komen, en schept daarvoor de beno digde voorwaarden door op te treden als lobbyist, dienstverlener/adviseur, platform en gilde. BRAIN stelt zich ten doel de branche door samenwerking en samenspraak sterker te maken.' Bij BRAIN zien we in elk geval de informatie- waarde terugkeren. Impulsen voor die hernieuwde aandacht voor het informatie-aspect van archieven gingen ook uit van de visies die de directeuren-generaal Van Kranendonk (OCW) en Kuipers (BiZa) naar voren brachten tijdens de studiedag '90 jaar Archiefwet' in 2008. Zij wezen op respectievelijk het belang van bundeling van de belangen van de informatiehuishouding en het erfgoed, en op de regierol voor de archivaris bij de schepping van archiefbescheiden. Dat geldt ook voor het gezamenlijk advies dat de Raad voor Cultuur en de Raad voor het Openbaar Bestuur tijdens dat congres presenteerden. Daarin spraken zij hun zorg uit over een onvoldoende greep van de overheid op haar informatiehuishouding. Bij het Nationaal Archief is, met de komst van Martin Berendse als algemene rijksarchivaris, de balans hervonden en is het records In discussies werd terecht opgemerkt dat erfgoed slechts een etiket is dat de gebruiker plakt op informatie. Huidige stand van zaken Definition records managers 'Dat ons vakgebied in beweging is, is een understatement. continuum uitgangspunt van denken. De digitale informatiehuishouding, de kortere omloopsnelheid van informatie en de zorg om/voor duurzame opslag van die informatie, zorgden ervoor dat in het archiefwezen de focus niet exclusief beperkt bleef tot erfgoed. In discussies werd terecht opgemerkt dat erfgoed slechts een etiket is dat de gebruiker plakt op informatie. Een kaart uit de 17e eeuw die stadsontwikkelaars gebruiken om de loop van een inmiddels onder gronds riviertje te kunnen reconstrueren met het doel dat riviertje weer zichtbaar te maken, maakt voor even weer deel uit van een eigentijds dossier en is een bron van informatie. Diezelfde kaart krijgt op een tentoonstelling over kaartenmakers het etiket erfgoed. In 2011 verscheen het rapport van de Raad voor Cultuur: Gedwongen keuzen. Agenda Cultuurbeleid 2013-2016. In dit rapport/advies staat dat een betrouw bare en efficiënte informatiehuishouding voor het openbaar bestuur een essentiële randvoorwaarde is. 'Schaal vergroting door het aantal provincies, gemeenten en ministeries te vermin deren betekent op zichzelf niet dat er andere eisen voor de informatiehuishou ding moeten gelden. Als het openbaar bestuur heringericht wordt, zou dat voor de begeleidende wet- en regelgeving op archiefgebied het vertrekpunt kunnen zijn voor een drastische aanpassing van de Wet openbaarheid van bestuur. Onlangs zijn politieke signalen afge geven die deze gedachte ondersteunen. Een nieuw te schrijven Wet op vrije informatie zou, naast het burgerrecht op toegang tot overheidsinformatie, ook moeten vastleggen dat documenten automatisch en sneller openbaar worden. Daarmee zou onze informatie samenleving zo vormgegeven kunnen worden, dat de begrippen transparantie en openheid daadwerkelijk inhoud hebben.' En wat gebeurt er in 2013? Begin 2013 verschijnt van de Raad voor Cultuur in opdracht van het ministerie van OCW het advies Pleidooi voor samenwerking. Ontgrenzen en verbinden. Naar een nieuw museumbestel. De Raad adviseert om de bestaande wettelijke regelingen met betrekking tot archieven, monumenten en behoud cultuurbezit uit te breiden met musea en dit alles onder te brengen in één overkoepelende erfgoedwet. Momenteel bestaan er verschillende wetten voor de monumen tenzorg, de archeologie, archieven en museale collecties. Een nieuwe Erfgoedwet kan deze terreinen met elkaar verbinden. De Raad voor Cultuur heeft na ontstane commotie in het archiefwezen laten weten dat met het gebruik van de term erfgoedwet geen enkele inhoudelijke uitspraak is beoogd over de positie van archieven, laat staan dat daarmee afstand is genomen van eerdere adviezen over het archiefbestel. Ondertussen meldde Theo Thomassen in 'Records managers are responsible for the effective and appropriate management of an organisation's records from their creation through to their eventual disposal. They provide access to accurate records for a range of operational and strategic purposes and liaise with senior managers in order to improve the organisation's efficiency and to help ensure the preservation of archives for the future.' Bron: www.prospects.ac.uk/records_ manager__job_description.htm het Archievenblad van maart 2013 dat 'de studenten die aan de UvA in de archiefwetenschap afstuderen sinds kort niet meer een masterdiploma in de archiefwetenschap krijgen, maar een 12 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 12