'Mijn grootvader was tuinder in de binnenstad van Roermond, met een groentewinkel op de Bergstraat en een tuin en boomgaard ter plaatse van de huidige Oranjerie. Mijn moeder heeft voor haar huwelijk als dienstmeisje in diverse huishoudens van (ongehuwde) dames en kinderloze echtparen gewerkt. Ook in haar familie was een middelbare schoolopleiding geen regel. Maar zonder verdere opleiding had mijn moeder toch oog voor de schoonheid van het land schap, de kunst, de muziek.' 'Dat zijn lastige vragen. Ik neem aan dat u de positieve bedoelt, voor de andere kunt u beter bij collega's terecht. Maar goed. Mijn grootouders waren hard werkende, sober tot zuinig levende mensen. Aan de Vennerskant waren zij bovendien zwijgzaam. Belangstelling voor muziek en geschiedenis gaat minstens terug tot mijn grootvader van moederszijde. Leden uit de familie Sanders zijn geneigd voort te gaan op de eenmaal ingeslagen weg, zelfs als zij weinig medestanders (meer) vinden. Soms lijkt het een sport om tegen de stroom in te roeien. Al deze karakter eigenschappen bezit ik wel in meer of mindere mate. Vasthoudendheid, eer zucht en de drang naar perfectie, natuurlijk naar redelijkheid, zijn voor waarden om langdurige inventarisatie projecten met succes af te sluiten.' Wat is volgens u het belangrijkste doel voor jonge mensen om na te streven? om de opleidingen te volgen waar zij het meeste zin in hebben. Zo komen zij mogelijk bij een beroep uit dat een leven lang kan boeien. Interesses moeten niet zozeer gestuurd als wel bevorderd worden. Ouders moeten de voorwaarden scheppen voor zelfontplooiing. Minstens zo belangrijk is het vinden van een goede partner. Meer kan men zich niet wensen.' Hogeschool Limburg te Hasselt de opleiding juweelontwerp en edel smeedkunst. Joost zit in de zesde klas VWO (wetenschappen en moderne talen) te 's-Gravenvoeren en is sterk op de bètavakken gericht. Dat talent heeft hij beslist niet van zijn ouders. Hij doet nu onderzoek naar niet-Newtoniaanse vloeistoffen. We hadden daar nog nooit van gehoord. Geert zit op de vrijeschool te Maastricht. Hij heeft een verzameling wandelende takken.' 'Jazeker. Vanaf mijn tiende jaar heb ik krantenknipsels over de geschiedenis van Roermond uitgeknipt; op mijn elfde bezocht ik voor het eerst het gemeente archief van Roermond met een vraag over de locatie van de Galgenberg. Vanaf mijn twaalfde jaar was ik amateur- archeoloog. Het waren uitzonderlijke hobby's in mijn familie, maar mij werd geen strobreed in de weg gelegd. Geen van mijn neven en nichten had vóór mij een universiteit bezocht, maar toen ik in 1969 in Nijmegen wilde gaan studeren, was dat mede dankzij de toenmalige studiebeurs geen probleem.' Wij hebben drie kinderen, te weten Marjolein (18), Joost (17) en Geert (13). Marjolein volgt nu aan de Provinciale In het archiefdepot voor het geïnventariseerde archief van de Staten van het Overkwartier van Gelder (1980). technisch aangelegd, heel precies en niet snel tevreden.' Oefende uw moeder ook een beroep uit? Van wie heeft u de meeste karakter eigenschappen geërfd? Welke zijn dat? 'Kinderen moeten in de gelegenheid zijn om voor hun eigen interesses te gaan, Bent u zelf ook op die manier opgevoed? Hoe is de samenstelling van uw eigen gezin? 'Marie-José en ik hebben elkaar ontmoet tijdens het eerste rechtshistorische congres over de Raad van Brabant in 's-Hertogenbosch in 1983; daarna pas weer in 1990. Zij was werkzaam bij de vakgroep rechts-geschiedenis van de Universiteit Tilburg, promoveerde op de rechterlijke orga-nisatie en de civiele procedure in de Meijerij van 's-Hertogen- bosch onder het ancien régime, en kwam vervolgens bij de rechterlijke macht terecht. Zij is nu al meer dan tien jaar raadsheer bij het Bossche gerechtshof. Het archiefwezen, rechtsgeschiedenis en Nederlandse jurisprudentie zijn onderwerpen van gesprek onder het eten. "Arme kinderen", zul je wellicht denken. Onze kinderen hebben niettemin ook hun eigen inbreng. Zij brachten de ouders in contact met fenomenen als Eurodisney, scouting, de vrijeschool, het Belgisch middelbaar onderwijs en reptielen-beurzen. Kortom, kinderen brengen je in een ander deel van de werkelijkheid, behoeden je voor oogkleppen en tunnelvisie. U heeft veel liefhebberijen. Noem er eens enkele? 'Och zoveel hobby's heb ik buiten geschied beoefening eigenlijk niet. Werken in de tuin is eigenlijk geen hobby, maar het geeft wel veel ontspanning. Archeologisch veldwerk doe ik maar zelden, maar tijdens wandelingen is het oog altijd op (geploegde) akkers gericht. Toen ik eenmaal archivaris was en mijn hobby mijn werk was geworden, moest ik voor de afwisseling wel op zoek naar iets anders. Ik ben toen gaan zingen in een koor. Het was ook goed om het solistische werk van inventariseren te combineren met iets dat je samen met anderen moet doen. In Roermond heb ik gezongen bij het Toonkunst Oratorium koor als eerste tenor. Daar zongen wij kort voor Pasen altijd een groot werk, als het Requiem van Mozart, Verdi of het Deutsches Requiem van Brahms. In Met Stefan Frankewitz bij de vondst van een oorkonde uit 1309 in een kist met relieken in de Munsterkerk te Roermond (1988). 34 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 34