Bezuinigingen bedreigde archieven en bijzondere collecties Vanwege de bezuinigingen zijn de laatste tijd heel wat openbare en categoriale instellingen onder vuur komen te liggen. Collecties (archieven en verzamelingen van musea) worden bedreigd. Het Wereldmuseum in Rotterdam wilde omwille van de financiën bijvoorbeeld de Afrika-collectie in de verkoop doen en beperkt de schade voorlopig tot de verkoop van boeken die - aldus de directeur - 'niemand wil hebben'. Historisch beeld- en geluidsmateriaal dreigt te verdwijnen, omdat er niemand is die het wil bewaren. Het gaat om de archieven van de Wereldomroep en het Muziekcentrum van de Omroep. Daarvoor zijn geen kopers/gegadigden te vinden. Mediahistoricus Huub Wijfjes maakt zich zorgen over het voortbestaan van de collecties. Het gaat volgens hem om 'nationaal erfgoed'. Bij de Wereldomroep gaat het onder meer om historische radio-fragmenten over bijvoorbeeld de Watersnoodramp, de Russische inval in Hongarije en de politionele acties in toenmalig Nederlands-Indië. Zo bezien is er zelfs sprake van erfgoed van internati onale betekenis. Het Muziekcentrum heeft ondertussen geen plaats meer voor zijn muziekbibliotheek, waaronder vijf kilometer aan bladmuziek, soms handgeschreven. De logische plaats voor de archieven is volgens Wijfjes het Instituut Beeld en Het beeld dat zo langzamerhand ontstaat, is dat er archieven/collecties zijn die niemand wil/kan hebben en dat is niet bevorderlijk voor 'de collectie Nederland'. De afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam werpt zich steeds vaker op als redder in nood (of haalt de krenten uit de pap; zie het interview met directeur van het Letterkundig Museum in het meinummer, naar aanleiding van de acquisitie door de Universiteit van het archief van Arnon Grunberg). De bezuinigingen sloegen eerst een jaar geleden fors toe. Op maandag 27 juni 2012 debatteerde de 'voortouwcom missie' OCW van de Tweede Kamer over de door het kabinet voorgestelde bezuinigingen in de kunst en cultuur sector. Staatssecretaris Zijlstra toonde zich ongevoelig voor de oproep een aantal getroffen instellingen te ontzien, dan wel de onvermijdelijke bezuinigingen alsnog gefaseerd in te voeren om deze instellingen zo meer tijd te geven in te spelen op een drastisch veranderde financiële situatie en verantwoordelijk heid. Het betrof onder meer het Nederlands Muziek Instituut (NMI) en het Theater Instituut Nederland (TIN) met collecties van nationaal belang. Mariko Peters (Groen Links) diende een motie in om het voortbestaan van het NMI te bekostigen vanuit de frictiekosten en het NMI een zorgtaak te geven tot het instituut zich zelfstandig staande kan houden. Bij de beantwoording in de tweede termijn raadde Zijlstra deze motie af. Haags Gemeentearchief Hoe is het nu verder gegaan? Het NMI is het centrum voor het muzikaal erfgoed in Redactie Archievenblad Het zal je directeur maar wezen. Stadsarchief Deventer deed uit ruimte gebrek een bijna compleet NRC-'archief' gratis over aan particuliere verzamelaars, maar die serie is natuurlijk niet uniek. Onlangs berichtten diverse media: 'Historisch archief Wereldomroep in gevaar.' De NRC besteedde er een hele pagina aan en ook Hilversum liet zich niet onbetuigd. Geluid in Hilversum. 'Het probleem is wie het gaat betalen. Ook Beeld en Geluid moet bezuinigen.' Vooral het bewaren van de bladmuziek is een dure zaak, aldus Wijfjes. 'Als je dat voor de eeuwigheid in veiligheid wilt brengen, moet je het onder gekoelde omstandigheden opslaan. In Beeld en Geluid kan dat, maar dan moet je er ook nog de mensen voor hebben.' 26 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 26