurzame opslag en toegankelijkheid voldoen, met alle moeilijkheden die dat weer oplevert. Tegelijk kan hierdoor voorkomen worden dat overheden langs elkaar heen werken en allemaal hun eigen e-depot bouwen. Of dat juist nalaten, omdat zij ervan uitgaan dat ze het wel geregeld hebben door het document managementsysteem in de 'cloud' weg te zetten. Kwaliteitsbewaking speelt dus eveneens een rol. De ontwikkeling van een gemeenschap pelijke e-depotvoorziening vraagt om een ontwikkelproces waarbij wordt samengewerkt met de toekomstige gebruikers, gemeenten en waterschappen. Zij zullen de diensten niet afnemen als die niet aan hun behoeften voldoen. Voor de meeste gemeenten is dit onderwerp niet sexy, zeker niet in een tijd dat er flink bezuinigd wordt. Er heerst, zeker bestuurlijk, nog steeds geen gevoel van urgentie. Zelfs kleine rampen, als blijkt dat bepaalde infor matie niet meer te vinden is, brengen nauwelijks verandering in deze houding. 'Triggers' om meer aandacht te schenken aan goed digitaal informatiebeheer op Het is te hopen dat andere provincies en overheden het voorbeeld van Overijssel zullen volgen en ook middelen ter beschikking stellen voor een e-depot- voorziening. In een aantal provincies vinden daarover al oriënterende gesprekken plaats. Dat is een hoopvolle ontwikkeling. Bert de Vries directeur Historisch Centrum Overijssel. Vincent Sleebe relatiebeheerder Historisch Centrum Overijssel. 22 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 22