'Historische belang stelling is het leukst als die met anderen kan worden gedeeld' In gesprek met Gerard Venner Hij is nieuwsgierig van aard, zingt graag en was al op jonge leeftijd historisch geïnteresseerd. Het is dan ook niet verwon derlijk dat Gerard Venner van zijn hobby zijn beroep heeft kunnen maken. Een portret. feest. Mijn oudste dateerbare herinnering gaat dus terug tot oktober 1953. Ik was toen nog net geen 2% jaar oud.' 'Het gezin bestond uit twee ouders en vijf kinderen, geboren tussen 1951 en 1960. Ik ben het oudste kind en heb nog twee broers en twee zussen. Sommigen van hen hebben ook wel historische belangstelling. Mijn moeder en mijn broers en zussen hebben allemaal een muziekinstrument bespeeld. Ik niet, ik had daar geen geduld voor. Het gezin was als harmonisch te beschouwen, waarbij de partners elkaar de ruimte lieten voor eigen hobby's (vissen, muziekbeoefening).' 'Mijn opa was een kleine boer die in 1928 een boerderij in Horn kocht. Niet zijn twee zonen maar een schoonzoon heeft later het bedrijf overgenomen. Mijn vader was bankwerker bij wat thans Solvay Chemie te Herten-Roermond heet. Fransien Smeets Burgerlijke Stand V Gerard Venner (foto's part. coll.). U bent geboren in Roermond? Wat is uw eerste herinnering aan deze stad? 'Mijn oudste herinneringen hebben betrekking op huiselijke situaties in het gezin en reiken ver terug. Mijn ouders zijn getrouwd in 1950 in een tijd van woningnood. Zij woonden op de tweede verdieping boven een nog bestaande kaaswinkel in de Brugstraat te Roermond. Pas wanneer het gezin twee kinderen telde, had je recht op een eigen gezins woning in een nieuwbouwwijk. Na de geboorte van mijn broer in 1953 vol deden we aan deze voorwaarde en wij verhuisden in mei 1954. Ik was toen drie jaar oud. Het interieur van de boven woning kan ik mij nog goed herinneren, evenals dat ik buiten speelde bij de Roerbrug en met mijn ouders langs de Maas wandelde. Het leukste was natuurlijk stenen in het water gooien. Op een avond waarop het vroeg donker was kwam mijn opa, naar wie ik vernoemd ben, op bezoek en wij baden samen de rozenkrans. Dat was in een katholiek gezin in de oktobermaand gebruikelijk. Daarna herinner ik mij een sinterklaas Hoe was de gezinssamenstelling? Wat deed uw vader voor de kost? Als eenjarige in de wandelwagen in de Voogdijstraat te Roermond (1952). Een fabrieksarbeider dus, zoals velen een voorbeeld van de overgang van landbouw naar industrie in Limburg. Hij behoort ook tot de velen van zijn generatie die nog niet de mogelijkheid hebben gehad om middelbaar onderwijs te volgen. Hij was nummer 2 2013 33

Archievenblad | 2013 | | pagina 33