De groeipotentie van beide verenigingen is beperkt. Commentaar redactie enkel meer werkzaam zullen zijn bij een instelling, wel voor een instelling, bijvoorbeeld als zzp'er of uitgezonden door een commercieel bureau. Het archiefbestel is aan veranderingen onderhevig. Sommige archiefdiensten zijn niet langer zelfstandig, maar zijn onderdeel geworden van 'het concern'. De wettelijke taak wordt uitgeoefend door de archivaris/professional die lid is van de KVAN. De branche is groter dan overheidsdiensten, denk aan bedrijfs- archivarissen, categoriale instellingen, universiteiten met bijzondere collecties enzovoort. De branche is divers en omvat een werkingsveld van records management tot en met erfgoed. Gemeenschappelijk is het informatie professional zijn of onderscheiden we ons dan niet meer van onze bibliotheek collega's? Ach, archivaris is en blijft een sterk merk en de naam KVAN verdwijnt niet. Aanpalende beroepsvereniging Hecht netwerk Als we gaan gluren bij de buren, dan mogen we ook een blik werpen op de Museumvereniging (1926), een voorbeeld van de combinatie van een beroeps- en een brancheorganisatie. Een sterke museumsector, voor iedereen, midden in de samenleving, dat is waar de Nederlandse Museumvereniging naar streeft. De vereniging wil dit bereiken door musea die lid zijn te ondersteunen in hun streven naar kwaliteit, bereik en financiering. Door de collectieve belangen van de leden te behartigen, afkomstig zijn, maar vertegenwoor digt zijn geleding niet in het bestuur. Hij neemt nadrukkelijk een onafhan kelijke en verbindende positie in en staat voor het geheel. 7. De instellingsgeleding en de geleding van de professionals moeten beiden niet aan kracht inboeten als gevolg van de fusie. 8. De naam KVAN blijft gehandhaafd; de naam BRAIN vervalt. De A van KVAN kan zowel voor archivarissen als voor archiefinstellingen staan. Daarmee houden we de lange geschiedenis en de bijzondere positie van de KVAN als oudste beroepsvereniging van ons land in ere.' Een beroepsorganisatie is een groep personen met eenzelfde soort opleiding en/of beroep, die zich hebben aaneen gesloten. Een brancheorganisatie is een bundeling van meerdere bedrijven/ instellingen uit één branche. Een brancheorganisatie, vaak een stichting of een vereniging, kan verschillende doelen nastreven: de behartiging van de collectieve belangen van de aangesloten leden, de behartiging van deelbelangen van groepen leden en de behartiging van individuele belangen van leden. Daartoe verrichten zij activiteiten als lobby, cao-onderhandeling (de KVAN is overigens geen werknemersvereniging), het opzetten van innovatieprojecten, het geven van juridisch advies, het organiseren van bijeenkomsten, collectieve inkoop enzovoort. In de gefuseerde organisatie worden de belangen van instellingen en professio nals gezamenlijk ondergebracht. In theorie kunnen deze belangen botsen, maar de kans hierop is in een fusie organisatie veel kleiner (minder kans op langs elkaar heen werken). Wat sterk is aan de bundeling van professionals en instellingen, is dat de professionals in toenemende mate niet We kennen allen het blad Informatie Professional, dat is voortgekomen uit het bibliotheekwezen. Daar kende men als beroepsvereniging de NVB, in 1912 opgericht als de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen en Bibliotheek ambtenaren. In 1999 veranderde de NVB haar naam van Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen, Documentalisten en Literatuuronder zoekers in Nederlandse Vereniging voor Beroepsbeoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissector. In haar statuten wordt vermeld dat het hier gaat om hen die 'werkzaam zijn in of belangstelling hebben op het gebied van informatiebeheer en -bemiddeling' te weten 'bibliothecarissen, documentalisten, informatiespecialisten, kennismanagers, literatuuronderzoekers, mediathecarissen en vakreferenten'. De NVB, die zich afficheert als de beroepsvereniging voor informatieprofessionals, wil zich associëren met aanpalende beroepsverenigingen en met relevante private instellingen in de sector. Het visiedocument 'Archiveren is vooruitzien' blijft leidend. nummer 5 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19