Een afwisselende en evenwichtige mix tussen theorie en praktijk. Praktijkgericht Van de 16 lesdagen zijn er 4 coachings- dagen, die uitermate nuttig zijn. Vooral voor onze werkgroep, omdat ons onderzoek dreigde te ontsporen. Mede dankzij de begeleiding van de coach konden we dat voorkomen. Hoog tempo Waardevolle en nuttige aanvulling Het leerdoel dat je na afloop in staat moet zijn als auditor aan de slag te gaan, is wat mij betreft gehaald. Mijn ervaring is echter wel dat het niettemin nog een hele stap is om zelfstandig als auditor op pad te gaan. Zeker voor eenpitters is het raadzaam aansluiting te zoeken bij de controller of accountant binnen je organisatie en hun jaarlijkse audit. Ik ben het eens met een collega die opmerkte: je bent geen archiefinspec teur na het volgen van deze opleiding. Ik zou daar echter aan toe willen voegen: je bent wel een meer complete inspecteur. Molenkamp, die nog steeds als hoofd docent en coach fungeert. Hij is de grondlegger van internal auditing in Nederland, heeft jarenlange ervaring op dit gebied en heeft er veel over gepubli ceerd. Naeem Arif is de tweede docent. Naast zijn docentschappen aan de Haagse Hogeschool en Nyenrode werkt hij als zelfstandig auditor en risk consultant. Ook de overige docenten zijn allen werkzaam in de praktijk. Geen van de docenten heeft een relatie met de archiefinspectie of is bekend met de archiefwetgeving. Dit werkt verfrissend en zorgt voor een andere zienswijze op ons vak. Toch merkten wij als eerste cursistengroep dat enige kennis omtrent ons vakgebied wel handig is. Wij hebben daarom het voorstel gedaan om de docenten voor een volgende keer meer informatie te geven over het werkveld van de archiefinspecteur. Volgens de leerdoelen is een deelnemer na afloop in staat om een internal audit uit te voeren, de universele analyse methode toe te passen, een gefaseerde aanpak bij de uitvoering van audits te hanteren en een auditteam te leiden. De opleiding is sterk praktijkgericht. In werkgroepverband onderzoek je een zelf aangedragen proces met behulp van de aangeleerde methoden. Het uiteindelijke onderzoeksrapport wordt beoordeeld door zowel de opdrachtgever als de opleider. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat het onderzoek bruikbaar is in de praktijk. Mijn werkgroep - bestaande uit Dick de Heer (gemeente Utrecht) en Henk Huitsing (Regionaal archief Rivierenland) - heeft het transitieproces van een vrijwillige bedrijfshulpverleningsorgani- satie (BHV) naar een professionele BHV onderzocht. VrrarülilH ii« prn'iuv^ INK-model (illustratie INK, Wikimedia Commons). De eerste lesdagen zijn gewijd aan de theorie en het vocabulaire van het vakgebied. In hoog tempo worden de geschiedenis en ontwikkeling van internal auditing doorgenomen en komen de belangrijkste onderzoeks methoden aan de orde, waaronder het gebruik van modellen. Denk daarbij bijvoorbeeld aan het KAD-model (Kwaliteit Administratieve Dienstverlening) of het INK-model (Instituut Nederlandse Kwaliteit).2 Het onderzoek verloopt volgens het zesstappenmodel: planning, vooronder zoek, veldwerk, rapportage, evaluatie en follow-up. Elke stap in het proces wordt nauwkeurig gedocumenteerd, zodat aan het eind een volledig dossier beschikbaar is. Tijdens het vooronder zoek wordt een referentiekader opgesteld. Dat vermeldt de relevante kwaliteits aspecten en de beheersmaatregelen die door de organisatie zijn genomen. Uiteraard is geregeld contact met de opdrachtgever van groot belang. Dat lijkt een open deur, maar in ons geval was dat nog niet eenvoudig, want wie is er eindverantwoordelijk voor de BHV? Een dergelijke constatering is lastig voor de uitvoering van het onderzoek, maar vormt tegelijk ook het eerste belangrijke resultaat. Ons onderzoek maakte duidelijk dat er wel degelijk een opdrachtgever is, maar ook dat verschillende organisatieonder delen zich onafhankelijk van elkaar en onwetend van elkaars bemoeienis, met dezelfde materie bezighouden. Naar aanleiding daarvan zijn alle betrokkenen met elkaar in contact gekomen en werken zij nu samen aan de inrichting van een professionele BHV. De opleiding is een afwisselende en evenwichtige mix tussen theorie en praktijk. Ik heb de opleiding ervaren als een waardevolle en nuttige aanvulling op de kennis en vaardigheden van de archiefinspecteur. Eind november start opnieuw een opleiding Internal Auditing voor archief inspecteurs. Inschrijven kan tot medio augustus via bureau@archiefbrain.nl. De opleiding staat ook open voor medewerkers van instellingen die geen lid zijn van BRAIN, maar deze betalen wel een verhoogde prijs. Noten 1 Aldus het in de opleiding gebruikte handboek: A.J.G. Driessen en A. Molen kamp, Internal Auditing. Een manage- mentkundige benadering (5e druk, 2012). 2 Het voert te ver om de modellen hier uit te leggen; geïnteresseerden verwijs ik graag naar het eerder genoemde handboek of de websites www.ink.nl en www.kadplus.nl/ kadplusmodel. Hans Zwaanswijk archiefinspecteur, Gemeente Den Haag. nummer 6 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19