Agenda Tentoonstellingen De tentoonstelling 'Dordrecht op de Kaart' opent op zondag 9 juni voor het publiek en vertelt een levendig verhaal over waterbeheersing, inpoldering, stadsuitbrei ding, industrialisering en economische samenwerking van de middeleeuwen tot nu. Er is een grote verscheidenheid aan kaarten te zien; van de eerste kaart uit 1545 van Jacob van Deventer tot aan Zock Designs futuristische impressie van de Drechtsteden in het jaar 3000. Ruim 80 kaarten, aangevuld met prenten, aquarellen, foto's en filmfragmenten, vertellen over het ontstaan van de stad Dordrecht aan het water en de ontwikke ling van het omliggende gebied. Ze verhalen over de dramatische Sint-Elisa- bethsvloed in 1421 die de stad in een eiland veranderde en het ontstaan van de Biesbosch. Ze tonen de aanleg van de eerste havens en straten en de nieuwe inpolderingen vanaf de 17e eeuw. De industrialisatie in de 19e eeuw laat op de kaarten fabrieksgebouwen, arbeiderswijken en nieuwe grotere havens en vaarwegen verschijnen. In de 20e eeuw zet de stadsuitbreiding zich voort en komen er veel nieuwe wijken bij, maar aan het begin van de 21e eeuw zien we dat er geen groei meer plaatsvindt: er wordt bewust gekozen voor verdichting van bestaande bouw. 9 juni een rondleiding en op 30 juni een fietstocht. Erfgoed Leiden en Omstreken is hét kenniscentrum over voorouders en erfgoed in de regio Holland Rijnland. Deze erfgoedinstelling is ontstaan uit de fusie van het Regionaal Archief Leiden, team Monumenten Archeologie en Molen De Valk. Deze brede samenwerking is uniek in Nederland. Evenementen 11 juni 2013 De redactie heeft het jaarboek ingedeeld vanuit de visie dat particuliere archieven in verschillende contexten worden gevormd en dat het gevolgen heeft voor de vorm waarin particuliere archieven gedurende de laatste decennia zijn ontstaan. Onderdeel van deze visie is dat archiefvormers midden in deze contexten een rol hebben en deze rol gevolgen heeft voor de wijze waarop en hoe een archiefinstelling particulier archief acquireert en beheert. De indeling van dit jaarboek loopt synchroon met deze visie en heeft geleid tot een opdeling in drie katernen, namelijk 'Maatschappij en particulier archief', 'Digitaal particulier archief' en 'Archiefvormer en particulier archief'. De katernen worden geïllustreerd met bijdragen van drie historici, respectie velijk Annejet van der Zijl, Suzanne Jansen en Hinke Piersma. Zij sluiten de katernen af met een reflectie op hun ervaringen bij het gebruik van particuliere archieven voor hun onderzoek. Het jaarboek 'Particuliere Archieven' bestaat uit wetenschappelijke bijdragen, geeft handreikingen en adviezen ten aanzien van de methodiek van verwerving en behoud van particuliere archieven. De bijdragen zijn zowel uit binnen- en buitenland, omdat ook in het buitenland aandacht is voor verwerving en behoud van particuliere archieven. Daardoor is het mogelijk te komen tot vergelijkend onderzoek, maar het laat tevens de kansen, gevaren en uitdagingen scherper zien. Een jonge redactie voor een springlevend thema. De eindredactie van dit boek berust in handen van Theo Vermeer MA, die werkzaam is als expert Informatiebeheer bij het Stadsarchief Rotterdam en die voorheen werkzaam was bij andere archiefinstellingen. De redactieleden zijn Petra Links MA (archivaris en teamleider Collecties bij het NIOD te Amsterdam) en Justin Klein MA (voorheen Stadsarchief Rotterdam, thans CBI). Het boek is vanaf 11 juni voor 45,00 te bestellen via de webwinkel van de Stichting Archiefpublicaties: http://www. kvan.nl/publicaties/sap/publicaties.php. Tijdens de KVAN-dagen op 11 en 12 juni 2013, is het jaarboek voor bezoekers te bestellen voor slechts 35,00. 9 juni tot en met 6 oktober 2013 Dordrecht op de Kaart De lange geschiedenis van het Eiland van Dordrecht is op de voet te volgen aan de hand van talloze kaarten uit het Regionaal Archief Dordrecht. Voor het eerst presen teert het Dordrechts Museum een overzicht van deze bijzondere collectie stads- en omgevingskaarten. De tentoonstelling is te zien tot en met 6 oktober 2013. Er is een uitgebreid publieksprogramma met onder andere op Locatie: Dordrechts Museum Info: www.dordrechtsmuseum.nl Tot 1 juni 2013 Zonder archieven geen geschiedenis Als archivist trekt de hele maatschappij aan je voorbij, en dat maakt dit werk juist zo boeiend voor Martine Wansbeek-Zijbrands. Eind mei gaat zij met pensioen bij Erfgoed Leiden en Omstreken. In de afscheidsexpo- sitie 'Zonder archieven geen geschiedenis' toont zij persoonlijke hoogtepunten uit de vele collecties die zij heeft geïnventari seerd. Zo zijn onder meer handboeien, theaterlessen van de Leidse Schouwburg, studentenstukken en een bedankkaartje van prinses Beatrix te zien. De expositie is tot 1 juni 2013 gratis te bezichtigen in het Archiefgebouw (Boisotkade 2A). Locatie: Erfgoed Leiden - Archiefgebouw (Boisotkade 2A) Info: www.archiefleiden.nl Particuliere Archieven. Fundamenten in beweging. Stichting Archiefpublicaties presenteert een nieuw jaarboek Tijdens de studiedagen die door de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) op 11 en 12 juni 2013 te Amsterdam worden gehouden, verschijnt het jaarboek Particuliere Archieven. Dit jaarboek is de twaalfde uitgave in de reeks jaarboeken die verschijnt onder auspiciën van de Stichting Archiefpublicaties (S@P). Alle archieven die niet door een overheids orgaan worden gevormd, worden door een particulier gevormd, bijvoorbeeld een persoon, een bedrijf, een vereniging, een stichting en een kerkgenootschap. Locatie: KVAN-dagen, De Bazel, Amsterdam Info: secretaris S@P Krista van Loon, info@archiefpublicaties.nl nummer 5 2013 41

Archievenblad | 2013 | | pagina 41