De archiefervaring van Theo Schers Werkzaam in een archief met een klein aantal medewerkers zijn mijn activiteiten zeer wisselend. Naast het helpen van (studiezaal-) bezoekers en het aansturen van vrijwilligers voor de ontsluiting van archieven, hoort daar ook historisch snuffelwerk bij voor een artikel of een expositie. Uiteenlopende archiefervaringen te over. Waardevoller waren latere bezoeken aan de sfeervolle archieven in Haarlem en Brugge voor mijn doctoraalscriptie kunstgeschiedenis. Verder dan kennis over gedragsregels in een studiezaal en het controleren van een aantal gegevens kwam ik niet. Iets 'nieuws' vinden; nou nee. Mij werd wel duidelijk dat studiezaal beheerders doorgaans heel vriendelijk waren, maar dat ik voor het onderzoek in de oude documenten wat meer vaardig heden onder de knie diende te krijgen. En zeker zo belangrijk: archiefspeurwerk had Terug naar het nu. Het Gemeentearchief Weert als organisatie kent voor mij ondertussen weinig geheimen meer. Van langdurig systematisch onderzoek in de archieven komt helaas niet zoveel terecht. Nu en dan volg ik een plotselinge ingeving en vind ik ook iets. Soms is het gewoon een kwestie van boffen. Een zo'n 'Guus Geluk-ervaring' wil ik u niet ont houden: de ontdekking van een familie document. Lopend langs de archiefstellingen in de bewaarplaats viel mijn oog op een aantal losse documenten die nog op verdere verwerking lagen te wachten. Nieuws gierig naar wat dat voor documenten waren, pakte ik er een. 'Bewijs van ontslag' stond erboven. Even kijken naar de naam die er in grote sierlijke letters op stond: 'De Graaff'. Dat was zowaar mijn moeders meisjesnaam. En nog wel precies zo geschreven. Het zou toch niet? De voornamen dan: 'Wilhelmus Hubertus'. Dat waren exact de twee eerste doop namen van mijn grootvader. Mijn verbazing maakte langzaam plaats voor een vette 'YES'! Ik had een familiedocu ment in mijn handen. Andere gegevens op het document, zoals zijn diensttijd bij de huzaren en legering in West-Brabant, kwamen overeen met wat ik wist van de familiegeschiedenis. Dit papiertje had bij mijn grootvader vele jaren thuis in een of andere lade gelegen. Nu lag het zomaar in het archief (hoe het daar terecht is gekomen, is mij overigens nog steeds een raadsel). 'Haal meer uit je verleden' is de slagzin van het Erfgoedcluster Weert, de werkeenheid die het archief en het museum van de gemeente Weert verbindt. Voor mij, die zichzelf en zijn familie in dat archief tegenkomt, wordt dat regelmatig bewaarheid. Vaak moet je er de nodige moeite voor doen, soms struikel je erover. Maar voor ik op enkele inzoom, neem ik u graag even mee naar mijn eerste kennismakingen met het instituut archief. Daarvoor moeten we naar de jaren 80 van de vorige eeuw. Mijn eerste stap in een archief betrof het Gemeentearchief Weert, waar ik de kamer van de archivaris vol verwachting binnentrad. Op mijn vraag dat ik meer te weten wilde komen over de bevrijding van Weert in 1944 werd ik wel vriendelijk geholpen, maar stond ik, zonder een inventaris of iets van een archiefstuk gezien te hebben, binnen een kwartier weer buiten. uihiw mwntiKix Een onverwachte ontmoeting met de eigen familiegeschiedenis. meer weg van een marathon dan van een korte sprint. Met deze ervaringen op zak reisde ik in 1988 naar het National Archive, toen nog het Public Record Office, in Londen. Voor mij als bezoeker tot dan toe de ultieme studiezaalervaring. Weg knusheid, historische ambiance en aanvraagpapier- tjes; welkom groots, een studiezaal van honderden werkplekken en het digitaal opvragen van stukken. En welkom pieper. Die laatste maakte de ervaring compleet: opgepiept worden wanneer de stukken afgehaald konden worden. Dat werkte prima, zowel tijdens de bestudering van stukken ver weg van de afhaalbalie, als tijdens het eten van fish and chips in het restaurant. Zo functioneerde dus een écht archief. Theo Schers (ill. Erfgoedcluster Weert). Theo Schers medewerker Externe Dienstverlening, Erfgoedcluster Weert. nummer 5 201 3 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 5