m Vanaf 9 juni wordt de stad Dordrecht weer eens op de kaart gezet. Op die dag verschijnt niet alleen de Historische atlas van Dordrecht maar wordt ook de tentoonstelling Dordrecht op de Kaart in het Dordrechts Museum geopend. it Spin in het web De stad was gunstig gelegen: als een spin in het web van rivieren en water lopen. Op 6 november 1299 verleende graaf Jan I het stapelrecht aan Dordrecht. Tot dan toe was het zo dat kooplieden zich met hun handelswaar uit vrije wil naar Dordrecht begaven. Nu moesten de schippers alle goederen - speciaal genoemd werden wijn, graan en hout - die ze over de Lek of Merwede vervoerden, in Dordrecht aan wal brengen en een bepaalde tijd te koop aanbieden. Na het verstrijken van de termijn mochten de schippers alles wat niet verkocht was weer inladen om hun geluk elders te beproeven. Daarnaast beheerste Dordrecht de handel in landbouwgewassen en zuivelproducten in het middeleeuwse Zuid-Holland (het Dordtse 'ommeland'). De boeren werden gedwongen hun producten op de Dordtse markt te brengen. Het in 1344 verleende Maasrecht - schippers die vanuit zee de Maas opvoeren, moesten hun lading naar Dordrecht transporteren - zorgde voor Teun de Bruijn I Eeuwenlang hebben mensen geprobeerd hun omgeving in kaart te brengen. Dat was aanvankelijk best lastig zonder gedegen kennis van de landmeetkunde. Pas in de eerste helft van de zestiende eeuw werd de driehoeksmeting of trigonometrie beschreven door de Nederlandse wiskundige Gemma Frisius. Je klimt op een toren (A), kijkt naar twee andere torens (B en C) en meet de hoeken ten opzichte van de meridiaan (de lijn van noord naar zuid). Dan klim je op toren B en meet de hoeken, ook weer ten opzichte van de noord-zuidlijn, als je kijkt in de richting van toren A en toren C. Als je nu de afstand weet tussen toren A en toren B, dan kan je de afstanden berekenen tussen de torens A en C en de torens B en C zonder dat je op toren C hoeft te klimmen. Cartograaf Jacob van Deventer was de eerste in ons land die dit principe in de praktijk bracht. Hij was ook de man die de oudst bekende kaart van de stad Dordrecht tekende in 1545. Kopie naar de kaart van J. van Deventer uit 1545. Maker onbekend, 1674. De Historische atlas van Dordrecht, een coproductie van Uitgeverij Vantilt en Regionaal Archief Dordrecht, beschrijft de veelzijdige geschiedenis van de oudste stad van Holland, vanaf het ontstaan in de twaalfde eeuw tot op heden. In 35 hoofdstukken, elk voorzien van een kaart en ondersteunende illustraties, wordt de ontwikkeling van de stad en zijn directe omgeving gevolgd. De atlas heeft terecht als ondertitel Stad in het water meege kregen, want dit boek laat op vele manieren zien welke belangrijke rol het water in de geschiedenis van Dordrecht heeft gespeeld. Plattegrond van Dordrecht. Gravure in kleur. G. Braun, omstreeks 1574. Kaart van de waterweg van Dordrecht naar zee. Lithografie in kleur. Maker onbekend, 1908 (uitgever Morks en Geuze). nog meer bedrijvigheid. De stad groeide dankzij deze privileges in de veertiende eeuw uit tot het economische en commerciële hart van Holland en beleefde toen zijn Gouden Eeuw. Maar het alom aanwezige water leidde ook tot minder voorspoedige tijden, zoals na 1421 toen de Sint-Elisabethsvloed een groot deel van het achterland verzwolg en de verbinding met het Brabantse achterland werd verbroken. De stad lag geïsoleerd en in deze nieuwe situatie konden schippers zich gemakkelijker aan de stapelverplichtingen onttrekken. Toch bleven de Dordtenaren niet lang bij de pakken neerzitten. Al aan het eind van de zestiende eeuw begon een uitgebreid inpolderingsproces, dat tot in de nummer 5 2013 29

Archievenblad | 2013 | | pagina 29