Colofon Van de redactie Onze toekomst Citaat van de maand Het vermogen om op buitenzintuiglijke wijze beelden te zien van al dan niet positieve gebeurtenissen die zich op een andere plaats of in een andere tijd voordoen, duidt men als helderziendheid of clair voyance. Een persoon behept met dit vermogen wordt een helderziende of paragnost genoemd. Hoewel paragnosten naar eigen zeggen vaak door de politie worden ingeschakeld om vermiste mensen of voorwerpen te helpen opsporen, is er voor helderziendheid geen enkel bewijs. Onder archivarissen is het verschijnsel om niet alleen het verleden te duiden, maar ook de toekomst, helderziendheid dus, tamelijk normaal: 'Alles wordt gedigitaliseerd en alle informatie kunt u straks raadplegen via uw smartphone.' Het vermogen om vermiste archiefstukken op te sporen steekt daar helaas schril bij af, maar je kunt niet alles hebben. Raadplegingen van stukken op de studiezaal, bruiklenen, uitleningen, digitalisering, diefstal, (her)inventarisatie, (her)verpakking, omnummering, scanning on demand, personeelsfeesten, verhuizingen, studiedagen: er zijn tientallen oorzaken van vermissing. In de nabije toekomst zal dat niet meer gebeuren: 'Alle digitale en digitaal geboren informatie wordt voor de eeuwigheid opgeslagen in het e-depot.' We kunnen er altijd bij en alle informatie is eindeloos zonder kwaliteitsverlies kopieerbaar. Back-ups van de back-ups verkleinen het risico van informatieverlies tot het uiterste. De tegenhanger van de helderziende is de zwartkijker. De zwartkijker kan niet zozeer de toekomst voorspellen, maar zet er vraagtekens bij: wat in het geval van een nucleaire ramp? (Noord-Korea); wat in het geval van een enorme komeetinslag? (Steven Spielberg/Paul Verhoeven); wat in het geval van een fusie tussen BRAIN en de KVAN? (Marens Engelhard/Fred van Kan). De zwartkijker ziet de zon 's morgens al ondergaan, de helderziende 'ziet' dat dat 's avonds gebeurt. Wilt u weten tot welke categorie u behoort? Doe de test: Het milieu en het klimaat in de wereld staan onder druk. Ligt u daar wakker van? 1. Nee, want we zijn met z'n allen hard bezig om het tij te keren en dat gaat lukken. 2. Jazeker, maar wat we ook doen: het loopt slecht af met moeder aarde. 3. Niet echt, als het proces maar goed gearchiveerd wordt. René Spork hoofredacteur@archievenblad.nl 'Ik vind de toekomst heel slecht achteruit gaan.' Anonieme werkeloze, jaren 80 vorige eeuw r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Sandy Marijnissen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin juli 2013. 4 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 4