Archieven: een kijkcijferkanon Bekende Nederlanders aan de slag met hun familiegeschiedenis puur vpro Archieven populair? Reken maar! Ze trekken gemiddeld een half miljoen televisiekijkers op de zaterdagavond. De Nederlandse versie van de Engelse serie 'Who do you think you are?' heeft haar vierde seizoen achter de rug en blijft een groot succes. De aflevering met Waldemar Torenstra trok zelfs ruim 800.000 kijkers.1 Daarom een interview met de makers van NTR's Verborgen Verleden. maken omdat de Nederlandse archieven erg goed bewaard zijn gebleven. Zodra we naar het buitenland trekken, wordt het lastiger. Zo lagen de archieven in Frankrijk te beschimmelen (aflevering Mart Smeets) en was het depot in Indonesië net gereinigd met een soort gif waardoor we niet naar binnen konden (aflevering Waldemar Torenstra).' i VARA Tussen de bomen op het Mediapark in Hilversum staat het gebouw van de NTR. Hier spreek ik met eindredacteur Jan van Holsteyn en redacteur Carry Waalderbos van Verborgen Verleden. Samen met zes andere collega's maken zij dit populaire programma. Voor de mensen die het programma niet goed kennen, wat is jullie uitgangspunt bij het maken van een aflevering? Van Holsteyn: 'We kijken mee met een bekende Nederlander die op zoek gaat naar zijn of haar verleden. Uitgangspunt is het beantwoorden van een specifieke vraag van deze hoofdpersoon. In een aflevering vertellen we een verhaal en combineren we een familiegeschiedenis met algemene Nederlandse geschie denis. Je moet er natuurlijk wel wat van opsteken als kijker, maar het is geen les in het doen van genealogisch onderzoek.' Wat vinden jullie van het Nederlands archiefwezen? Waalderbos: 'We kunnen dit programma Het gebouw van de NTR op het Mediapark in Hilversum (foto Tessa Free). Wanneer is een bekende Nederlander interessant voor het programma? Van Holsteyn: 'Het belangrijkste is eigenlijk dat de hoofdpersoon inlevings vermogen heeft. Hij of zij moet verbijs terd kunnen zijn en dit gevoel ook kunnen verwoorden. Over een heel seizoen letten we er daarom op dat we een palet aan mensen hebben en minstens één met buitenlandse wortels.' Kunnen jullie uitleggen hoe een aflevering gemaakt wordt? Van Holsteyn: 'We besteden zo'n twee a drie maanden voorwerk aan een aflevering. In een voorgesprek met de hoofdpersoon peilen we eerst wat iemand graag zou willen weten. Een medewerker van het Centraal Bureau 24 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 24