Gedwongen keuzen )R Agenda Cultuurbeleid 2013-2016 RAAD CULTUUR van ervaringen en inzichten tussen overheids- en particuliere (categoriale) instellingen en commerciële firma's noodzakelijk en vruchtbaar en ook daar moet de brancheorganisatie of beroeps vereniging (wellicht straks één organi satie?) een belangrijke rol in spelen. Het verzamelen, bewaren, ontsluiten en ter beschikking stellen van informatie vereisen immers specifieke competenties. De voorzitter van de KVAN is ervan overtuigd (KVAN-dagen Middelburg 2012), 'dat er altijd behoefte zal zijn aan de archivaris, die waakt over de oorspronkelijke documenten, die als het er echt op aankomt, kan verklaren dat documenten en de daar op gebaseerde dataverzamelingen authentiek zijn, die kennis heeft van de context.' Archiva rissen hebben echter gezelschap gekregen van bibliothecarissen, ICT-specialisten enzovoort. Samen zijn ze informatieprofessionals die zijn opgeleid om informatie te beheren en te verzekeren dat ze tijdig op de juiste plaats terechtkomt, en dat is wezenlijk in een samenleving waar betrouwbare informatie een steeds groter strategisch belang krijgt. De bijbehorende beroeps profielen zijn niet statisch en moeten van tijd tot tijd worden herijkt. Wordt informatieprofessional de gemeenschap pelijke noemer voor archivarissen, records managers, inspecteurs, bibliothecarissen? de rol van de archivaris. Hoewel, de archivaris? Bovenstaande veranderingen vragen om deskundigen van heel diverse signatuur met verschillende vaardigheden. Mocht het bestel al versnipperd raken; laten we in elk geval zorgen dat de beroepsgroep niet versplinterd raakt, maar onder een gemeenschappelijke vlag vaart. Opleiding blijft van wezenlijk belang, net als - wat ons betreft - een beroeps register, zoals het BIG-register voor individuele beroepen in de gezondheids zorg. Het BIG-register is een actueel register dat apothekers, artsen, fysiotherapeuten, tandartsen, verloskun digen et cetera registreert met hun bevoegdheden. Thijs Laeven bepleit een Nederlands Archivaris- en Records manager Register (NARM), een beroeps register dat diverse professionals toelaat op grond van de eisen aan vakbe kwaamheid en verdere professionalise ring. Dat zal ertoe leiden dat het beroep/de beroepsgroep meer serieus wordt genomen. Die erkenning is nodig om bij veel van bovengenoemde ontwikkelingen aan de voorkant van het proces betrokken te worden in plaats van achteraf in kennis te worden gesteld (zie bijvoorbeeld de kwestie erfgoedwet). Het register is gereed om te worden ingevoerd en de Innovatie agenda van de staatssecretaris maakt het hopelijk mogelijk om er daadwerke lijk mee te beginnen. Een beroeps register veronderstelt uiteraard ook een stevige beroepsvereniging (in 2016 125 jaar). Bepalend voor de beroepsbeoefe- ning en een stevig fundament is de Archiefwet (of nieuwe Informatiewet), maar bij voorkeur niet een Erfgoedwet. De beroepsbeoefening vindt plaats voornamelijk, maar lang niet exclusief, bij de overheid. Het belang van de beroepsgroep kan daarom niet exclusief gedefinieerd worden vanuit de naar archiefbewaarplaatsen overgebrachte archieven (in de ogen van buitenstaan ders: oud archief erfgoed). Die archiefbewaarplaatsen, bijvoorbeeld gemeentearchieven, worden overigens in toenemende mate betrokken bij de inrichting van de informatiehuishouding. De uitdagingen van de digitale wereld met betrouwbare en duurzame bestandsformaten, dat is wat de informatieprofessionals bindt. Speciali satie en differentiatie kenmerken de beroepsgroep. Dat maakt uitwisseling 'Schaalvergroting door het aantal provincies, gemeenten en ministeries te verminderen betekent op zichzelf niet dat er andere eisen voor de informatiehuishouding moeten gelden. nummer 5 2013 15

Archievenblad | 2013 | | pagina 15