Ledenvergadering E-depot bouwen aan digitale duurzaamheid. Uitkomst en route zijn onbekend, maar er zijn wel mijlpalen benoemd, zoals de realisatie van nationale afspraken over duurzame digitale bewaring. De tijd van creativiteit (nieuwe dingen bedenken) is voorbij; we gaan nu innoveren (dingen doen). Programma-manager is Anouk Baving en zij wordt door Martin nog even in het zonnetje gezet. Berendse hoopt dat het programma net zo spraakmakend zal zijn als indertijd de handleiding. 'Een peptalk van de generaal voor het aanwezige krijgsvolk', zo luidde het commentaar van een der aanwezigen. Stadsarchief 2. 'SODA: Overdracht van digitaal archief in 10 stappen' (gepresenteerd door een eveneens Belgische vervangster van Stephanie Aertsen en Tom Cobbaert). Een reactie van Nico Hoevenaars (Regionaal Archief Rivierenland): 'Het valt op dat je heel vaak te horen krijgt: we zijn bezig met plannen, maar het moet voortdurend bijgesteld worden.' 'Het Peptalk Namens het Stadsarchief Amsterdam heette Marens Engelhard de genodigen welkom in de 'tempel van het grootkapitaal'. Het diner is natuurlijk het evenement om de dag te evalueren en om even bij te praten. 'Uitermate gezellig. Leuke tafel gesprekken, het was genieten in de Koningszaal. Ik zat in een nis en Wilhelmina keek op onze tafel neer. De ober maakte er een feestje van', aldus Lita Wiggers, Regionaal Historisch Centrum Limburg. fietHMrtlf Amtf L-iri.im Op de eerste dag zijn er al drie sessies gewijd aan het e-depot en dat is gezien de ontwikkelingen geen wonder. Concreet: 1. 'Kiezen om een e-Depot te delen' (Jeroen van Luin) en Annelot Vijn). 3. 'Een e-depot voor de kleine(re) archiefdienst: kruimels in het keuzebos' (Anje van der Lek en Josine van de Voort). De drie sessies hangen goed met elkaar samen maar hebben wel een verschil lende insteek, vooral qua interactie. Bij de eerste sessie is er vooral interactie tussen de beide inleiders (op basis van vragen van deelnemers). Bij de tweede sessie is er noodgedwongen op het laatste moment maar één Belgische inleider, maar die weet de deelnemers wel te prikkelen. Vooral zij die met kleinere (particuliere) archieven te maken hebben, worden nieuwsgierig gemaakt. is goed dat je van de ontwikkelingen op de hoogte blijft. Particulieren melden zich soms al met de vraag: "Wat moeten we met die digitale archieven aan?"' Bij de derde sessie is bewust gekozen voor interactie met de deelnemers. Klein aandachtspuntje: op sommige momenten werd verwezen naar vorige sessies, terwijl je er toch niet vanuit kunt gaan dat elke deelnemer bij die betreffende sessies aanwezig was. Na de lunch zoeken sommigen de grens van de betaalde dienstverlening op, terwijl anderen kiezen voor het ontsluiten van archiefmateriaal. In de workshop 'Kiezen voor onderwijs én onderzoek' gaan deelnemers actief aan de slag met het formuleren/uitwerken van een onderzoeksopdracht voor studenten uit het archiefonderwijs. De eerste dag eindigt met de presentatie van het S@P Jaarboek Particuliere Archieven (eindredacteur Theo Vermeer) en een betoog van Martin Berendse over 'archiefinnovatie'. Berendse geeft tevens het startsein voor Archief 2020, het landelijk innovatieprogramma waarin archiefsector en overheden samen Dinsdag 11 juni staat er al vroeg veel volk voor de ingang van De Bazel. De leden vergadering van de KVAN (09.00 uur) over de voorgenomen fusie van de KVAN met BRAIN zal daar mede aanleiding toe zijn. De teneur onder de leden is licht kritisch. Tegenstanders van de vermen ging van beroepsbeoefenaren en instituties in één vereniging zijn met name Theo Thomassen en Els van den Bent. Het overheersende gevoel is dat we beter de krachten kunnen bundelen dan versnip peren. Fred van Kan stelt dat er niet zozeer sprake is van een fusie maar meer van het openstellen van de KVAN voor het lidmaatschap van instellingen. Dat komt neer op opheffing van BRAIN. De vergade ring gaat akkoord met verder onderzoek waarin allerlei opties door een commissie Vincent Robijn, ceremoniemeester KVAN-dagen 2013. nummer 6 2013 15

Archievenblad | 2013 | | pagina 15