Uitgelezen Walburg Pers (Zutphen, 2012), ISBN 9789057308314, 176 pp., 34,95. Gelre en Zutphen soepele stijl en op een genuanceerde manier, waar nodig met aandacht voor verschillende opvattingen onder historici. Gelre ontstond uit twee kerngebieden: Gelre en het graafschap Zutphen. Het eerste is in de kern een aan het aarts bisdom Keulen onttrokken voogdij die in de 11de eeuw in bezit kwam van de Wassenbergs, wier machtsbasis zou verschuiven van de gelijknamige plaats naar de burcht Gelre, waar later het stadje Geldern zou ontstaan. Dankzij een huwelijk konden de Wassenbergs zich in de 13de eeuw behalve graaf van Gelre ook graaf van Zutphen noemen. Het gecombineerde graafschap werd in 1339 door de Duitse keizer gepromoveerd tot hertogdom, waarmee hij een steviger buffer opwierp tussen het keizerrijk en het Franse koninkrijk. Nadat het geslacht Wassenberg in 1371 uitstierf, kwam het hertogdom in handen van de Guliks, die zich in de 15de eeuw in toenemende mate moesten verweren tegen de expansiedrang van de Bourgondische hertogen. In 1543 kreeg Karel V Gelre definitief op de knieën. De reeks portretten eindigt met Filips II, die in 1581 ook door Gelre niet langer werd erkend als vorst. Gelderland werd (zonder het Overkwartier) een van de zeven provincies die zich verenigden in de Republiek. In die constellatie was voor Gelderland slechts een ondergeschikte rol weggelegd. Strijd Gerben Graddesz Hellinga, Hertogen van Gelre. Middeleeuwse vorsten in woord en beeld (1021-1581) In de inleiding van Hertogen van Gelre. Middeleeuwse vorsten in woord en beeld betoogt G.G. Hellinga dat het belang en de dominante positie die het graafschap (vanaf 1339: hertogdom) Gelre tot in de zestiende eeuw had, in de geschiedschrij ving nauwelijks tot hun recht komen. Meer dan Holland en Utrecht zou Gelre, evenals Vlaanderen en Brabant, ook in de 'internationale' politiek van de middel eeuwen van betekenis zijn geweest. In dat licht bezien is het enigszins ironisch dat Hertogen van Gelre niet alleen wat betreft de opzet maar ook qua titel in hoge mate schatplichtig is aan het in 1995 verschenen en in 2010 herziene Graven van Holland van D.E.H. de Boer en E.H.P. Cordfunke. Ook het hier te bespreken boek behandelt de geschiedenis van de 11de tot en met de 16de eeuw aan de hand van portretten van de opeenvolgende graven/hertogen. Maar in afwijking van de Hollandse evenknie worden de Gelderse vorstenportretten afgewisseld door korte hoofdstukken die de lezer context bieden over specifieke aspecten van de middeleeuwse geschiedenis, waaronder het feodale stelsel, ridders, kruistochten en het ontstaan van steden. Dat voert zo nu en dan wat ver, al is het goed dat op deze manier expliciet ook aandacht wordt gevraagd voor de ontwikkelingen in de 'buurlanden' Utrecht, Brabant en Holland. In Hertogen van Gelre wordt de ontwikke ling van het hertogdom met veel kennis van zaken beschreven en in een breder kader geplaatst. Dat gebeurt in een Dat de sterk Hollands georiënteerde geschiedschrijving er nadien voor heeft gezorgd dat de glorie van het machtige hertogdom uit ons bewustzijn verdwenen is, wordt onder meer geïllustreerd aan de hand van de Gelderse veldheer Maarten van Rossem. Aan hem kleeft een wrede en hardvochtige reputatie, maar de auteur nuanceert dit door erop te wijzen dat dit beeld grotendeels afkomstig is uit de Hollandse historiografie. Hoe dat ook zij, de geschiedenis van Gelre is er onmisken baar een van veel strijdgewoel. Zowel in de vorstenportretten als in afzonderlijke hoofdstukken is er in dit boek veel aandacht voor vetes en oorlogsvoering. Hertogen van Gelre bevat fraaie illustra ties, waarvan de herkomst in de bijschriften vaak wel, maar in sommige gevallen geheel niet is aangegeven. Zo nu en dan sluiten beeld en tekst niet consequent op elkaar aan, zoals in het geval van een afbeelding van de stadsrechtoorkonde van Zutphen (pagina 36), waarvan het bijschrift niet correspon deert met de beschrijving van de complexe ontstaansgeschiedenis van het stadsrecht in de tekst. Onduidelijk is verder waarom een plattegrond van Deventer is opgenomen (pagina 43). Ten slotte is het jammer dat het boek een bibliografische verantwoording mist. Deze opmerkingen in de marge laten onverlet dat Hertogen van Gelre een geslaagd boek is, dat de politieke geschiedenis van het middel eeuwse Gelre voor een breed publiek helder uiteenzet. Hildo van Engen Streekarchief Land van Heusden en Altena. nummer 5 2013 39

Archievenblad | 2013 | | pagina 39