- Limburg bestaat pas vanaf 1839 - heb je al snel contact met archivarissen en historici van over de grens, met onderzoek ook buiten Limburg of Nederland.' 'Op het ogenblik orden ik het archief van het officialaat, de kerkelijke rechtbank van het oude bisdom Roermond (1569-1801), een rechtbank met een voor Nederland unieke werkwijze en takenpakket. In zaken van moraal, geloof, zielzorg en kerkelijke ambten bezat de bisschop ook de rechtspraak, maar die oefende hij niet zelf uit. Dat had hij gedelegeerd aan de kerkelijke rechter, de officiaal. De processen hebben ruwweg gezegd betrekking op het huwelijk, testamenten, de naleving van kerkelijke voorschriften en seculiere priesters in het bisdom. De processen zijn ook in te delen in civiele en strafrechtelijke processen. Bij civiele procedures staan particulieren, leken of priesters, tegenover elkaar. Bij strafrechtelijke processen is de promotor de eisende partij die om een strafmaatregel vraagt.' Het gezin Venner-Lijten tijdens de vijftigjarige bruiloft van de ouders van Gerard (2000). U heeft in uw werkzaam leven erg veel gepubliceerd over uiteenlopende onderwerpen. Waar komt die drang om met uw kennis naar buiten te treden vandaan? 'Die vraag klinkt nogal zorgelijk. Ik ben nieuwsgierig van aard, lees graag en kan me dan goed van de buitenwereld afsluiten. Afgezien van de rechtshistorische invalshoek ben ik in veel culturele feno menen geïnteresseerd. Al ordenend kom je dan altijd onverwacht de meest interessante zaken tegen die geheel nieuw zijn ofwel een andere kijk op het in de schaarse literatuur bekende opleveren. Nieuwsgierigheid en verbazing leiden uiteindelijk tot publicatie in de stellige verwachting/hoop dat je het onderzoek vooruithelpt, en behalve jezelf ook andere geïnteresseerden een plezier doet. De drang tot publicatie hangt ook samen met een gezonde vorm van chauvinisme, namelijk het besef dat de geschiedenis van je geboorteplaats en streek ertoe doet. Het schrijven van een artikel is ten slotte ook een uitdagend creatief proces.' Waarmee houdt u zich binnen het RHCL bezig? Wat wenst u de archiefwereld toe? 'Vraag en antwoord zijn eigenlijk pretentieus. Afgezien van de proble matiek rond de duurzaamheid en het beheer van digitale bestanden zou ook de aandacht gericht moeten blijven op de inhoud van archieven. Uiteindelijk zijn archieven bronnen voor historisch onder zoek. Alleen door zelf het historische handwerk te beoefenen en de kennis van de inhoud van archieven te vergroten, blijft de archivaris een serieuze gespreks- Op zaterdag 17 april 2010 werd door Karei Majoor aan Gerard Venner de LGOG Habetspenning uitgereikt, vanwege 'uitzonderlijke verdiensten voor het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap en voor zijn bijdragen en publicaties met betrekking tot de geschiedenis van Limburg in het algemeen' (foto Piet Woiters). partner bij het onderzoek van univer siteiten en andere wetenschappelijke instellingen. Hij kan dan in de studiezaal meer doen dan de bezoeker een inventaris in de hand geven.' Fransien Smeets redacteur Archievenblad en collectiebeheerder Gemeentearchief Weert. Het gezin Venner-Lijten tijdens de viering van het veertigjarig ambtsjubileum (2012). nummer 2 2013 37

Archievenblad | 2013 | | pagina 37