Verslag 91 scriptiemiddag 2013 O egianaal SNAAI Lab Twee afgestudeerde collega's presen teerden hun onderzoek. Alumna van de Hogeschool van Amsterdam, Caroline de Hart, trapte af met de heldere presen tatie 'Een kwestie van kiezen'. Ze leidde haar verhaal in met een anekdote uit de praktijk van Streekarchief Land van Heusden en Altena: 'Veel van jullie zullen het kennen, een meneer of mevrouw die aan de balie een plastic tasje met gevonden spulletjes komt brengen.' Dat was voor haar aanleiding om de aanwezigheid en bruikbaarheid van acquisitieplannen en -profielen bij Nederlandse archiefinstellingen te onderzoeken. Centraal in de scriptie staat de mate van bijdrage aan de representativiteit van een collectie door een acquisitieplan of -profiel. Dat onderzocht De Hart onder meer door honderdelf archiefinstellingen in Nederland een online vragenlijst toe te sturen. Opvallende uitkomst is dat beweringen dat kleinere archiefdiensten dichter bij de samenleving zouden staan Referentiearchitecturen Rondleiding Als afronding van de dag mochten de SNAAI'ers een kijkje nemen in het nieuwe, nog lege depot van het Regionaal Archief Alkmaar, dat pas deze zomer in gebruik wordt genomen. Ook een rondgang door de voormalige Ambachtsschool, waar kantoren en studiezaal van de archiefdienst gehuis vest zijn, was onderdeel van het afsluitende programma. De SNAAI'ers spraken nog na onder het genot van een hapje en drankje. Het was een geslaagde scriptiemiddag! Tessa Free Het Regionaal Archief Alkmaar mocht zich dit jaar gastheer noemen van de SNAAI scriptiemiddag. In de voormalige Ambachtsschool aan de Bergerweg in Alkmaar verzamelde zich in maart een groep nieuwsgierige SNAAI'ers, in afwachting van de laatste onderzoeken in archievenland en tips voor het schrijven van een scriptie. De scriptie middag is daarom interessant voor studenten én young professionals. Caroline de Hart voert het woord (foto M. Alphenaar). en dus veel ervaring hebben met het acquireren van particuliere archieven, niet klopt. Op basis van haar conclusies maakte De Hart een modelacquisitieprofiel. Tweede spreker, Roland Bisscheroux had het onderwerp van zijn masterscriptie dicht bij zijn eigen werk gezocht; overigens zijn eerste tip voor scriptie schrijvers. Hij waarschuwde ons vooraf voor het taaie onderwerp: referentie architectuur voor archieven. Bisscheroux: 'We denken na over architecturen omdat we steeds meer informatie en gegevens willen delen. Je kunt niet meer op een eiland opereren.' In zijn scriptie onder zoekt de UvA-alumni dan ook of een referentiearchitectuur voor archiefinstel lingen in Nederland een antwoord is op het geconstateerde gebrek aan interope rabiliteit, ofwel gebrek aan de mogelijk heid tot gegevensuitwisseling. Dit gebrek is volgens hem aanwezig op zowel organisatorisch als semantisch en technisch niveau. Antwoorden worden onder meer gezocht door de Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot (WVI). Dit samenwerkingsverband onderzoekt de aansluiting van de e-depot voorziening van het Nationaal Archief op Regionale Historische Centra. Hun werk stond centraal in de presentatie van Bisscheroux; een presentatie vol schema's en tabellen. Bisscheroux sloot af met de conclusie dat het mogelijk is een informatiearchitectuur voor archiefinstel lingen te ontwerpen. Tessa Free redacteur Archievenblad, student Archiefwetenschap (UvA) en medewerker beeldcollecties Regionaal Archief Alkmaar. Roland Bisscheroux: 'Je kunt niet meer op een eiland opereren' (foto M. Alphenaar). Directeur Paul Post geeft een rondleiding door de voormalige Ambachtsschool (foto T.S. Free). Rondleiding langs de kantoorruimtes van het Regionaal Archief Alkmaar (foto T.S. Free). nummer 5 2013 35

Archievenblad | 2013 | | pagina 35