Quickscan als plaatsbepaling Kijken en vergelijken Noten Bekijk het op http://vimeo. com/8116898, wachtwoord brain. De generieke normen die de basis vormen van dit handboek, zijn primair ontleend aan het CAF. Werkt de archief instelling al met een ander kwaliteits systeem, zoals het INK-model, dan kan dat systeem zonder enig probleem gehandhaafd blijven en gebruikt worden in plaats van de generieke CAF-normen. De specifieke normen zijn tweeledig: 1. reeds bestaande normen, ontleend aan de archiefwetgeving en andersoortige, in de branche algemeen geaccepteerde normen zoals ED3 (kwaliteitseisen e-depot van LOPAI) en het Handvest normering dienstverlening (2004) van v/h DIVA, nu BRAIN. Ook relevante overheidsnormen zoals de Webricht lijnen en Antwoord@ zijn verwerkt, voor zover ze op archief-instellingen van toepassing zijn en nog niet gedekt worden door andere al in het handboek verwerkte normen. 2. nieuwe normen, ontwikkeld door BRAIN in samenspraak met de leden, gericht op de realisatie van de Servicenormen. Om te kunnen bepalen waar een instelling staat ten opzichte van de normen in het handboek, is een zelfevaluatie-instrument ontwikkeld. Deze Quickscan Kwaliteitshandboek Archieven is een compacte vragenlijst. Ook deze lijst is uitvoerig getest door leden van BRAIN, tijdens de bijeenkomst 'Waar staat mijn archief?' op 4 maart 2013 in Leiden. Naar aanleiding van de opmerkingen die in deze sessie gemaakt zijn, is de Quickscan aangepast. Zo is bij iedere vraag een verwijzing naar de relevante paragraaf van het handboek gezet. De komende maanden gaan zes archiefinstellingen (twee kleine, twee middelgrote en twee grote) de Quickscan bij wijze van pilot invullen. Ook daarvan zullen we te zijner tijd uiteraard verslag doen. Leerpunten uit de pilot worden meegenomen in de definitieve versie van de Quickscan, waarna deze landelijk beschikbaar komt. De meerwaarde van de Quickscan ligt voor een groot deel in het op gang brengen van de discussie over kwaliteit: wat is het, waardoor wordt het bepaald, hoe wordt er in de instelling mee omgegaan? Daarom wordt aangeraden de Quickscan gezamenlijk door het MT of door (een) groepje(s) medewerkers in te laten vullen. Het invullen kan, inclusief discussie, in circa twee uur gebeuren. Iedere instelling krijgt zo een beeld van de kwaliteit van zijn eigen processen en producten. De geaggregeerde (geanoni miseerde) rapportage van de Quickscans geeft een idee waar de zwakke plekken zitten in het Nederlandse archiefwezen en wat we goed doen. Parallel aan de afronding van de Quickscan als instrument voor kwaliteits meting per instelling, werkt de sectie Kwaliteit van BRAIN het komende jaar aan het ontwikkelen van een Benchmark voor archieven. Benchmarking is 'systematisch onderzoek naar de prestaties en de onderliggende processen en methoden van een of meer leidende referentie-organisaties op een bepaald gebied en de vergelijking van de eigen prestaties en werkmethoden met deze "best practice", met het doel om de eigen prestaties te plaatsen en te verbeteren'.2 Iedere instelling krijgt met enige regelmaat te maken met benchmark- achtige onderzoeken die meestal zijn bedoeld om bezuinigingen te legiti meren. Archieven moeten dan altijd op andermans cijfers reageren en dat is nooit een sterke positie. De wens om een eigen benchmark op te zetten bestaat al sinds het CBS stopte met het verzamelen van kerngegevens van archiefinstel lingen. Het blijkt echter makkelijker gezegd dan gedaan om archieven in cijfers te vangen. De uiteenlopende posities van archieven maken vergelijken lastig. Dat geldt met name voor overheids archieven, die soms zo nauw verweven zijn met de overheidsorganisatie waarvan zij deel uitmaken dat specifieke kengetallen over de archiefinstellingen nauwelijks vast te stellen zijn. De sectie Kwaliteitszorg gaat de uitdaging niettemin aan. Een eerste voorstel voor deze benchmark zal zoals gewoonlijk eerst uitvoerig getoetst worden bij de leden van BRAIN voordat hij in gebruik wordt genomen. Meer weten? BRAIN organiseert begin juli en eind augustus vier regionale bijeenkom sten voor archiefinstellingen verspreid door het land. In deze bijeenkomsten wordt meer uitleg gegeven over de instrumenten voor kwaliteitszorg die BRAIN voor u heeft ontwikkeld. De bijeenkomsten staan gepland op 8 juli in Tiel, 11 juli in Delft, 22 augustus in Roosendaal en 26 augustus in Leeuwarden. Alle archiefinstellingen krijgen een uitnodiging voor de bijeen komst in hun regio. De instrumenten bekijken? Op www.archiefbrain.nlhoudt de sectie Kwaliteitszorg je op de hoogte van alle ontwikkelingen. 1 Het gefilmde verslag van deze gesprekken is verplichte kost voor elke dienstverlener in de archiefbranche. 2 Camp, R.C. (1989), Benchmarking: the search for industry best practices that lead to superior performance (Milwaukee, Wisconsin: Quality press for the American society for quality control). Ariela Netiv voorzitter sectie Kwaliteit BRAIN. 6. Citizen/ Customer-oriented Results 7. People Results 8. Social Responsibility Results 2. Stategy Planning 3. People 4. Partnerships Resources 9. Key Performance Results 5. Processes 1. Leadership ENABLERS INNOVATION AND LEARNING The CAF Model RESULTS Het CAF-model vormt de basis van het Kwaliteitshandboek voor de Nederlandse archieven (uit: 'The Common Assessment Framework, Improving Public Organisations through Self-Assessment', 2013). nummer 5 2013 23

Archievenblad | 2013 | | pagina 23