Risico's Drie fases Informatieberg Noten 3 Kamerstuk 29 362, nr. 211 4 http://www.rijksoverheid.nl/ documenten-en-publicaties/kamer- stukken/2012/10/26/kamerbrief-over- bevriezen-fusie-koninklijke-bibliotheek- en- nationaal-archief.html Mark Morgan Trinidad A, Creative Commons. Erfgoedinspectie en op de bevindingen uit inspecties bij 23 overheidsorganisa ties, waaronder agentschappen, een Hoge College van Staat en een forensisch psychiatrisch centrum. Belangrijke thema's in die inspecties zijn beleid, visie, architectuur, besturing, personeel en organisatie, toegankelijkheid en selectie en vernietiging. De inspecties beperken zich nadrukkelijk niet tot de documentmanagement systemen. Eén van de bevindingen uit het rapport is dat digitale informatie in bijvoorbeeld bedrijfsapplicaties, in CAD-systemen, de e-mailomgeving en het domein van de persoonlijke- en groepsschijf buiten beeld blijft voor wat betreft duurzame toegankelijkheid. Dat heeft ook te maken met het begrip 'archiefbescheiden', het voornaamste object in de Archiefwet, dat nog altijd een goede toepassing van de wet in een digitale omgeving belemmert. Zowel het gehanteerde begrip als de bijbehorende definitie zijn in een digitale context niet goed bruikbaar en bieden veel interpretatieruimte. Het gevolg is dat de eisen voor duurzame toegankelijkheid op een groot deel van de digitale archiefbescheiden niet worden toegepast. Andere factoren die aan de beperkte houdbaarheid van digitale archiefbescheiden bijdragen, zijn het gebrek aan specifieke kennis bij de zorgdrager over duurzame toegankelijk heid, het niet automatisch meenemen van de duurzame toegankelijkheidseisen in de architectuur en bij het ontwikkelen van applicaties en het ontbreken van voor alle zorgdragers toepasbare richtlijnen en instrumenten. De kans dat digitale informatie hierdoor verloren raakt is groot, met alle risico's van dien voor de openbaarheid van informatie, een goede en rechtmatige bedrijfsvoering en de verantwoordings mogelijkheden over het gevoerde beleid. Ook de collectievorming van toekomstig archief van cultuurhistorisch belang kan in het gedrang komen. Paradoxaal genoeg raakt er niet alleen informatie ontijdig verloren, maar wordt digitale informatie ook te lang bewaard. Dit is vooral risicovol als de digitale informatie persoonsgegevens en -dossiers of anderszins vertrouwelijke gegevens betreft. Denk bij het laatste aan actuele voorbeelden als de dossiers in de jeugdzorg, waarbij zorgvuldig bewaard én vernietigd moet worden. In Beperkt houdbaar? zijn aanbevelingen gedaan aan de zorgdragers en aan de verantwoordelijke ministers van OCW en BZK. Als reactie op vragen van leden van de vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van de Tweede Kamer over het rapport antwoordt de Minister3 van OCW te willen bevorderen dat bestaande instrumenten, zoals de Baseline Informatiehuishouding en de nieuwe selectiemethodiek in de praktijk worden vertaald en dat daaruit voort vloeiende eisen daadwerkelijk worden gerespecteerd en geïmplementeerd. Voorts wordt een brede verkenning gestart naar de toekomst van de digitale informatiehuishouding, zoals aangekon digd in de brief aan de Tweede Kamer over het bevriezen van de fusie Konink lijke Bibliotheek en Nationaal Archief.4 In deze verkenning wordt de gehele informatieketen doorgelicht, zowel ten aanzien van technische voorzieningen als voor de sturingsrelaties en de archief- wettelijke verantwoordelijkheden. De eerste fase van het inspectiepro gramma is nu afgesloten. In de tweede fase van het programma ligt de focus van de Erfgoedinspectie op de bestuursdepar tementen en de onder de departe menten ressorterende diensten. Een actueel en urgent thema nu het merendeel van de bestuursdeparte menten digitaal werkt en alle departe menten uiterlijk in 2015 volledig digitaal zullen zijn. Na de zomer verschijnt het tweede rapport, waarin over thema's als sturing en zorgdragerschap, kwaliteits systemen en de reikwijdte en gebruiks vriendelijkheid van de document managementsystemen zal worden gerapporteerd. Vooral het laatste thema is interessant omdat de departementen de invoering van het documentmanage mentsysteem zien als sluitstuk van de digitalisering en de duurzame toeganke lijkheid voor een belangrijk deel afhankelijk is van de kwaliteit van de inrichting van het documentmanage mentsysteem. In het najaar begint de Erfgoedinspectie aan deel drie. Er worden opnieuw overheidsorganisaties op duurzame digitale toegankelijkheid geïnspecteerd, met dit keer de nadruk op de digitale overbrenging. 25 jaar is al bekend welke risico's in een digitale informatie-omgeving kunnen ontstaan. Desondanks is duurzame toegankelijkheid in de digitale omgeving voor een belangrijk deel nog terra incognita. Gerichte actie is broodnodig anders ontstaat er een slecht toeganke lijke digitale informatieberg die achteraf bewerkt moet worden en waarvan nu al bekend is dat er informatie ontbreekt. De Algemene Rekenkamer publiceerde in 2010 opnieuw een rapport over de informatiehuishouding van het Rijk.5 Ze constateerde dat het op orde brengen van de informatiehuishouding een taai probleem vormt. Het inspectiepro gramma van de Erfgoedinspectie is er mede op gericht om duurzame toeganke lijkheid blijvend op de agenda's van alle betrokkenen te krijgen en te houden. Het rapportBeperkt houdbaar?' is te vinden op www.erfgoedinspectie.nl 1 Kamerstuk 29 362, nr. 208 2 Archiefbeheer en behoud van het Rijk. Een rapport van de Algemene Rekenkamer, Kamerstuk 20 665, nr. 2. 5 http://www.rekenkamer.nl/ Publicaties/Onderzoeksrapporten/ Introducties/2010/02/ Informatiehuishouding_va n_het_Rij k Nick Chapel senior adviseur Erfgoedinspectie. Manja Koomen senior adviseur Erfgoedinspectie. 32 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 32