Regionaal Aart Vos Column De eigenaardigheden van de eigenheimer zijn voor mij een bron van vermaak. Daarom verdiep ik mij graag in het aaj siekjen (in Hylpen schrijven ze het zo, maar in Blauhus weer anders) en maak ik met liefde een studiereisje naar de Greidhoeke. leven heeft gesleten, telt de beuling waarin de varkenssnuit is gestopt NIET! Brabant heeft zijn eigen megastallen met duizenden en duizenden varkenssnuiten en dito oren die tot balkenbrij en beuling worden gekookt en vermalen. Smullen maar. De buik vaste ingeze tene - wier Brabants bloed door d'adren vloeit - doet er een moord voor. Vandaag las ik dat de eigenheimer Zeeland in zijn greep heeft. Wil je naar Sint-Philipsland, moet je de bordjes Flupland volgen. Slecht gesteld met de talenkennis? Hoe komt u erbij minister van Onderwijs? Evenzo verheug ik me altijd weer op de jaarlijkse Gruun mei Wit, die volgens insiders in Nederhemert lekkerder smaakt dan in Heere waarden (waar ik het gerecht meestal nuttig). De eigenheimer windt zich op wanneer er in de krant brutaalweg geschreven wordt dat een Oetel een kikker is. De directeur van het Oeteldonks Gemintemuzejum spreekt dan het verlossende woord, tot een half jaar later een onverlaat, natuur lijk geen Bosschenaar en vast en zeker iemand van boven de grote rivieren, de discussie opnieuw aanzwengelt. Het noodlijdende Brabants Dagblad is er wat blij mee. Het circus begint van voren af aan. Sinds kort wagen de 'Houders van de Brabant Bokaal', een club belangrijke mensen (vooral heren) die zich heeft ingezet voor de Brabantse cultuur, zich aan een zoektocht naar het Brabantse streekgerecht (ook Zuid-Brabant telt mee, want we voelen ons meer met de Belgen verbonden dan met die rot-Hollanders die 'ons' hebben uitgezogen). Ook in Limburg kunnen ze er wat van. Wanneer ik zoevend op de A77 Nederland binnenkom, lees ik: de Limburgers heten u welkom. Maar nog nooit heeft zo'n gulle bourgondiër mij toegezwaaid, laat staan dat Sjeng met de vla klaarstond. Een welkom van niks. En dan al die plaatsnamen in de eigen taal. Ik dacht dat je die ongein alleen in Friesland tegen kwam. Waarom staat er onder de plaatsnaam Kerkrade Kirchroa? Toch niet voor de inboorling? Die weet wel waar die zijn moet. Hoop ik. De reislustige lapt de rare naam aan zijn laars. Hij wil in Kerkrade zijn vla halen. Eerst zijn de Friezen met die malligheid begonnen. Ze maken het daar overigens nog bonter. De ANWB-wegwijzer geeft Grins aan in plaats van Groningen (toen ben ik verdwaald en kwam in Raerd: dat is us doarp, dêr wol we wenje). De vraag is hoe weten de eigenhei mers dat nu allemaal? Waar halen ze de kennis vandaan over beuling, plaatsnaam, eieren rapen, katknup pelen en alle die andere ambachte lijke oud-Hollandse spelen zoals oma die bakte? Nou, gewoon bij de Regionaal Historische Centra (RHC). Maar helaas, die gaan eraan. Er gloort licht aan het einde van de tunnel. De baas van het RHC Eindhoven gaf de voorzet: eerst alle 35 vrijwilligers eruit (te duur: elke dag een pot koffie en jaarlijks een uitstapje a raison van 300 euro) en nu wil hij de 'bovenwet telijke collecties' verwijderen. Weg met die rommel. Geen archieven van schuttersgilden, carnavalsclubs, kerken en andere instellingen die nu juist vertellen waarom het leven zo goed is en was in de regio. Grappen maker, die baas Duijghuijzen. Laat dat 'Historisch Centrum' maar gewoon weg hoor. Voorts maakt Eindhoven nu zeker geen kans meer op het geldverslindende predicaat Culturele Hoofdstad van Europa. Volgens mij zijn al die stamppotten en baksels al lang bekend en uitputtend behandeld maar opnieuw zal de zult met de beuling moeten wedijveren. Want zit er in de zult echt alleen maar Brabantse waar? Wanneer het vèrreke eerst in een megastal in het Land van Maas en Waal zijn korte droevige Aart Vos managing director chief executive, Genootschap van Onbezoldigde Ampikkela- teurs (u kunt lid worden van dit exclusieve genootschap!). Tekening: Peter Vlot nummer 5 2013 33

Archievenblad | 2013 | | pagina 33