Beperkt houdbaar? Een rapport van de Erfgoedinspectie In 2012 is het rapport Beperkt houdbaar? uitgebracht en met de beleidsreactie van de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap toegezonden aan de Tweede Kamer.1 Algemene conclusies zijn: met de digitalisering gaat het goed, digitaal werken is de norm. De andere kant is, daar opent het rapport mee, dat het digitale geheugen van de centrale overheid nog niet op orde is. Als de bevindingen uit beide inspectie-onderzoeken naast elkaar worden gelegd, zijn bijna alle bevindingen en conclusies uit Een dementerende overheid? ook nu nog actueel. Inspectie Urgent Nu zijn de diskette en de magneetband al uit beeld, maar is de duurzame toegankelijkheid van digitale informatie nog onverkort actueel. Het kabinetsvoor nemen dat uiterlijk in 2017 burgers en bedrijven digitaal zaken moeten kunnen doen met de overheid bevestigt nog eens dat de overheid over niet al te lange tijd volledig digitaal zal werken. Deze volledige digitalisering maakt een oplossing voor het vraagstuk van de duurzame toegankelijkheid van digitale informatie urgenter dan ooit, vooral ook omdat er dan geen papieren 'reserve' Nick Chapel en Manja Koomen meer zal zijn. Voor de Erfgoedinspectie is deze transformatie naar 'volledig digitaal' wel aanleiding om een meerjarig inspectie programma op de duurzame toeganke lijkheid uit te voeren. Uitgangspunt is dat toezicht tijdens deze transitieperiode effectiever is dan achteraf constateren dat in het digitaliseringsgeweld de duurzame toegankelijkheid is vergeten. Doelstelling van het inspectieprogramma is dan ook om een bijdrage te leveren aan een duurzaam toegankelijke digitale rijksoverheid in 2020. Voor alle duidelijk heid; in de optiek van de Erfgoedinspectie is duurzame digitale toegankelijkheid niet alleen van belang voor de blijvend te bewaren digitale archiefbescheiden, maar zeker ook voor de op termijn te vernietigen archiefbescheiden. In het inspectieprogramma wordt gekeken naar alle facetten van duurzame digitale toegankelijkheid, zoals overbren ging, selectie en vernietiging in een digitale omgeving, kwaliteitsmanagement en ketenautomatisering. Begonnen is met duurzame digitale toegankelijkheid in brede zin, met als hoofdvraag: is de situatie de afgelopen tien jaar verbeterd en zijn er nu voldoende waarborgen voor John Morris, Creative Commons. het digitale geheugen van de centrale overheid? Het antwoord is nee: alle bevindingen en conclusies uit Een dementerende overheid?zijn ook nu nog actueel. IJkpunt is 2005, het jaar waarin de Erfgoedinspectie eerder rapporteerde over de digitale duurzaamheid van overheidsinformatie. De voornaamste conclusie uit het rapport Een demente rende overheid? was toen, dat als er niet snel maatregelen getroffen zouden worden, een deel van de overheidsinfor matie voorgoed verloren zou raken. De bevindingen in het rapport zijn gebaseerd op gegevens afkomstig uit de periodieke online monitor van de Al 25 jaar geleden zette de Algemene Rekenkamer de duurzame toegankelijk heid van digitale overheidsinformatie op de agenda. In het rapport Archiefbeheer en behoud van het Rijk2 signaleerde de Rekenkamer onder andere dat er nog geen beleid was voor de status, over dracht en opslag van 'geautomatiseerde bestanden' en dat geautomatiseerde bestanden een beperkte levensduur hebben. De Rekenkamer sprak van 'bescheiden die op magneetband, diskette en dergelijke worden opge slagen of zijn opgemaakt'. nummer 5 2013 31

Archievenblad | 2013 | | pagina 31