r r Instellingen met een collectieomvang groter dan 20 kilometer heffen allemaal gebruiks- vergoeding op hun reproducties. Profijtbeginsel Taak Hier ligt een taak voor de brancheorganisatie, wellicht in de nabije toekomst gefuseerd met de beroepsorganisatie. Transparantie archiefpraktijk. Door de gebruikersgerichte oriëntatie in de jaren negentig, digitale mogelijk heden en grotere vrijheid van archief instellingen om hun beleid te bepalen, zijn archiefinstellingen meer markt gericht gaan denken en handelen: het cultureel ondernemerschap deed zijn intrede. Voorheen werd de archiefsector gefinancierd met publiek geld. De overheid is tegenwoordig nog steeds de voornaamste financieringsbron, maar archiefinstellingen boren nu ook andere geldbronnen aan. Denk aan het tegen vergoeding geven van cursussen en rondleidingen en het verrichten van betaald onderzoek. Een aantal archiefinstellingen is ook overgegaan tot het heffen van gebruiksvergoe- dingen op reproducties. Van de archiefinstellingen met een collectie die kleiner is dan vier kilometer, heft de grote meerderheid geen gebruiks- vergoeding. In de kleinste categorie heft geen van de archiefdiensten zelfs gebruiksvergoeding. De grote meerderheid van de archiefdiensten die een collectie beheert van vier kilometer of meer heft wel gebruiksvergoeding. Instellingen met een collectieomvang groter dan 20 kilometer heffen allemaal gebruiksvergoeding op hun reproducties. De meeste archiefinstellingen die gebruiksvergoeding heffen, hanteren de grootte van de oplage als criterium om te bepalen of er sprake is van een commerciële publicatie of niet. Niet alle instellingen geven aan vanaf welke oplage men overgaat tot heffen van gebruiksvergoeding. De oplagecriteria zijn niet bij alle archiefdiensten gelijk. Principieel: het besluit tot heffing van gebruiksvergoeding dient door de eigenaar, het bevoegde overheids orgaan (staat, provincie, gemeente), te worden genomen en niet door een ondergeschikte dienst. Vrijwel alle instellingen die gebruiks vergoeding heffen hanteren het profijt beginsel: wie ten doel heeft winst te behalen met publiek bekostigde informatie, moet daarvan iets afstaan. Dat 'iets' is vaag. Ketelaar had in 1979 met zijn waarschuwing over willekeur een vooruitziende blik. Uit het onder zoek van Flaat is naar voren gekomen dat willekeur een rol speelt ten aanzien van de prijsstelling. Naast de aspecten van transparantie en willekeur is het goed om ook vanuit praktisch oogpunt naar de wenselijkheid van het heffen van gebruiksvergoeding te kijken. Hoe groot is nu eigenlijk het inkomen dat door instellingen met deze heffing vergaard wordt? Hiernaar is overigens door Flaat niet gevraagd. Een aantal respondenten heeft uit eigen beweging aangegeven dat in de praktijk deze heffing niet zo snel wordt opgelegd. een vorm van openbaarmaking (scriptie Sanne Baar, Vraag versus Afspraak, Rotterdam, 2009). Ab Gietelink heeft het wettelijke gelijk niet aan zijn kant, niet wat auteursrecht betreft, maar bovenstaande maakt wel duidelijk dat er bij de diverse archief instellingen een ondoorzichtige tarieven structuur heerst waar de gebruiker geen touw aan vast kan knopen, en wij eerlijk gezegd ook niet. Hier ligt een taak voor de brancheorganisatie, wellicht in de nabije toekomst gefuseerd met de beroepsorganisatie. Redactie Archievenblad Als alternatief voor de gebruiksvergoe- ding als inkomstenbron zou eens goed gekeken moeten worden naar de kosten die bij verzoekers in rekening worden gebracht voor het leveren van producten en diensten. Wat wordt gezien als basisproduct, wat als extra dienstverle ning en vooral, welke kostprijs wordt in rekening gebracht? De integrale kostprijs of de marginale kostprijs? In die keuze zit eveneens een overweging publiek domein versus profijtbeginsel. Willekeur en gebrek aan transparantie pleiten voor afschaffing. Het is beter om een goede kostprijs te bepalen, inclusief beheerskosten. Bovendien, controleren van het feit dat iemand bestelt voor privégebruik (zonder gebruiksvergoeding) en toch publiceert is zo goed als onmogelijk. Bovendien: door de auteurswet wordt het verstrekken van de kopie aan de klant, ook voor privégebruik, gezien als nummer 6 2013 13

Archievenblad | 2013 | | pagina 13