Colofon Van de redactie Een kwestie van kiezen: wetenschap of groot publiek? V Citaat van de maand In dit nummer besteden Petra Links en Ivo Zandhuis aandacht aan 'Nederlab', dat voorziet in het doorzoekbaar maken van beschikbare gedigitaliseerde Nederlandstalige bronnen. Dergelijke onderzoeks programma's passen binnen het onderzoeksveld van de 'digital huma nities'. Innovatieve modellen en applicaties zijn een stimulans voor wetenschappelijk onderzoek. Dit inzicht is niet nieuw. Al in het pre-internettijdperk werd door het IISG het initiatief genomen (1989) tot de Historische Steekproef Nederlandse bevolking (HSN). Grondgedachte was te komen tot één groot basisbestand (te beginnen met geboorteakten) met gegevens over individuen waarvan bestaand onderzoek zou kunnen profiteren en waarmee nieuwe onderzoek kon worden geïnitieerd. 'Voordelen waren de systematisering van de data verzameling, de keuze voor een individueel perspectief, het hergebruik van onderzoeksgegevens, de schaalvergroting die een nationale steek proef zou opleveren en de mogelijkheid om meer specifiek regionaal onderzoek binnen een landelijke context te kunnen plaatsen', aldus initiator prof. dr. C.A. (Kees) Mandemakers. Hij was ook betrokken bij de inrichting van het genealogische platform WieWasWie. Het is een van de weinige voorbeelden van samenwerking tussen archiefwezen en wetenschap bij de beschikbaarstelling van grote databestanden. Een dergelijk platform is niet alleen voor de amateuronderzoeker maar ook voor de wetenschap van groot belang. Een veel gehoorde opvatting is dat archiefinstellingen zich moeten richten op het grote publiek; wetenschappers weten ons toch wel te vinden en kunnen ook de bronnen te lijf. Dat mag zo zijn wat betreft het raadplegen van een enkel archief of bepaalde collectie, maar wat betreft het raadplegen van cumulatieve gegevens (bij uitstek mogelijk langs digitale weg) is de wetenschapper gebaat bij een gemeenschappelijke inrichting van databases. Dat vereist samenwerking van archief instellingen onderling en samenwerking tussen archiefwezen en weten schap, bijvoorbeeld wat betreft het beschikbaar stellen van (open) data. Wetenschappers vergroten zo op een fundamentele manier de mogelijk heden voor kwantitatief historisch onderzoek. Wellicht geldt dankzij internet juist nu meer het credo: het googelende grote publiek vindt ons toch wel. Theo Thomassen zette al eerder vraagtekens bij het aanbieden van min of meer kant-en-klare historische brokken aan een matig geïnteresseerd 'groot' publiek. Het wordt hoog tijd om de contacten met de wetenschap eens wat steviger aan te halen. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Niemand leest in uw werk dat wat ge schrijft, doch iedereen leest er dat in wat hij graag leest...' Louis Paul Boon Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Sandy Marijnissen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin april 2013. 4 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 4