Nieuws uit het veld Kaarten t Gezocht: amateurfilms van 'een onvergetelijk evenement' Nieuwe promotietool voor tentoonstellingen Alle mensen uitgave opgenomen waren, werden getekend door Kruls en Schmüll (1882) en van Van der Meij (1903). Ook nieuw is de grote presentatiekaart met het stedenbouwkundig ontwerp van Cornelis van Eesteren (1935) die in 2008 teruggevonden werd. Amsterdam Dit grootse evenement, geopend door prinses Juliana, was voor veel Nederlanders een eerste kennismaking met de Indische cultuur. Het maakte een onvergetelijke indruk. In mei 2013 zal in het kader van het project 'Sporen van Smaragd' van de gemeente Den Haag een terugblik op deze tentoonstelling worden georganiseerd. De organisatoren doen daarom een oproep: wie heeft (amateur)filmbeelden van dit evenement uit 1932 op zolder liggen? De Indische Tentoonstelling in het Westbroekpark was in 1932 de grootste die Nederland tot dan toe gezien had. Bezoekers keken hun ogen uit bij het zien van de prachtige tempels en typerende inlandse woonhuizen die in het park waren nagebouwd. Men kon van mei tot en met oktober de expositie paviljoens met bijzondere kunst voorwerpen en commerciële producten bezoeken, diorama's van Indische landschappen bekijken en genieten van exotische gerechten in het restaurant paviljoen Waroong Batavia. Ondanks het spectaculaire karakter van dit historische evenement zijn hiervan nauwelijks filmbeelden bewaard gebleven. De tentoonstelling werd volledig afgebroken en alleen het geliefde Minangkabause Huis werd nog enkele jaren op andere Haagse locaties opgesteld. De Haagse kunsthistorici van bureau Kroon Wagtberg Hansen, dat in opdracht van Monumentenzorg het project uitvoert, zijn ervan overtuigd dat een bezoeker in 1932 filmbeelden moet hebben gemaakt van de schitterende Indische Tentoonstelling. Zij hopen dat deze beelden juist nu boven water komen, zodat ze in de komende expositie kunnen worden vertoond. Wie een filmpje of ander bijzonder souvenir aan de tentoonstelling bezit, wordt vriendelijk verzocht contact op te nemen met de projectorganisatie via: info@sporenvansmaragd.nl. mogelijk om thema's uit de tentoon stelling te verbreden en verdiepen, om interactief met publiek te communiceren en zorgt tot slot voor een vergroting van het online publieksbereik. Na het bewezen succes van de Bluejeans Mirror van het Centraal Museum stelt if then is now deze dienst vanaf nu ook beschikbaar voor archieven, andere erfgoedinstellingen en tentoonstellings makers. De Bluejeans Mirror is te bezoeken op http://ifthenisnow.nl/nl/ essays/blue-jeans. Heden en verleden worden tegenover elkaar gezet in een verrassend en gelaagd verband. De Mirror maakt het Bron: Stadsarchief Amsterdam Tr ijn In 1932 werd in Den Haag een specta-culair evenement georganiseerd: de 'Indische Tentoonstelling'. In het Westbroekpark werden prachtig gedetailleerde replica's van de meest markante architectuur uit Nederlands- Indië nagebouwd. Bron: www.sporenvansmaragd.nl Bron: www.ifthenisnow.nl Speciaal voor de tentoonstelling 'Blue jeans' van het Centraal Museum ontwikkelde if then is now de eerste Mirror. Op dit online platform is de meest uiteenlopende content rondom het thema 'jeans' samengebracht. Op 18 december 2012 is prof. dr. C. (Kees) Dekker overleden. Dekker was oud-rijksarchivaris in de provincie Utrecht en emeritus hoogleraar Archiefwetenschap en Paleografie bij de vakgroep middeleeuwse geschiedenis van de Universiteit van Amsterdam. Op 85-jarige leeftijd is begin februari mr. A.E.M. (Ton) Ribberink overleden. Van 1968 tot en met 1988 was hij algemeen rijks archivaris en stond hij aan het hoofd van de Rijksarchiefdienst. Hij was verantwoordelijk voor de grote vernieuwing die het Nederlands archiefwezen in die jaren doormaakte. Op 18 februari jl. overleed prof. mr. J.Th. (Thom) de Smidt. Samen met oud-algemeen rijksarchivaris Ribberink stond hij in 1968 in de frontlijn van de revolutie die het Nederlandse archiefwezen toen meemaakte: de eerste als opvolger van de opgestapte algemeen rijksarchivaris Van der Gouw; de tweede als door minister Marga Klompé geroepen oprichter en eerste voorzitter van de Archiefraad. Bron: Nationaal Archief nummer 2 201 3 9

Archievenblad | 2013 | | pagina 9