'De toegevoegde waarde van ons vak zit in vernietigen' Terugblik KVAN-dagen 2013 r Drijven archiefcongressen de deelnemers nu juist bij elkaar of uit elkaar? Sommige discussies rondom het thema 'Kiezen!' lijken de tweespalt juist te bevorderen, maar bij koffie, thee, lunch en diner zitten we allemaal weer gebroederlijk in hetzelfde archivarissenschuitje. Voor de een is het congres een nieuwe ervaring, voor de ander een reünie. Iedereen komt als het goed is om iets te leren, te presenteren dan wel om informatie uit te wisselen, dat laatste al dan niet in de wandelgangen. 'He Peter hoe gaat ie?' Met Peter gaat alles goed. 'En met de bezuinigingen?' 'Met de bezuinigingen gaat ook alles goed; die worden steeds hoger.' r Wetenschappers betrekken Redactie Archievenblad Maandag 10 juni mag ceremoniemeester Vincent Robijn van het Stadsarchief Rotterdam de KVAN-dagen in Amsterdam openen. Niet minder dan 400 congres gangers hebben zich in De Bazel gemeld. Voorzitter Fred van Kan verwijst bij zijn toespraak naar de National Archives Day van 9 juni en vertelt iets over verschui vingen in zienswijzen in het archiefwezen de afgelopen decennia, de ophanden zijnde fusie van BRAIN/KVAN, het verzoek van de collega's uit Keulen om via een petitie hun wens voor nieuwbouw te ondersteunen, en hij staat stil bij het overlijden van collega Johan van der Ploeg uit Groningen, 'vader' van ABS. Fred toont zich een waardig voorzitter en Marens Engelhard (Stadsarchief Amsterdam) vervolgens een waardig gastheer: hij heet ons welkom in de 'tempel van het grootkapitaal' en meldt bijna terloops dat de toegevoegde waarde van ons vak niet zit in bewaren maar in vernietigen, en dat we in ons onderbewustzijn betere beslissingen nemen dan in ons bewustzijn. Het congres kan beginnen. Het is nog wat vroeg om de eerste de beste voorbijganger te vragen 'mist u iets?', maar toch volgt direct een resoluut antwoord: 'Wifi, en dat schijnt te liggen aan de dikke muren.' Keynote speaker Sheila Anderson van de faculteit Digital Humanities van het King's College in Londen vertelt onder meer over het betrekken van wetenschappers bij digitalisering (wat en hoe), crowdsourcing en dergelijke. Is er ruimte voor de 'citizen archivist' naast de professional? De parallel sessie van Petra Links en Ivo Zandhuis die meteen na haar presentatie begint - 'kies voor de geesteswetenschappen' - vormt eigenlijk de prettige aan- en gedeeltelijk invulling van het betoog van Anderson. Komen de historici als 'doelgroep' weer in beeld van de archivaris? Vanuit de wetenschappelijk wereld is er veel vraag naar digitale bronnen om deze te kunnen gebruiken voor onderzoek, maar vooral ook om deze gezamenlijk systematisch doorzoekbaar te maken. De vraag die beide sprekers stellen is of de archief instellingen onderzoekers niet meer moeten betrekken bij de keuze van wat en vooral hoe er wordt gedigitaliseerd en ontsloten. Het commentaar na afloop: 'Een interessant onderwerp, zinvol ook. Helaas ging het vooral over de techniek (MONK, LNKS, EHRI) en minder over hoe wij als archivarissen dit met de geestes wetenschappen zouden kunnen organi seren' - Roelof Hol, Nationaal Archief. Keynote speaker Marcel Wissenburg: 'De archivaris is eigenlijk een bangerik' (foto's Sjoerd Knibbeler). 14 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 14