'Ik ben nu een meer complete inspecteur' Een verslag van de opleiding Internal Auditing De sectie Inspectie van BRAIN staat voor professionalisering en kwaliteitsverbetering van de archief inspectie. In dat kader bood de sectie in 2012, in samenwerking met de Haagse Hogeschool, een opleiding Internal Auditing voor archiefinspecteurs aan. Hans Zwaanswijk (Haags Gemeentearchief) volgde deze opleiding. Een verslag. Selfmade inspecteur Een opleiding die voorbereidt op de rol van archiefinspecteur is er nooit geweest. Het vak leer je al doende, voortbordurend op de ervaring van voorgangers en collega's. Althans, zo heb ik het geleerd. Het gebrek aan methoden en hand vatten heb ik altijd als een gemis ervaren. Stel je de juiste vragen, zit je met de juiste mensen aan tafel, zijn er zaken die je over het hoofd ziet, waar heeft de klant behoefte aan? Voor mij en veel van mijn collega's gold dat een hand reiking voor het uitvoeren van een inspectie zeer welkom zou zijn. Daarom deed ik graag mee aan de opleiding Internal Auditing. Ik verwachtte er te leren hoe je een onderzoek opzet, welke onderzoeks- methodieken er zijn en hoe en wanneer je die toe kunt passen. Als bijkomend voordeel zag ik dat de opleiding misschien leidt tot een zekere uniformiteit Aanpassingsvermogen Internal auditing is bedoeld om de raad van bestuur (lees: B&W, GS) aanvullende zekerheid te verstrekken over de kwaliteit van sturing en beheersing, ofwel het aanpassingsvermogen van de organi- satie.1 De auditor rapporteert over de mate waarin de organisatieonderdelen, projecten en processen zijn ingericht conform de maatschappelijke en geformuleerde doelstellingen en kijkt en meldt of de organisatie zich houdt aan deze doelstellingen. De internal auditor toetst dus of de organisatie daadwerke lijk doet wat ze zegt te doen en geeft deze informatie terug aan het manage ment, zodat deze het proces en/of het beleid kan aanpassen. Als we manage ment zien als een cyclisch proces (beleid formuleren inrichten uitvoeren toetsen), is internal auditing daarvan het sluitstuk. In de termen van het 'three lines of defence-model' vormt internal auditing de derde verdedigingslinie van een De internal auditor toetst of de organisatie daadwerkelijk doet wat ze zegt te doen. Ervaren docenten Hans Zwaanswijk I De opleiding Internal Auditing is een algemene post-hbo opleiding. De opleiding kon door tussenkomst van BRAIN speciaal voor archiefinspecteurs uit de verschillende bestuurslagen gegeven worden. Het samen met vak genoten volgen van een opleiding als deze, heeft als meerwaarde dat je met elkaar in gesprek komt over je taak opvatting en -uitvoering. in de (gemeentelijke) archiefinspecties, zodat samenwerking met andere archiefinspecteurs van andere instel lingen makkelijker wordt. Zeker voor een eenpitter als ik is dat belangrijk: sommige dingen kun je beter in breder verband en met meer mensen aanpakken. organisatie. Het lijnmanagement is de eerste linie. Het voert beheersmaat regelen in om de risico's in processen en systemen in te dammen. De tweede verdedigingslinie wordt gevormd door (advies)medewerkers die het lijn management ondersteunen. Zij geven feedback over de effectiviteit en de toereikendheid van de beheersmaat regelen. De derde lijn wordt gevormd door de internal auditor. Op basis van een risicoanalyse adviseert deze het lijnmanagement en de raad van bestuur over de effectiviteit van de beheers maatregelen en verschaft daarmee aanvullende zekerheid over de risico's die de organisatie loopt. Het spreekt vanzelf dat ook het informatiebeleid aan de orde komt in een risico-inventarisatie, zodat er een directe relatie is met het werk van de archiefinspecteur. De opleiding Internal Auditing is een aantal jaren geleden opgezet door Arie 18 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 18