sim twintigste eeuw zou gaan duren. Met de droogmaking van Polder De Biesbosch in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw kreeg het Eiland van Dordrecht zijn definitieve vorm. Maar wat is definitief? Na het hoge water van 1995 werd op landelijk niveau besloten dat waterbe heersing niet alleen bestaat uit dijkver zwaringen maar ook uit ontpoldering om het rivierwater meer ruimte te geven. Zo is in 2012 Polder De Tongplaat terugge geven aan de Biesbosch en heeft het eiland weer wat van zijn grondgebied verloren. Geschil Verloren strijd Ook de route naar zee kwam steeds meer onder druk te liggen. Dordrecht had hierbij een dubbel probleem. Niet alleen de havens waren ontoereikend voor de steeds grotere zeeschepen, maar ook de route naar zee was problematisch. De traag stromende rivieren slibden dicht en de oplossingen die men in Dordrecht bedacht, werden door andere steden niet geaccepteerd. Toen de Tweede Kamer in 1863 wetsontwerpen aannam die de aanleg van het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg regelden, raakten de Dordtse gemoederen helemaal verhit. De landelijke politiek bestempelde de Dordtse verontwaardiging als 'kouwe drukte'. Dordrecht wilde een goede verbinding met de zee behouden, maar het was een verloren strijd: Rotterdam en Amsterdam werden de belangrijkste zeehavens van Nederland en Dordrecht zong alweer een toontje lager. Uit de geselecteerde kaarten in de atlas blijkt ook dat het tot na 1850 duurt, voordat er iets in het stadsbeeld van Dordrecht verandert. Door de industria lisatie aan het eind van de negentiende eeuw wordt de oude binnenstad al snel te bekrompen en wordt het gebied aan de andere zijde van de stadsgracht, de Spuihaven, bebouwd. Het begint - mede door de komst van de spoorwegen en de bouw van het station - met de negen- tiende-eeuwse schil. De stad keert zich hiermee van het water af en richt zich steeds meer op de verbindingen over land. De entree van de stad komt hierdoor aan de westzijde te liggen. Saneringsplan In de twintigste eeuw zet de steden bouwkundige groei zich voort en komen er vele nieuwe wijken bij. Ook gaat in de jaren zestig de binnenstad op de schop door een ingrijpend saneringsplan. Door een toenemend verlangen bij de inwoners naar ruimte, groen en recreatie lijkt aan het begin van de eenentwin tigste eeuw aan een verdere uitbreiding van de woningbouw op het eiland een halt te zijn toegeroepen. Er wordt bewust gekozen voor een verdere verdichting van de bestaande bebouwing. Samen werking met de regio op bestuurlijk, economisch en sociaal gebied wordt door de groei en globalisering steeds belangrijker. Of Dordrecht zich tot centrum van een echte Drechtstad zal gaan ontwikkelen, moet de komende tijd echter nog blijken. Besluit Een op het eerste gezicht onverwachte kaart in de Historische atlas van Dordrecht is die van de Rijn en Waal bij het fort Schenkenschans in de omgeving van Lobith. Maar wanneer men zich wat meer in de geschiedenis verdiept, blijkt dat gebied van groot belang te zijn geweest voor de handel en welvaart van Dordrecht. In de zeventiende eeuw ontstaat er een langdurig geschil tussen de IJsselsteden en Dordrecht over de waterverdeling van de Bovenrijn bij Schenkenschans, waar de rivier zich splitst in de Waal en Nederrijn. Om de bereikbaarheid per schip van Arnhem, Utrecht, Zutphen en Deventer te verbeteren, willen deze steden meer water via de IJssel en Nederrijn laten stromen. Dit gaat echter ten koste van de bevaarbaarheid van de Waal en dus van de handel, vooral in hout. Aan het eind van die eeuw is de bovenmond van de Nederrijn bijna volledig dichtgeslibd en wordt er gesproken over de aanleg van een kanaal. Dordrecht protesteert fel, maar staat alleen in het verzet, zodat de stad uiteindelijk aan het kortste eind trekt. In 1707 wordt het Pannerdens Kanaal aangelegd, waardoor er meer water door de IJssel en Lek gaat stromen. In 1770 wordt besloten de wateraanvoer via de Waal te vergroten, waardoor de waterverdeling eerlijker zal verlopen. Maar voor Dordrecht komt dit besluit te laat: het is nog altijd een belangrijke handelsstad, maar wel op zijn retour. De historische ontwikkeling van Dordrecht is mooi te volgen aan de hand van de kaarten die in de atlas bijeen zijn gebracht. Er is bewust voor gekozen om Affiche uitgereikt ter gelegenheid van de opening van de nieuwe havenoutillage van de Wilhelminahaven. Kleurendruk naar een tekening van J. Kastelein uit 1930. Sloop van huizen aan de Kromme Elleboog (foto H. Boshoven, 1960). vooral nog niet eerder gepubliceerde plattegronden uit de beeldcollectie van het Stadsarchief te gebruiken. Deze zijn op de tentoonstelling in het Dordrechts Museum te zien, evenals een aantal kaarten uit de Historische atlas van de Biesbosch, die in 2012 verschenen is. Maar Dordrecht laat zich niet alleen in de kaart kijken. Filmfragmenten, foto's en prenten helpen de kaarten hun verhaal te vertellen. Tijdens de tentoonstelling, die tot en met 6 oktober te bezichtigen is, worden allerlei educatieve activiteiten in het museum georganiseerd. De meeste kaarten en ondersteunende afbeeldingen zijn ook in de beeldbank van Regionaal Archief Dordrecht te zien. Teun de Bruijn gemeentearchivaris van Dordrecht. si jirirnbrt. i 30 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 30