De archiefervaring van Toos Wilms Sinds 1 januari 2010 heb ik formeel de verantwoordelijkheid voor het archief van de gemeente Peel en Maas. Voor die tijd had ik een jaar of vier de verantwoordelijkheid over het archief van Helden, Meijel en Kessel. Omdat we maar een kleine gemeente waren, moest ik in die tijd samen met één andere collega het archief naast de dagelijkse DIV-zaken behartigen. Tijdens zijn bezoek aan ons archief kon ik samen met een ervaren amateurhistoricus het geheim van opa ontrafelen en het mysterie ophelderen. Het ware schrif telijke verhaal was snel gevonden. Naar aanleiding van dit document kwam de hele verzetsgeschiedenis van twee dorpen op tafel. Het was voor veel ambachts lieden een zeer moeilijke tijd in de oorlog, zeker met een groot gezin. Dan koos men er weleens voor om 'brood- NSB'er' te worden, waardoor de kans op wat extra werk een beetje groter werd. Deze mensen werden door de 'onder- grondsen' of verzetstrijders echter geminacht. Bovendien werden ze, zeker niet altijd terecht, beschuldigd van (land) verraad, met alle gevolgen van dien. Zo'n lot trof ook de opa van de jongen. - Als archivaris heb ik ervaren dat sommige informatie die wij in bewaring hebben, heel belangrijk kan zijn voor mensen die op zoek zijn naar het hoe en waarom van de gebeurtenissen/verhoudingen in hun leven. Mensen vertellen jou hun verhaal en hebben er vertrouwen in dat je hen probeert te helpen. Niet alleen de Tweede Wereldoorlog, maar ook de recent bekend geworden schandalen over kindermisbruik zijn onderwerp van onderzoek door of voor gedupeerden. Het archief is niet doods. Het heeft alles te maken met het leven! Heel veel hulp kreeg ik toen, en ook nu nog, van amateurhistorici uit de lokale gemeenschappen. Zij zijn het die de archieven van haver tot gort kennen. Ik ken slechts de toegangen en weet onze klanten te leiden naar de door hun gezochte informatie. Het helpen van archiefbezoekers is een dankbare taak. Klanten komen bij ons om archiefbescheiden te onderzoeken voor hun hobby, werk of publicatie. In veel gevallen gaat het om genealogie. De keren dat er sociale informatie bij genealogie-informatie wordt gezocht of andere onderwerpen aan de orde komen, wordt de studiezaalmedewerker extra uitgedaagd om de klant goed te helpen. Onze studiezaalmedewerkers en ik vinden het een gunst om in de studiezaal te mogen werken, omdat bezoekers vaak tevreden huiswaarts keren. Daarnaast leren we iedere keer weer veel over de geschiedenis van onze regio. Zo ook die jonge archiefbezoeker die op zoek was naar de geschiedenis van zijn opa. Zijn familie sprak nooit open met elkaar over het verleden van opa. Het onderwerp was taboe. Dit kleinkind had er geen idee van op welke wijze zijn grootvader was gestorven. Het dagelijks leven van de jongen werd tijdens de laatste fase van zijn puberteit beheerst door het geheim rondom zijn opa. Wij konden zijn zorgen wegnemen en hij werd bevrijd van allerlei angsten over zijn opa die hij zich in het hoofd l'P Toos Wilms (foto's Archief Peel en Maas). had gehaald. Hij kon nu in gesprek met zijn familie over het onderwerp, en daardoor ook verder met zijn leven. Het archiefstuk waar alles om draaide kan ik, vanwege de nog geldende vertrouwelijkheid, niet laten zien. Nog enkele keren heb ik een verzoek om gevoelige informatie uit het verleden gekregen. In de meeste gevallen kon ik de informatie niet zelf leveren, maar leidde ik de klant naar archieven die de gewenste informatie wel zouden moeten hebben. Ook deze dienst is belangrijk. Veel klanten weten de weg niet in de wirwar van archief diensten. Vaak komen ze met vragen over dorpjes en gehuchtjes waarvan ze zelf niet meer weten onder welke archiefdienst die vallen. Toos Wilms archivaris van de gemeente Peel en Maas, Toos.Wilms@peelenmaas.nl, http://archiefpeelenmaas.blogspot.com. 'Het archief heeft alles te maken met het leven. nummer 2 201 3 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 5